Czym jest zespół Sudecka? Rehabilitacja, leczenie farmakologiczne, rozpoznawanie choroby

Fot: ChiccoDodiFC / fotolia.com

Zespół Sudecka według ICD10 należy do algoneurodystrofii, czyli rzadkich chorób kości. Niewiele wiadomo o jego przyczynach, również leczenie pozostaje wyzwaniem dla ortopedów i fizjoterapeutów. Jednak pewne jest, że im wcześniej zostanie podjęte, tym większe szanse na wyjście z choroby.

Choroba Sudecka prowadzi do unieruchomienia kończyny. Może zostać pomylona z innymi schorzeniami, bo jej objawy w początkowej fazie nie są swoiste.

Co to jest zespół Sudecka? Przyczyny

Mianem zespołu Sudecka, czyli kompleksowego regionalnego zespołu bólowego (KZBR), określa się grupę zmian chorobowych zachodzących w kończynie (górnej lub dolnej) w reakcji autonomicznego układu nerwowego, a dokładnie nerwów współczulnych, na uraz (złamanie, skręcenie, stłuczenie, odmrożenie) bądź inny bodziec. Nie zostały jednoznacznie wskazane przyczyny zespołu Sudecka, są one prawdopodobnie wieloczynnikowe. Przypuszcza się jedynie, że odpowiedzialne za powstawanie KZBR może być nieprawidłowe postępowanie pourazowe, np. zbyt ciasne założenie opatrunku, które sprawia, że kończyna podczas gojenia się pozostaje w złej pozycji i dochodzi do zastoju żylnego. Za taką etiologią przemawia fakt, iż w 90% przypadków chorobę Sudecka stwierdzono u osób po zaleczonej kontuzji – najczęściej było to złamanie kości promieniowej. Zdarza się, że zespół Sudecka współwystępuje z chorobą wieńcową, zaburzeniami hormonalnymi, stanami zapalnymi skóry, zespołem cieśni nadgarstka, uszkodzeniem rdzenia kręgowego; może też być powikłaniem po zawale lub udarze.

Zespół Sudecka – objawy i konsekwencje

W przebiegu zespołu Sudecka obserwuje się reakcję zapalną powodującą stopniowe zanikanie tkanki kostnej oraz tkanek miękkich (w tym mięśni). Objawia się to bardzo silnym bólem, któremu towarzyszą zaczerwienienie bądź zasinienie skóry oraz obrzęk. Dolegliwości mogą utrzymywać się długo – nawet do kilku lat, ale są trudne do zniesienia, a przy tym niełatwo je załagodzić, w związku z czym w skrajnych przypadkach konieczna okazuje się amputacja kończyny. Choroba Sudecka ma 3 fazy:

  • ostrą, która może się rozpocząć nawet kilka godzin po doznaniu urazu, a oprócz bólu charakterystyczna dla niej jest nadwrażliwość na dotyk i zmianę temperatury występująca na dużym obszarze ciała wokół miejsca złamania czy stłuczenia. Poza tym w fazie ostrej obserwuje się wzmożoną potliwość oraz przyspieszony wzrost włosów i paznokci,
  • dystroficzną, która ma swój początek kilka miesięcy (najczęściej 3) po urazie. W tej fazie skóra na uszkodzonej kończynie staje się błyszcząca, zmienia kolor na siny i zaczyna tracić owłosienie,
  • atroficzną, która następuje po upływie 3–12 miesięcy od urazu i objawia się znacznym ograniczeniem ruchów stawowych oraz widoczną deformacją powstałą na skutek zaniknięcia kości i mięśni. Konsekwencje zespołu Sudecka pojawiające się w tej fazie są zwykle nieodwracalne.

Chorobę diagnozuje się głównie na postawie badania fizykalnego (rozpoznania objawów) oraz badania izotopowego kości i stawów (scyntygrafii). Zwykły rentgen wykazuje zmiany w strukturze kostnej dopiero po około miesiącu od pojawienia się zespołu Sudecka.

Zespół Sudecka – ćwiczenia i farmakologia

Leczenie zespołu Sudecka trzeba podjąć jak najwcześniej – w pierwszej fazie choroby szansa na zatrzymanie objawów wynosi 80%. Podstawą jest rehabilitacja, choć przy stanie zapalnym i bólu nie może się też obyć bez leków z grupy NLPZ. Ćwiczenia należy dostosować do stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Ich wykonywanie jest bardzo bolesne i wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ale to jedyna droga do utrzymania sprawności kończyny.

Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień – wtedy dolegliwości pozwalają jedynie na bardzo mało obciążające ćwiczenia, np. zaciskanie w dłoni gumowej piłeczki (co godzinę po 20 razy). W miarę odzyskiwania siły mięśniowej trening kończyny powinien się zmieniać, np. na ćwiczenia z obciążeniami. Kiedy mija obrzęk, pomocny jest też masaż, szczególnie wirowy (w wodzie o temperaturze ciała), limfatyczny i klasyczny. W pierwszej fazie łagodzenia objawów choroby wskazane jest nie ogrzewanie kończyny, a jej oziębianie.

Przy zespole Sudecka leczenie farmakologiczne może również obejmować suplementację witaminy C, podawanie silniejszych leków przeciwbólowych (morfiny, kodeiny), dożylnych blokad, leków antydepresyjnych i innych. W skrajnych przypadkach wykonuje się sympatektomię, czyli usuwanie nerwów, a także zabiegi operacyjne mające na celu skorygowanie zniekształceń kończyny. Dobrze leczony zespół Sudecka daje duże prawdopodobieństwo przezwyciężenia choroby.

Zespół Sudecka – fizykoterapia

Uzupełnieniem ćwiczeń i farmakologii jest przy zespole Sudecka fizykoterapia, na którą składają się m.in.: zabiegi laserowe, magnetoterapia, naświetlanie lampą solux, krioterapia, elektroterapia, jonoforeza sterydowa i wapniowa. Dobór leczenia wspomagającego jest w dużym stopniu zależny od indywidualnych reakcji organizmu (np. po krioterapii u wielu osób dolegliwości nasilają się). Chorzy na zespół Sudecka fizjoterapię przechodzą od 2 miesięcy do półtora roku.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej