Zapalenie nerwu trójdzielnego może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia, głównie kobiety.
Zapalenie nerwu trójdzielnego – przyczyny
Przyczyny dolegliwości bólowych ze strony nerwu trójdzielnego mogą być różne. Zaliczamy do nich między innymi układowe choroby takie jak sarkoidoza, borelioza, a nawet stwardnienie rozsiane.
Silny ból towarzyszący zapaleniu może mieć również związek z uciskiem nerwu przez guz lub z urazem nerwu trójdzielnego. Dolegliwości te mogą pojawić się również po udarze, zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy ustnej lub po operacji zatok przynosowych.
W etiologii stanu zapalnego nerwu trójdzielnego istotną rolę odgrywać mogą również inne czynniki: niedobory żywieniowe, zaburzenia metaboliczne, nadużywanie alkoholu, infekcje, cukrzyca oraz uraz twarzy.
Ustalenie konkretnej przyczyny zapalenia nerwu trójdzielnego to podstawa skutecznego leczenia i trwałego ustąpienia dolegliwości.
Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!
Jakie objawy daje zapalenie nerwu trójdzielnego?
Dolegliwości w przebiegu zapalenia nerwu trójdzielnego mają różną postać – u niektórych osób ból jest nagły, silny i ostry, u innych towarzyszy mu uczucie pieczenia. Intensywny napad może pojawić się po jedzeniu, szczotkowaniu zębów, myciu twarzy lub po kontakcie skóry z wiatrem.
Zapalenie nerwu trójdzielnego – leczenie domowymi sposobami
Rozpoznanie źródła zapalenia nerwu i przeciwdziałanie mu to w zasadzie jedyna skuteczna metoda trwałego wyleczenia stanu zapalnego nerwu trójdzielnego. Wiele zależy tu od postaci schorzenia, stopnia natężenia dolegliwości czy też częstotliwości napadów bólu.
Chory może (i powinien) zadbać o swoje szanse na powrót do zdrowia poprzez modyfikację jadłospisu (wysoka podaż wody, spożywanie żywności nieprzetworzonej, ograniczenie spożycia kawy i cukru), odstawienie papierosów, suplementację diety witaminami z grupy B oraz picie soków warzywnych (marchwiowego, z selera i pietruszki).
Nerwoból nerwu trójdzielnego – leczenie
W leczeniu nerwobólu nerwu trójdzielnego kluczowe znaczenie odgrywają następujące leki i terapie:
-
karbamazepina - lek, który ma zastosowanie zarówno w neurologii jak i w leczeniu chorób o tle psychiatrycznym.
-
zastrzyk glicerolu – iniekcja glicerolu do zwoju nerwu trójdzielnego blokuje ból twarzy na pewien czas
-
balonowa kompresja – powoduje uraz otoczki nerwów reagujących na lekki dotyk twarzy;
-
termokoagulacja – procedura polega na termicznym urazie włókien nerwowych;
-
neurektomia – operacyjne wycięcie części nerwu;
-
radioterapia stereotaktyczna – w trakcie zabiegu niszczony jest fragment nerwu trójdzielnego, który ma związek z powstawaniem wrażeń bólowych.
Wysokie ryzyko nawrotów sprawia, że, mimo szerokiego wachlarza możliwości, niełatwo zdecydować, jak leczyć zapalenie nerwu trójdzielnego. W tej kwestii warto zdać się na wiedzę i doświadczenie lekarza, który doradzi, jaka metoda leczenia będzie optymalna.
Bibliografia:
1. B. Wedro, Trigeminal Neuralgia
2. J. Sandall, Differentiating Trigeminal Neuropathy From Trigeminal Neuralgia