Czym jest zapalenie nerwu trójdzielnego? Przyczyny, objawy i przebieg leczenia

Fot.: David De Lossy / Getty Ima

Zapalenie nerwu trójdzielnego objawia się silnym bólem twarzy, który trwa od kilku sekund do nawet dwóch minut. Stan zapalny odgrywa istotną rolę w rozwoju neuralgii nerwu trójdzielnego, określanej potocznie mianem nerwobólu. 

Zapalenie nerwu trójdzielnego może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia, głównie kobiety.

Zapalenie nerwu trójdzielnego – przyczyny

Przyczyny dolegliwości bólowych ze strony nerwu trójdzielnego mogą być różne. Zaliczamy do nich między innymi układowe choroby takie jak sarkoidoza, borelioza, a nawet stwardnienie rozsiane.

Silny ból towarzyszący zapaleniu może mieć również związek z uciskiem nerwu przez guz lub z urazem nerwu trójdzielnego. Dolegliwości te mogą pojawić się również po udarze, zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy ustnej lub po operacji zatok przynosowych.

W etiologii stanu zapalnego nerwu trójdzielnego istotną rolę odgrywać mogą również inne czynniki: niedobory żywieniowe, zaburzenia metaboliczne, nadużywanie alkoholu, infekcje, cukrzyca oraz uraz twarzy.

Ustalenie konkretnej przyczyny zapalenia nerwu trójdzielnego to podstawa skutecznego leczenia i trwałego ustąpienia dolegliwości.

Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jakie objawy daje zapalenie nerwu trójdzielnego?

Dolegliwości w przebiegu zapalenia nerwu trójdzielnego mają różną postać – u niektórych osób ból jest nagły, silny i ostry, u innych towarzyszy mu uczucie pieczenia. Intensywny napad może pojawić się po jedzeniu, szczotkowaniu zębów, myciu twarzy lub po kontakcie skóry z wiatrem.

Zapalenie nerwu trójdzielnego – leczenie domowymi sposobami

Rozpoznanie źródła zapalenia nerwu i przeciwdziałanie mu to w zasadzie jedyna skuteczna metoda trwałego wyleczenia stanu zapalnego nerwu trójdzielnego. Wiele zależy tu od postaci schorzenia, stopnia natężenia dolegliwości czy też częstotliwości napadów bólu.

Chory może (i powinien) zadbać o swoje szanse na powrót do zdrowia poprzez modyfikację jadłospisu (wysoka podaż wody, spożywanie żywności nieprzetworzonej, ograniczenie spożycia kawy i cukru), odstawienie papierosów, suplementację diety witaminami z grupy B oraz picie soków warzywnych (marchwiowego, z selera i pietruszki).

Nerwoból nerwu trójdzielnego – leczenie

W leczeniu nerwobólu nerwu trójdzielnego kluczowe znaczenie odgrywają następujące leki i terapie:

  • karbamazepina - lek, który ma zastosowanie zarówno w neurologii jak i w leczeniu chorób o tle psychiatrycznym.
  • zastrzyk glicerolu – iniekcja glicerolu do zwoju nerwu trójdzielnego blokuje ból twarzy na pewien czas
  • balonowa kompresja – powoduje uraz otoczki nerwów reagujących na lekki dotyk twarzy;
  • termokoagulacja – procedura polega na termicznym urazie włókien nerwowych;
  • neurektomia – operacyjne wycięcie części nerwu;
  • radioterapia stereotaktyczna – w trakcie zabiegu niszczony jest fragment nerwu trójdzielnego, który ma związek z powstawaniem wrażeń bólowych.

Wysokie ryzyko nawrotów sprawia, że, mimo szerokiego wachlarza możliwości, niełatwo zdecydować, jak leczyć zapalenie nerwu trójdzielnego. W tej kwestii warto zdać się na wiedzę i doświadczenie lekarza, który doradzi, jaka metoda leczenia będzie optymalna.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. B. Wedro, Trigeminal Neuralgia

2. J. Sandall, Differentiating Trigeminal Neuropathy From Trigeminal Neuralgia

3. Neuralgia, Neuropathy, and Neuritis

4. Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego

Data aktualizacji: 28.09.2018,
Opublikowano: 19.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej