Czym jest warga habsburska? Objawy i sposoby leczenia prognatyzmu żuchwy

Fot. Shidlovski / Getty Images

Warga habsburska to obiegowe określenie prognatyzmu żuchwy, czyli zaburzenia genetycznego, w którego wyniku warga dolna jest znacznie większa od wargi górnej oraz dochodzi do nadmiernego rozwoju żuchwy. Objawia się kłopotliwym żuciem pokarmów czy wyciekiem śliny z ust.

Habsburgowie to niemiecka dynastia założona przez Guntrama Bogatego w X wieku. U części przedstawicieli tego rodu stwierdzono zaburzenie w postaci prognatyzmu (z łac. prognathia). Zwyczajowo określa się je jako warga habsburska. To nadmierne wysunięciec, w tym przypadku żuchwy. Prognatyzm żuchwy w nomenklaturze medycznej funkcjonuje także jako progenia.

Czym jest warga habsburska?

Prognatyzm żuchwowy, zwany też progenią, polega na nadmiernym rozroście i wysunięciu żuchwy (szczęki dolnej) w stosunku do szczęki górnej. W przypadku silnie wysuniętej ku przodowi szczęki górnej mówi się o prognacji. Badacze donoszą, że nadmierne wysunięcie kości trzewioczaszki typowe było dla praczłowieka. Chorobę nierzadko stwierdza się w przebiegu schorzeń endokrynologicznym, jak akromegalia, w których przebiegu dochodzi do nadmiernego wzrostu kośćca i masy tkanek. Dodatkowo wystąpić może w przebiegu chorób genetycznych, jak zespół Gorlina, nazywany także zespołem nabłoniaków znamionowych (objawia się nieprawidłowościami układu nerwowego, układu dokrewnego, skóry, narządu wzroku, kości), czy zespół Crouzona, określany również jako dyzostoza czaszkowo-twarzowa (objawia się zwłaszcza licznymi deformacjami w obrębie twarzoczaszki).

Schorzenie zawdzięcza swoją zwyczajową nazwę, tj. warga habsburska, dynastii Habsburgów, w której miało podłoże genetyczne. Spowodowane było licznymi zaburzeniami w materiale genetycznym, powstałymi w wyniku kazirodczych związków wśród członków rodu. W gronie monarchów z prognatyzmem wymienia się m.in.: Karola V Habsburga, Ferdynanda I Habsburga, Ferdynanda II Habsburga, Ferdynanda III Habsburga, Filipa II Habsburga czy Karola II Habsburga.

Prognatyzm w klasyfikacji ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) prognatyzm sklasyfikowany został do kategorii K, czyli „Choroby układu trawiennego”, podkategorii 07 „Nieprawidłowości zębowo-twarzowe [łącznie z wadami zgryzu]” i podtypu 1 „Nieprawidłowości stosunku szczęk do podstawy czaszki”. W związku z tym jego zapis w ICD-10 przedstawia się następująco: K07.1.

Polecamy: Żuchwa – jak jest zbudowana? Czy boląca żuchwa zawsze oznacza problem stomatologiczny?

Jak prawidłowo dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Warga habsburska – objawy

Prognatyzm żuchwy to przypadłość, która w zaawansowanej formie skutkować może zaburzoną estetyką rysów twarzy. Zmiany w wyglądzie są szczególnie widoczne z profilu. Chorzy zmagają się z utrudnionym powstrzymaniem odpływu śliny z ust i zaburzeniem funkcji żucia, gryzienia, połykania pokarmu, niewyraźną wymową. Nierzadko mają ciągle wpółotwarte usta, choroby dziąseł i próchnicę zębów. Dochodzi u nich do powstania nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych. Z kolei towarzyszące chorobie kłopoty z oddychaniem zwiększają podatność na rozwój chorób gardła.

Leczenie wargi Habsburgów

Leczenie wargi Habsburgów to zarówno kwestia zdrowia, jak i poprawy wyglądu zewnętrznego. W większości przypadków ma charakter ortodontyczno-operacyjny z zastosowaniem nowoczesnych metod chirurgii ortognatycznej. Zabieg przeprowadzić można dopiero po zakończeniu okresu dojrzewania, kiedy kości przestają rosnąć. Może być jedno- lub dwuszczękowy. W pierwszym przypadku polega na skorygowaniu deformacji dotyczących żuchwy. W drugim następuje zaś skrócenie trzonu żuchwy i ustawienie zębów górnych, tj. szczęki, względem zębów dolnych. Zanim jednak przystąpi się do leczenia operacyjnego, chorych poddaje się leczeniu ortodontycznemu. Wówczas ortodonta dopasowuje choremu odpowiedni rodzaj aparatu. Celem jego założenia jest przygotowanie łuków zębowych do późniejszego zabiegu, żeby idealnie pasowały do siebie. Niekiedy leczenie ortodontyczne okazuje się wystarczające w przypadku łagodnych postaci prognatyzmu. Część badaczy donosi, że wcześnie podjęte leczenie ortodontyczne może zahamować wzrost żuchwy i pobudzić wzrost szczęki. W przypadku braku terapii wada może się pogłębiać. Dodatkowo leczenie prognatyzmu obejmuje w określonych przypadkach zwalczanie choroby mu towarzyszącej, jak akromegalia, gigantyzm, zespół Crouzona czy zespół Gorlina.

Polecamy: Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie

Ile kosztuje leczenie prognatyzmu?

Leczenie prognatyzmu żuchwowego jest refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Po uzyskaniu od lekarza rodzinnego skierowania do chirurga szczękowo-twarzowego określony zostaje dokładny plan leczenia. Średni czas oczekiwania na zabieg wynosi średnio rok. W przypadku leczenia prywatnego koszty sięgają około 25 000 zł.

Osoby z wargą Habsburgów o podłożu genetycznym mające w planach posiadanie potomstwa powinny skorzystać z konsultacji u genetyka, który może ustalić prawdopodobieństwo choroby u dzieci.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej