Czym jest uroflowmetria? Opis badania i interpretacja jego wyników

Fot: someone25 / gettyimages.com

Uroflowmetria jest tanim, nieinwazyjnym, bezpiecznym badaniem, które dostarcza wiele informacji istotnych w diagnostyce zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego. Umożliwia ilościową i jakościową analizę strumienia moczu. Z interpretacją wyników tego badania należy zgłosić się do urologa.

Uroflowmetria stanowi element diagnostyki zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych. Ocenia szybkość oddawania moczu, jego ilość oddawaną w ciągu sekundy i całkowitą objętość mikcji. Podstawowym warunkiem prawidłowego wykonania uroflowmetrii jest odtworzenie naturalnych warunków mikcji. Stąd też badanie przeprowadzane jest w intymnych, zbliżonych do domowych warunkach. Koszt wykonania uroflowmetrii to średnio 40 zł. Wynik badania przedstawiany jest w postaci wydruku.

Czym jest uroflowmetria?

Uroflowmetria jest nieinwazyjnym, bezpiecznym, łatwym w interpretacji, prostym do wykonania i niegenerującym kosztów badaniem, które dostarcza wiele informacji istotnych w diagnostyce zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego. Służy do mierzenia przepływu moczu podczas mikcji. Badanie uroflowmetryczne najczęściej jest składową kompleksowego badania urodynamicznego. Na jego podstawie można oszacować objętość wydalonego moczu oraz szybkość przepływu strumienia moczu przez cewkę moczową.

Uroflowmetria – opis badania

Na 2 godziny przed planowanym terminem uroflowmetrii powinno się oddać mocz i wypić około 1 l wody. Następnie należy powstrzymać się z oddawaniem moczu do czasu wykonania badania. W celu zachowania wiarygodności wyniku uroflowmetrii należy ją rozpocząć tuż po pierwszym sygnale potrzeby oddania moczu. Zapewni to uzyskanie odpowiedniego wypełnienia pęcherza i siły parcia. Za optymalną objętość oddanego moczu uznaje się 150– 500 ml. W przypadku objętości mniejszej niż 150 ml wydalonego moczu badanie jest powtarzane w późniejszym terminie z uwagi na niską wartość diagnostyczną takiego pomiaru.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-Bank Gallery.

Pacjent w warunkach intymnych w toalecie oddaje mocz do przepływomierza – urządzenia podobnego do sedesu, które jest sterowane zdalnie przez lekarza czekającego w gabinecie. Uroflowmetr analizuje przepływ moczu przez cewkę moczową w jednostce czasu, analizuje strumień moczu, mierzy jego objętość i przekazuje dane do komputera. Następnie rysuje krzywą mikcyjną, oblicza typowe parametry i wykonuje USG. Najlepiej wykonać co najmniej 2–3 pomiary, niekoniecznie tego samego dnia. W ostatecznej analizie uwzględniany jest najlepszy wynik.

Osobom z silnymi zaparciami zaleca się zażycie na dzień przed badaniem łagodnych środków przeczyszczających w celu wypróżnienia, aby w dniu badania nie było zalegającego stolca w odbytnicy, co może uniemożliwić prawidłowe oddanie moczu i zaburzyć pomiary. Badanie można przeprowadzić co najmniej 14 dni po kuracji antybiotykowej. Nie trzeba być na czczo.

Badanie przepływu moczu – interpretacja wyników

Z interpretacją wyników badania przepływu moczu należy zgłosić się do urologa. Ocenia się krzywą przepływu, która stanowi wypadkową oporu cewkowego i ciśnienia śródpęcherzowego. W przypadku prawidłowych wyników uroflowmetrii krzywa przepływu jest zbliżona kształtem do dzwonu. Nieprawidłowa krzywa może być spłaszczona, wieżowata, nieregularna. Na zmiany w jej zarysie wpływają: siła skurczu wypieracza, opór cewkowy, tłocznia brzuszna i zmienna aktywność zwieracza zewnętrznego cewki.

Następnie ocenia się maksymalne tempo przepływu i średni przepływ. W tym celu zostały sporządzone normy uroflowmetrii dla poszczególnych grup wiekowych i płci. Jednakże badacze sugerują, że w przypadku dzieci fizjologia i różny czas dojrzewania układu moczowego sprawiają, że zakresy norm parametrów badania są bardzo szerokie i trudne do jednoznacznego ustalenia. Końcowym etapem w analizie wyników jest ocena zalegania moczu po mikcji. Zastosowanie ma w tym przypadku badanie ultrasonograficzne.

Normy badania uroflowmetrycznego

Normy badania uroflowmetrycznego są następujące:

  • 4–7 lat – średnia prędkość przepływu u chłopców i dziewczynek to 10 ml/s,
  • 8–13 lat – średnia prędkość przepływu u chłopców to 12 ml/s, a u dziewczynek 15 ml/s,
  • 14–45 lat – średnia prędkość przepływu u mężczyzn wynosi 21 ml/s, a u kobiet 18 ml/s,
  • 45–65 lat – średnia prędkość przepływu u mężczyzn wynosi 12 ml/s, a u kobiet 15 ml/s,
  • ≥ 66 lat – średnia prędkość przepływu u mężczyzn wynosi 9 ml/s, a u kobiet 10 ml/s.

Zwolnienie prędkości przepływu w badaniu uroflowmetrycznym oznacza przeszkodę podpęcherzową lub nieprawidłową czynność skurczową mięśnia wypieracza pęcherza moczowego. Z kolei przepływ szybszy od normy może świadczyć o obniżonym oporze cewkowym i nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Badanie przepływu cewkowego u dzieci

Uroflowmetria ma szczególne znaczenie w populacji pediatrycznej. Badanie przepływu cewkowego u dzieci znacznie łatwiej przeprowadzić w porównaniu z tymi wymagającymi cewnikowania pęcherza moczowego. Może być wykonane u tych, które opanowały nawyk oddawania moczu do toalety.

Uroflowmetria jest stosowana u dzieci najczęściej w celu rozpoznania przeszkody podpęcherzowej anatomicznej (zastawki cewki tylnej u chłopców, przerostu szyi pęcherza, zwężenia cewki moczowej) oraz przeszkody podpęcherzowej czynnościowej (m.in. zaburzenia koordynacji wypieracza i zwieracza zewnętrznego cewki moczowej). Ponadto przeprowadzana jest przed operacją spodziectwa u chłopców.

Wskazania do uroflowmetrii

Wskazania do uroflowmetrii obejmują m.in.:

  • zaburzenia w oddawaniu moczu – częstomocz dzienny i nocny, zaleganie moczu po mikcji, zapalenie prostaty, nagłe parcia na mocz, oddawanie moczu w kilku porcjach, nietrzymanie moczu;
  • kontrolę leczenia farmakologicznego zaburzeń oddawania moczu,

Bibliografia:

1. Rakowska M., Jobs K., Paruszkiewicz G., Jung A., Interpretacja wyniku badania przepływu cewkowego moczu w populacji pediatrycznej, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2017, 13(1), s. 40–52.

2. Chrzan R., Apoznański W., Czernik J., Konstytucja ciała a parametry przepływu cewkowego u dzieci, „Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 2004, 13(3), s. 441–446.

3. Gidian-Jopa D., Urodynamika w urologii, „Przegląd Urologiczny”, 2008, 4(50), s. 30- 33.

4. Prajsner A., Techniki badań urodynamicznych: pułapki techniczne i trudności interpretacyjne wyników – część I, „Polish Journal of Urology”, 2008, 61(3), s. 183-189.

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 31.12.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej