Czym jest uraz akustyczny ucha? Przyczyny, diagnostyka i leczenie

Fot: franz12 / gettyimages.com

Uraz akustyczny ucha jest spowodowany hałasem. Dochodzi wówczas do uszkodzenia struktur ucha wewnętrznego, a niekiedy także błony bębenkowej. Jego objawem jest odbiorcze upośledzenie słuchu, a nawet głuchota. Uraz akustyczny bywa ostry lub przewlekły.

Słuch jest jednym ze zmysłów, który umożliwia odbieranie fal akustycznych (dźwiękowych). Przedostają się one przez przewód słuchowy zewnętrzny do błony bębenkowej, która wprawia w drgania 3 kosteczki: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Następnie trafiają do ucha wewnętrznego, gdzie znajduje się właściwy narząd słuchu (narząd Cortiego). W nim drgania zamieniane są w impulsy elektryczne, które przy pomocy nerwu słuchowego docierają do mózgu. Kiedy fale dźwiękowe mają zbyt wysokie natężenie, powstaje uraz akustyczny, czyli uszkodzenie ucha wewnętrznego prowadzące do zaburzeń słuchu.

Co to jest uraz akustyczny?

Uraz akustyczny ucha to uszkodzenie słuchu przez hałas. Dźwięki o wysokim natężeniu prowadzą do pęknięcia błony bębenkowej lub zaburzeń w narządzie Cortiego. W efekcie pojawia się niezdolność do odbierania bodźców dźwiękowych o różnym stopniu nasilenia. Uraz akustyczny to najczęstsza choroba zawodowa w Polsce.

Ze względu na natężenie i czas trwania hałasu wyróżnia się ostry i przewlekły uraz akustyczny.

Ostry uraz akustyczny

Ostry uraz akustyczny powstaje, kiedy na narząd słuchu oddziałuje hałas o natężeniu wyższym niż 130 dB. Może być to wybuch petardy, huk z broni palnej, start samolotu odrzutowego, uderzenie pioruna, a także przebywanie w bliskim sąsiedztwie głośnika podczas koncertu. W takich sytuacjach dochodzi do zaburzeń krążenia kapilarnego w uchu wewnętrznym i spadku ciśnienia tlenu w jego płynach, co skutkuje uszkodzeniem narządu Cortiego. Ostry uraz akustyczny występuje zdecydowanie rzadziej niż przewlekły.

Przewlekły uraz akustyczny

Przewlekły uraz akustyczny powstaje, kiedy narząd słuchu jest poddawany działaniu długotrwałego hałasu o umiarkowanym natężeniu (ok. 85 dB). Są na niego narażone przede wszystkim osoby, które:

  • pracują przy głośnych urządzeniach;
  • słuchają głośnej muzyki na słuchawkach;
  • często przebywają w pobliżu lotniska lub ulicy z dużym natężeniem ruchu;
  • uczęszczają na strzelnicę.

Przewlekły uraz akustyczny dokonuje się stopniowo, jednak proces uszkodzenia słuchu rozwija się najszybciej w pierwszych latach narażenia na długotrwały, umiarkowany hałas.

Objawy urazu akustycznego

Objawy urazu akustycznego zależą przede wszystkim od jego rodzaju. Na ich nasilenie ma wpływ osobnicza wrażliwość na dźwięki, ich natężenie oraz czas trwania ekspozycji. Przy ostrym urazie dolegliwości pojawiają się natychmiast, natomiast w przypadku urazu przewlekłego narastają stopniowo.

Objawy ostrego urazu akustycznego to:

  • szum w uszach;
  • upośledzenie słuchu lub głuchota;
  • krwawienie z ucha (jeżeli doszło do pęknięcia błony bębenkowej).

W przypadku przewlekłego urazu akustycznego pacjent zauważa u siebie:

  • obniżenie wrażliwości na wysokie dźwięki (powyżej 4000 Hz);
  • stopniowe obustronne pogorszenie słuchu;
  • pogorszenie rozumienia mowy;
  • uczucie ciśnienia w uszach;
  • zaburzenia koncentracji.

Uraz akustyczny – audiogram i inne badania

Kiedy pojawią się objawy urazu akustycznego, należy udać się do poradni laryngologicznej lub na szpitalny oddział ratunkowy (jeżeli doszło do ostrego urazu). Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym większa szansa na uratowanie słuchu. Podstawą diagnostyki urazu akustycznego ucha jest wywiad lekarski, badanie otoloaryngologiczne oraz audiometryczne.

Badanie audiometryczne pozwala ocenić sprawność słuchu. Pacjent ma założone słuchawki na uszach. Odbiera dźwięki o różnej częstotliwości. Jeżeli słyszy konkretny dźwięk, sygnalizuje to przy pomocy przycisku. Wynikiem badania jest audiogram, czyli wykres pokazujący zakres słyszalnych dźwięków. Na jego podstawie laryngolog jest w stanie ocenić stopień uszkodzenia słuchu.

Leczenie urazu akustycznego

Leczenie ostrego urazu akustycznego wymaga podania glikokortykosteroidów oraz dekstranu małocząsteczkowego we wlewie dożylnym. Lek podnosi ciśnienie osmotyczne, zwiększa objętość osocza i zmniejsza lepkość krwi. Jeżeli doszło do pęknięcia błony bębenkowej, leczenie urazu akustycznego polega na wykonaniu tympanoplastyki, czyli zamknięcia ubytku w błonie bębenkowej.

Leczenie urazu akustycznego o charakterze przewlekłym wymaga założenia aparatu słuchowego. Regularna i długotrwała ekspozycja na hałas powoduje, że zmiany w uchu wewnętrznym są nieodwracalne.

Jak uniknąć urazu akustycznego?

Urazu akustycznego można uniknąć, jeżeli stosuje się odpowiednie środki zapobiegające. Osoby narażone na hałas powinny używać specjalnych ochraniaczy, a także regularnie wykonywać badania audiometryczne. Jeżeli rozpoczął się u nich proces uszkodzenia słuchu, muszą zmienić stanowisko pracy. Nie zaleca się także słuchania głośno muzyki na słuchawkach i przebywania w pobliżu głośników na koncertach i imprezach.

Zobacz wideo: Jak ochronić słuch?

36,6

Bibliografia:

1. J. Jadczyszyn i wsp., Nagły obustronny niedosłuch w stopniu głębokim u dziecka – studium przypadku, [w:] „New Medicine” 4/2017, s. 135–144.

2. A. Obrębowski, A. Prusiewicz, Audiologia kliniczna. Zarys, Wydawnictwo UM Poznań, Poznań 2010.

Data aktualizacji: 03.01.2022,
Opublikowano: 08.01.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej