Czym jest schizofrenia prosta? Opis przypadku, diagnoza, leczenie i biologiczne korelaty

Fot: Pracownie-art / stock.adobe.com

Schizofrenia prosta cechuje się tylko negatywnymi objawami (na rzecz wytwórczych), takimi jak pogorszenie nastroju, brak motywacji, agresja, nerwowość czy lęk. Niekiedy ta choroba jest mylona z depresją lub nerwicą. Leczenie schizofrenii prostej polega na farmakoterapii za pomocą leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwpsychotycznych. Należy też wspierać pacjentów psychoterapią poznawczo-behawioralną.

Schizofrenia prosta jest jedną z najrzadszych odmian tej choroby. W Polsce cierpi na nią około 1% pacjentów.

Czym się charakteryzuje schizofrenia prosta?

Schizofrenia prosta charakteryzuje się występowaniem negatywnych objawów choroby z pominięciem symptomów wytwórczych. Osoba chora staje się coraz bardziej zobojętniona, a jej nastrój ulega pogorszeniu. Z biegiem czasu nie interesuje ją własny los ani życie bliskich. Nawet tak ciężkie doświadczenia jak śmierć czy rozwód nie są dla niej źródłem pobudzenia emocjonalnego. Chory jednak potrafi wybuchnąć złością na skutek drobnych przeciwności. Osoby cierpiące na schizofrenię prostą są nieprzewidywalni i dla niektórych niebezpieczni.

Schizofrenia prosta – objawy: utrata energii, izolacja, automatyczne zachowania

Schizofrenia prosta objawia się utratą energii, co skutkuje ciągłym zmęczeniem i potrzebą odpoczynku. Osoba chora traci też zainteresowania i staje się coraz bardziej ograniczona emocjonalnie. Skutkuje to wycofaniem społecznym, postępującą izolacją oraz samotnością. Systematycznie podupadają też zdolności chorego w pracy lub szkole. Nie wykazuje on inicjatywy do działania i robi to co zostało mu nakazane niczym automat. Jednocześnie jest niemal niemożliwe, aby zmienić jego styl zachowań. Schizofrenik jest uparty, przekonany o swojej racji i popada w coraz większe dziwactwa.

Neurobiologiczne korelaty schizofrenii prostej

Schizofrenicy, u których dominują negatywne objawy, mają znacznie zmniejszoną korę przedczołową (nawet o 14%). Budowa mózgu u osób cierpiących na schizofrenię prostą jest bardzo podobna do osób chorych na inne schorzenia o podłożu zwyrodnieniowym, jak np. otępienie czołowo-skroniowe.

Schizofrenia prosta a depresja i nerwica

Schizofrenia prosta w znacznym stopniu przypomina depresję, ponieważ pacjent jest pozbawiony chęci życia oraz nie wykazuje motywacji do zmiany swojej sytuacji. Jednak depresja jest znacznie bardziej podatna na leczenie psychoterapią. Schizofrenia prosta jest dużo trudniejsza do ustalenia i bardziej złożona.

Schizofrenia jest również kojarzona z nerwicą. Wiele objawów tej choroby ma podłoże nerwowe, przez co na początku schorzenia ciężko je sklasyfikować. Jednak nerwica jest całkowicie wyleczalna psychoterapią i ma znacznie mniejszy zakres niż schizofrenia.

Schizofrenia prosta – opis przypadku

Mężczyzna w wieku 25 lat, który mieszka z rodzicami. Jego rozwój psychofizyczny przebiegał normalnie, bez znaczących różnic w stosunku do rówieśników. Z biegiem czasu jednak potrzebował coraz większej pomocy ze strony matki. W wieku 15 lat można było zauważyć widoczną różnicę w poziomie funkcjonowania. Jego ruchy stały się wolniejsze, a zdolności intelektualne znacznie spadły. Dwa razy musiał powtarzać 2 klasę technikum. Podejmował prace fizyczne, jednak po kilku miesiącach pracodawca nie przedłużał z nim umowy. 

Mężczyzna nie miał zainteresowań oraz spędzał większość dnia przed telewizorem. Nie spotykał się też ze znajomymi oraz w niczym nie pomagał rodzicom. Nie przykładał też wagi do higieny osobistej. Dopiero po namowach matki brał kąpiel. Ta niedbałość wielokrotnie skutkowała chorobami skóry. W wieku 21 lat zdiagnozowano u niego otępienie skroniowo-czołowe. Z biegiem czasu mężczyzna stawał się coraz bardziej agresywny co skutkowało interwencjami policji. W wieku 25 lat trafił do szpitala psychiatrycznego na skutek próby odebrania sobie życia. Tam stwierdzono u niego schizofrenię prostą.

Diagnostyka schizofrenii prostej

W celu diagnozy schizofrenii prostej stosuje się testy neuropsychologiczne, które określają stopień zaburzenia. W tym celu używa się:

  • test sortowania kart Wisconsin,
  • test Stroopa,
  • N-Back test,
  • test łączenie punktów.

Dodatkowo, aby ocenić zmiany strukturalne w korze przedczołowej, stosuje się też takie badania, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz pozytronowa tomografia emisyjna.

Leczenie schizofrenii prostej

Leczenie schizofrenii prostej ma na celu zmniejszenie objawów negatywnych oraz poprawę jakości życia pacjenta. Leki antydepresyjne działają na zasadzie wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Poprawiają one nastrój pacjenta oraz zmniejszają negatywne objawy choroby. Niekiedy stosuje się też leki przeciwpsychotyczne, czyli neuroleptyki. Środki starszej generacji to perfenazyna lub haloperidol. Z kolei nowsze substancje to kwetiapina, ziprazidon lub sertindol. Leki te zmniejszają psychotyczne objawy choroby, jednak mają liczne efekty uboczne w postaci zaburzeń metabolicznych (cukrzyca, przyrost masy ciała).

Psychiatrzy powinni też uzupełniać leczenie psychoterapią. Szczególnie metoda poznawczo-behawioralna ma wysoką skuteczność, ponieważ dzięki niej pacjent uczy się adaptacyjnych zachowań w społeczeństwie oraz nabiera motywacji do działania.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Soren 03.10.2018r.

W artykule uzywa sie stygmatyzujących określeń typu schizofrenik.W ogóle już takiej diagnozy nie stawia się.
Sugeruje sie,ze schizofrenik jest dla niektórych niebezpieczny.
To powoduje wykluczenie społeczne.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej