Czym jest ramnoza i jakie jest jej zastosowanie w przemyśle kosmetycznym?

Fot: aywan88 / gettyimages.com

Ramnoza to rodzaj cukru z grupy deoksycukrów, który znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. To składnik całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży, dość często występuje w kremach przeciwzmarszczkowych. Wykazuje działanie odżywcze i nawilżające.

Ramnoza to substancja roślinnego pochodzenia, będąca częstym składnikiem produktów kosmetycznych, w których jej stężenie nie powinno przekraczać 10%. Na etykietach kosmetyków figuruje zazwyczaj pod nazwą Rhamnose. Usprawnienia przebieg procesów regeneracyjnych zachodzących w strukturach skóry. Pobudza produkcję kolagenu, skutecznie i głęboko nawilża, wypełnia zmarszczki, spowalnia proces starzenia się skóry.

Czym jest ramnoza?

Ramnoza (wzór sumaryczny C6H12O5) to organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy deoksycukrów. To specjalny rodzaj węglowodanów, gdzie grupa hydroksylowa, tj. O−H, zastąpiona została atomem wodoru H. W Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) ramnoza funkcjonuje jako (3R,4R,5R,6S)-6-metylotetrahydro-2H-pirano-2,3,4,5-tetraol. Ma postać łatwo rozpuszczającego się w wodzie, białego, krystalicznego proszku. Źródłem tego związku w stanie wolnym są liczne rośliny, w tym m.in.:

  • brzoza brodawkowata (z łac. Betula pendula Roth) – gatunek drzewa zaliczany do rodzaju brzoza i rodziny brzozowate. Alternatywnie określana jest jako brzoza zwisła, gruczołowata biała lub brzezina. Porasta chłodniejsze rejony Azji i Europy;
  • czepota puszysta (z łac. Uncaria tomentosa, Willd., DC.) – gatunek pnącza zaliczany do rodzaju czepota i rodziny marzanowate. Alternatywnie określana jest jako vilcacora i koci pazur. Występuje rodzimie na terenach Ameryki Południowej, w tym zwłaszcza w części północnej i zachodniej;
  • bambus (z łac. Bambusa Shreb.) – wieloletnia roślina zaliczana do rodziny wiechlinowatych, typowa dla tropikalnej i subtropikalnej części Azji;
  • ketmia jadalna (z łac. Abelmoschus esculentus (L.) Moench) – gatunek rośliny zaliczany do rodzaju piżmian i rodziny ślazowate. Zwyczajowo określany jest jako piżmian jadalny czy okra. Rośnie w krajach klimatu tropikalnego lub subtropikalnego.

Ramnoza stanowi też składnik glikozydów (pochodnych cukrów).

Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry wybrać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6

Ramnoza w kosmetyce – właściwości i działanie

Ramnoza w kosmetyce pełni wiele rozmaitych funkcji. To substancja aktywna, która wykazuje właściwości odżywcze, ujędrniające, regenerujące, odmładzające i wygładzające. Jest silnym antyoksydantem. Jako przeciwutleniacz skutecznie zwalcza szkodliwe dla organizmu wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się tkanek. Ramnoza znana jest z działania przeciwłojotokowego, wypełniającego, uelastyczniającego, przeciwzmarszczkowego. Cukier ten nazywa się przekornie „najsłodszym sposobem na walkę ze zmarszczkami”, gdyż nie tylko doskonale radzi sobie ze zmarszczkami mimicznymi, ale i głębszymi bruzdami. Zaliczany jest także do grona humektantów, czyli higroskopijnych substancji nawilżających, których struktura zapewnia absorbowanie i wiązanie cząsteczek wody z otoczenia. W związku z tym ramnoza skutecznie zatrzymuje wilgoć w warstwie rogowej naskórka. Przyczynia się do wzmocnienia naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Ramnoza zapobiega też nadmiernemu wysychaniu kosmetyków. Jej bardzo małe cząsteczki penetrują skórę, docierając do głęboko położonych warstw i zapobiegając hipotonii, tj. wiotkości mięśni twarzy. Ramnoza zapewnia efekt liftingu. Dzięki niej skóra wygląda świeżo, promiennie i zdrowo. Dodatkowo skutecznie zwalcza stany zapalne skóry i łagodzi jej podrażnienia.

Na czym polega działanie ramnozy?

Ramnoza aktywuje receptory komórek fibroblastycznych (fibroblasty to komórki tkanki łącznej właściwej), w wyniku czego stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, czyli głównych białek tkanki łącznej. Sprawia, że kolagen łączy się z jej cząsteczkami, dzięki czemu działa silnie przeciwstarzeniowo. Ramnoza gwarantuje zatem długotrwałą poprawę kondycji skóry. Cukier ten pobudza też regenerację fibroblastów, określanych mianem komórek młodości, w konsekwencji czego stymuluje cykl odnowy komórkowej skóry. Korzystne działanie ramnozy zauważa się szczególnie w przypadku skóry młodej. W związku z tym specjaliści zalecają, żeby kuracje przeciwzmarszczkowe wprowadzać, zanim pojawią się zmarszczki, jeszcze w młodym wieku.

W jakich kosmetykach znaleźć można ramnozę?

Badania nad wykorzystaniem ramnozy przez przemysł kosmetyczny sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Kosmetyki z ramnozą dostępne są w sprzedaży w drogeriach i aptekach. Cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na naturalne pochodzenie związku. Ramnoza występuje w preparatach typu anti age (przeciwstarzeniowych), maskarach i serum do rzęs, kremach i serum do skóry dojrzałej, maseczkach na twarz. Stosowana jest w produkcji substancji zapachowych. W ostatnim czasie jeden z najbardziej znanych producentów kosmetyków wypuścił na rynek specjalną serię kosmetyków, których główny składnik stanowi właśnie ramnoza.

Data aktualizacji: 11.03.2019,
Opublikowano: 11.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej