Czym jest przyzwojak? Objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia kłębczaka

Fot. Ridofranz / Getty Images

Przyzwojak to nowotwór neuroendokrynny. Guz może się wywodzić z ciałek przyzwojowych układu współczulnego (chromochłonny) lub układu przywspółczulnego (niechromochłonny). Nierzadko do rozpoznania choroby dochodzi przypadkowo. Zdarzają się rodzinne przypadki występowania.

Przyzwojak uznawany jest za nowotwór wieku starszego. Największą zachorowalność notuje się w 6. dekadzie życia. To stosunkowo wolno rosnące, bogato unaczynione, otoczone cienką torebką guzy. Spośród całej grupy około 5% przypadków wykazuje cechy złośliwości. Przyzwojak najczęściej lokalizuje się w okolicy rozwidlenia tętnicy szyjnej wspólnej, gdzie położony jest kłębek szyjny. Takie przypadki choroby nazywa się zwyczajowo kłębczakiem szyjnym.

Zobaczcie, jakie wyróżniamy nowotwory neuroendokrynne:

Zobacz film: Czym są nowotwory neuroendokrynne? Źródło: 36,6

Czym jest przyzwojak?

Przyzwojak (z łac. Paraganglioma), zwany też niekiedy kłębczakiem, to stosunkowo rzadko występujący guz neuroendokrynny o przeważnie niezłośliwym charakterze. Wywodzi się z ciałek przyzwojowych (drobnych skupisk tkanki neuroendokrynnej), czyli narządów pobocznych układu nerwowego współczulnego (wówczas są to przyzwojaki chromochłonne, z łac. Paragangliomata chromaffinicum) lub układu przywspółczulnego (wtedy mowa o przyzwojakach niechromochłonnych, z łac. Paragangliomata nonchromaffinicum). W opinii niektórych badaczy guzy te wywodzą się wyłącznie z komórek przyzwojowych niechromochłonnych.

Jakie są przyczyny przyzwojaków?

Przyzwojaki mają przeważnie niejasne przyczyny powstania. Zdecydowana większość zmian ma charakter sporadyczny. W około 10% przypadków stwierdza się rodzinne podłoże, którego występowanie związane może być m.in. z: zespołem mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej 2a i 2b, zespołem kłębczaków związanych z mutacją genu PGL, zespołem Carneya czy zespołem Von Hippel-Lindau. U chorych z potwierdzoną predyspozycją genetyczną częściej stwierdza się przyzwojaki mnogie. Zaostrzenie przebiegu choroby powodować mogą czynniki, takie jak narażenie na działanie silnego stresu czy znaczny wysiłek fizyczny. Częstość występowania guza jest podobna u przedstawicieli obu płci.

Gdzie lokalizuje się przyzwojak?

Szacuje się, że przyzwojak stanowi około 0,6% wszystkich nowotworów rozwijających się w obrębie głowy i szyi oraz 0,03% ogółu chorób nowotworowych. Niechromochłonne ciałka przyzwojowe położone są blisko wielkich naczyń szyi i głowy. Stąd najczęstsze lokalizacje guza to:

  • rozwidlenie tętnicy szyjnej wspólnej, gdzie znajduje się ciałko przyzwojowe tętnicy szyjnej. Wywodzi się z niego przyzwojak kłębka szyjnego (z łac. Paraganglioma caroticum), który stanowi około 60% przypadków guza;
  • dolny zwój nerwu błędnego, gdzie znajduje się ciałko przyzwojowe nerwu błędnego. Wywodzi się z niego przyzwojak nerwu błędnego (z łac. Paraganglioma nervi vagi);
  • zwój szyjny i bębenkowy, gdzie znajduje się ciałko przyzwojowe zwoju szyjnego i bębenkowego. Wywodzi się z niego przyzwojak szyjno-bębenkowy (z łac. Paraganglioma jugulotympanicum);
  • inne rzadsze przypadki to m.in.: guzy w oczodołach, nosogardle, jamie ustnej, krtani, jamie nosowej czy tarczycy.

Z kolei chromochłonne ciałka przyzwojowe występują wzdłuż pnia współczulnego znajdującego się blisko kręgosłupa i aorty. Stąd też punktem wyjścia w przypadku przyzwojaka chromochłonnego jest głównie kłębek aortalny.

Jakie mogą być objawy przyzwojaka?

Objawy przyzwojaka mogą być różne w zależności do masy guza oraz jego ucisku na pobliskie tkanki. Kłębczak objawia się dolegliwościami bólowymi, znacznym zaburzeniem ciśnienia tętniczego krwi, wyjątkowo wzmożoną potliwością, przyspieszeniem czynności serca lub kołataniem, nagle występującą bladością skóry. Poza tymi dolegliwościami przyzwojaki dają także takie, które są ściśle związane z ich lokalizacją. Dla przykładu kłębczak ucha w zaawansowanej formie powodować może incydenty utraty przytomności, szumy uszne, zawroty głowy, niedosłuch czy głuchotę. Dalszy wzrost nowotworu prowadzi do porażenia nerwu twarzowego czy błędnego. Z kolei kłębczak szyjny objawia się obecnością dość wyraźnie wyczuwalnego tworu na szyi i wrażeniem ucisku na tę okolicę ciała. Literatura przedmiotu donosi o skąpoobjawowych przypadkach przyzwojaka, który został rozpoznany przypadkowo.

Na czym polega rozpoznanie i leczenie przyzwojaka?

Rozpoznanie przyzwojaka dość często bywa problematyczne. W dużej mierze opiera się na tomografii komputerowej (TK), rezonansie magnetycznym (MR) i ultrasonografii (USG). Nie powinno się poddawać chorego badaniu biopsyjnemu, które ze względu na silne unaczynienie guza mogłoby okazać się dla niego dużym zagrożeniem. Podstawową metodę leczenia stanowi operacja – radykalne wycięcie guza. W przypadku zmian nieoperacyjnych używana jest różnoraka radioterapia. Niewielkie, bezobjawowe przyzwojaki poddaje się obserwacji z wykonywaniem kontrolnych badań obrazowych co 6–12 miesięcy.

Jak wygląda leczenie guzów neuroendokrynnych? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak walczyć z guzami neuroendokrynnymi? Źródło: 36,6

Jakie są rokowania przyzwojaka?

Rokowania przyzwojaka są pomyślne w przypadku całkowitej resekcji, czyli wycięcia. Wyjątek stanowią przyzwojaki nerwu błędnego, które wykazują tendencję do zezłośliwienia i dawania przerzutów. Najczęściej wtórne ogniska choroby zauważa się w płucach, wątrobie, śledzionie, skórze, kościach.

Bibliografia:

1. Szyfter W., Nowotwory w otolaryngologii, Termedia, Poznań, 2012.

2. Rutkowski J., Szostakiewicz B., Jassem J., Przyzwojak kłębka szyjnego. Opis przypadku dwóch chorych poddanych radioterapii z modulacją intensywności dawki (IMRT), „Onkologia w Praktyce Klinicznej”, 2011, 7(5), s. 274–277.

3. Jurkiewicz D., Niemczyk K., Wojdas A. i wsp., Przypadek kłębczaka o pierwotnie mnogim umiejscowieniu u 24-letniego mężczyzny, „Otolaryngologia Polska”, 2008, LXII(2), s. 212–215.

4. Śniatowska M., Waliszewska-Prosół M., Koszewicz M. i wsp., Przyzwojak przebiegający z objawami niedystonicznego kręczu karku, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2015, 11(4), s. 178–182.

Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 11.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej