Czym jest „przepuklina odbytnicy”? Objawy, przyczyny i leczenie

Fot: dragana991 / gettyimages.com

„Przepuklina odbytu” to schorzenie, które polega na nieprawidłowym uwypukleniu ściany odbytnicy. Zaburzenie prowadzi do występowania takich objawów, jak zaparcia, ból w miednicy, parcie na stolec i wypadanie odbytu. Leczenie przepukliny odbytniczej polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.

Odbytnica to końcowa część jelita grubego, która łączy się ze środowiskiem zewnętrznym odbytem – otworem, przez który wydalany jest kał. Ściana odbytnicy zbudowana jest z 3 warstw: zewnętrznej (otrzewna i tkanka łączna), mięśniowej i błony śluzowej. Unerwiają ją nerwy współczulne ze splotu krezkowego oraz przywspółczulne. Odbytnica i odbyt są narażone na różnego rodzaju patologie. Należą do nich wady wrodzone, nowotwory, infekcje, hemoroidy. Zdarza się także przepuklina odbytnicza (przepuklina odbytnicy), która prowadzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego.

Co to jest „przepuklina odbytu”?

„Przepuklina odbytu” lub przepuklina odbytnicy to potoczne określenia na uchyłek odbytnicy (rectocele), czyli patologiczne uwypuklenie ściany odbytnicy w kierunku pochwy lub gruczołu krokowego. Schorzenie to prowadzi do zmian anatomicznych, a tym samym zaburzenia czynności przewodu pokarmowego.

„Przepuklina odbytu” jest diagnozowana częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Wpływ na to ma budowa anatomiczna i działanie hormonów. Zwykle dochodzi do uwypuklenia przedniej ściany odbytnicy w kierunku pochwy. Powstaje wówczas uchyłek odbytniczo-pochwowy.

Główną przyczyną „przepukliny odbytu” jest osłabienie tkanki łącznej w obrębie miednicy mniejszej oraz nadmierne napięcie mięśni odbytnicy. Czynniki ryzyka powstania rectocele to:

  • zabiegi ginekologiczne;
  • duża liczba porodów siłami natury;
  • trudny i powikłany poród;
  • obniżenie narządu rodnego;
  • nadmierne napięcie zwieraczy odbytu;
  • wypróżnianie się z dużym wysiłkiem;
  • zespół nadmiernego obniżenia krocza;
  • podeszły wiek.

Objawy „przepukliny odbytu”

Objawy „przepukliny odbytu” pojawiają się, kiedy uchyłek osiągnie rozmiar powyżej 4 centymetrów. Pacjenci najczęściej zgłaszają zaparcia, trudności z wypróżnianiem się, uczucie niepełnego wypróżniania, nietrzymanie stolca, bolesne parcie na stolec oraz dolegliwości bólowe w miednicy mniejszej. Kobiety mogą odczuwać zaleganie kału w pochwie oraz dyskomfort podczas stosunku seksualnego. W miarę powiększania się uchyłka pojawiają się inne objawy przepukliny odbytu. Może dojść do wypadania odbytu lub wypadania pochwy.

Ze względu na objawy „przepukliny odbytu” wyróżnia się 3 stopnie schorzenia:

  • stopień 1 – brak objawów, podczas badania przez odbyt stwierdza się przesunięcie ściany końcowego odcinka jelita;
  • stopień 2 – pacjent zgłasza trudności z wypróżnianiem się, w badaniu przez odbyt stwierdza się uwypuklenie, w którym mogą zalegać resztki kału;
  • stopień 3 – pacjenci zgłaszają nasilone trudności z wypróżnianiem się, ból, wypadanie odbytu.

Co robić, kiedy pojawią się objawy „przepukliny odbytu”?

Kiedy pojawią się objawy rectocele, należy zgłosić się do lekarza. Pierwszym elementem diagnostyki jest zebranie dokładnego wywiadu, a następnie badanie proktologiczne. Konieczne jest ponadto wykonanie dodatkowych testów:

  • defekografia (badanie radiologiczne odbytnicy);
  • badanie manometryczne i ocena wydolności zwieraczy;
  • badanie barostatyczne i ocena rozciągliwości odbytnicy;
  • ultrasonografia (USG) przezodbytnicza i przezpochwowa;
  • badanie ginekologiczne.

Leczenie „przepukliny odbytniczej”

Leczenie „przepukliny odbytnicy” polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Metoda wybierana jest w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Niewielkie uchyłki odbytniczo-pochwowe mogą być leczone zachowawczo. Wówczas wskazane są ćwiczenia mięśni Kegla, biofeedback, trening behawioralny i elektrostymulację. Jeżeli nie przynoszą one efektu, pacjent zostaje skierowany na zabieg chirurgiczny.

„Przepuklina odbytu” – profilaktyka

W większości przypadków przyczyną „przepukliny odbytu” jest zwiększone napięcie mięśni odbytnicy podczas wypróżniania się. Należy więc podjąć działania, które pozwolą uniknąć zaparć i nadmiernego parcia na stolec. Zalecana jest codzienna aktywność fizyczna, ćwiczenie mięśni miednicy mniejszej, niewstrzymywanie chęci wypróżniania się oraz zmiana diety.

Aby uniknąć zaparć, należy wykluczyć z jadłospisu potrawy ciężkostrawne, tłuste i wysokoprzetworzone. Warto unikać tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i białej mąki, ponieważ długo zalegają w jelitach. Konieczne jest spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie oraz 4–5 mało obfitych posiłków w równych odstępach czasu. W jadłospisie powinny znaleźć się pokarmy, które są źródłem błonnika pokarmowego:

  • produkty pełnoziarniste;
  • otręby pszenne;
  • płatki owsiane;
  • grube kasze;
  • surowe warzywa;
  • owoce pestkowe;
  • fermentowane produkty mleczne (jogurty, maślanka, kefir).

Zobacz wideo: Skąd się bierze przepuklina?

36,6

Bibliografia:

1. J. Daniluk, Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny, [w:] „Varia Medica”, 2018, t. 2, nr 4, s. 286–296.

2. K. Bielecki, A. Dziki, Proktologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.

Data aktualizacji: 01.09.2021,
Opublikowano: 12.09.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej