Czym jest premedykacja? Kiedy się ją stosuje? Premedykacja przed chemioterapią

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Premedykacja to czynności, które zmniejszają strach przed zabiegami medycznymi. Dzięki niej osoba chora m.in. ma lepsze samopoczucie, mniej odczuwa ból, a także jej leczenie nie wydłuża się. Najczęściej stosuje się ją przed operacją czy niektórymi, bardziej skomplikowanymi, zabiegami stomatologicznymi.

Premedykacja ma bardzo duże znaczenie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dzięki niej możliwa jest np. krótkotrwała amnezja, która minimalizuje strach, a także złe wspomnienia związane z bólem i leczeniem – jest to ważne szczególnie podczas leczenia najmłodszych. Tego typu działania polegają na podaniu środków farmakologicznych, najczęściej doustnie.

Premedykacja – co to jest i jakie są jej cele?

Premedykacja to czynności polegające na podaniu leków, które umożliwią osiągnięcie spokoju i uzyskanie większej stabilności organizmu u osoby poddawanej zabiegom operacyjnym, stomatologicznym lub chemioterapii. Najogólniej mówiąc premedykacja to przygotowanie farmakologiczne, które umożliwia eliminację lęku. Służą do tego m.in.: leki uspokajające i nasenne (benzodiazepiny i barbiturany), neuroleptyki (prometazyna, droperidol), cholinolityki (atropina i skopolamina) oraz leki przeciwbólowe (opioidy). Leki, najczęściej podawane doustnie, dożylnie lub doodbytniczo, skutkują m.in. krótkotrwałą amnezją, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia gorszego samopoczucia, a także dłuższego leczenia spowodowanego negatywnymi emocjami. 

Premedykacja ma określone cele. Należą do nich m.in.: zmniejszenie odczuwania strachu, minimalizacja bólu, uspokojenie, wzmożona współpraca osoby poddawanej zabiegom, krótkotrwała amnezja, zmniejszenie pobudliwości nerwów i dawki leków znieczulających, łatwiejsze znieczulanie oraz minimalizacja nudności i wymiotów po operacji.

Premedykacja u dzieci

Dzieciom nierzadko towarzyszy strach podczas leczenia. Te negatywne emocje mają wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale także na odczuwanie bólu, długość leczenia i efekty terapii. Premedykacja u dzieci to sposób na zmniejszenie ich lęku np. przed operacją. Najczęściej stosowana jest farmakologia potocznie nazywana podaniem „głupiego Jasia”. Dzięki niej dziecko jest wyciszone, spokojne, mniej odczuwa ból, a także ma krótkotrwałą, odwracalną amnezję. 

Premedykacja to również skuteczny sposób na zniwelowanie objawów po operacji, takich jak nudności i wymioty. U dzieci stosowane są, podobnie jak u dorosłych, leki będące pochodnymi benzodiazepiny, czyli m.in. Midazolam (powszechnie znany jako „głupi Jaś”), Diazepam (Relanium), Lorafen, oraz Flurazepam. Czasami stosuje się także krem EMLA, który znieczula miejscowo, co minimalizuje ból podczas wkłuć dożylnych.

Premedykacja przed chemioterapią – na czym polega?

Chemioterapia to leczenie nowotworów za pomocą leków cytostatycznych. Często łączy się ją także z innymi metodami, m.in. radioterapią, zabiegami operacyjnymi bądź leczeniem hormonami. Podczas chemioterapii korzysta się albo z tylko jednego leku, albo z kombinacji wielu leków. Niestety takie rozwiązania bardzo silnie działają na ciało człowieka. Aby sprawdzić, jak zareaguje organizm, stosowana jest premedykacja przed chemioterapią. 

W czasie jej trwania najczęściej aplikuje się leki wspomagające, głównie przeciwwymiotne. Dzięki premedykacji osoba chora nie ma nudności, nie wymiotuje i może się prawidłowo odżywiać, co stanowi istotną rolę w leczeniu nowotworów, a także w zachowaniu dobrego samopoczucia. Premedykacja jest również istotna w sprawdzeniu, jakie reakcje wywołują konkretne leki – dzięki niej można uniknąć reakcji uczuleniowych organizmu.

Czy premedykacja w stomatologii jest dla każdego?

Premedykacja w stomatologii stosowana jest u osób, które ze strachem odwiedzają gabinet dentystyczny. Jeśli nie są one w stanie samodzielnie zapanować nad lękiem bądź są nadpobudliwe, zaleca się zastosowanie środków do premedykacji. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i wykorzystywane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jednak ze względu na choroby ogólnoustrojowe, które mogą być ewentualnym przeciwwskazaniem do ich podania, wykonywany jest wcześniej wywiad lekarski. 

Najczęściej do premedykacji w stomatologii używa się leków anksjolitycznych, tzw. leków przeciwlękowych, które nie tylko uspokajają, ale również mają lekkie działanie amnestyczne, co skutkuje niezapamiętywaniem stresujących wydarzeń. Zalicza się do nich pochodne benzodiazepiny, czyli m.in. Midazolam, Diazepam, Oksazepam, Flurazepam oraz Hydroksyzynę. Leki najczęściej podawane są doustnie – premedykacja powinna się odbyć min. 30 minut przed zabiegiem.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Krzysztof Przybyłowski, Wpływ premedykacji ketoprofenem i melatoniną na farmakokinetykę i farmakodynamikę propofolu u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym

2. Bartosz Rustecki, Agnieszka Rustecka, Premedykacja do małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych w praktyce pediatrycznej

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 14.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej