Czym jest porowatość włosów? Czy można określić ją za pomocą testu?

Fot. Emely / Getty Images

Porowatość włosów to sposób układania się łusek włosowych. Wyróżnia się jej trzy stopnie: niski, średni i wysoki. W pierwszym z nich łuski są przylegające, zamknięte, zwarte. Do każdego ze stopni powinno się dostosować odpowiedni sposób pielęgnowania.

Porowatość włosów ma bardzo duże znaczenie w doborze kosmetyków i zabiegów fryzjerskich, a szczególnie w kąpieli olejowej. Do włosów o niskim, średnim i wysokim stopniu porowatości poleca się odpowiednio oleje wnikające, półwnikające i niewnikające. Najlepiej by stopień porowatości włosów określił trycholog.

Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to stan fizyczny włosów, który jest determinowany przez wiele czynników, w tym zwłaszcza przebyte zabiegi fryzjerskie (prostowanie, suszenie, rozjaśnianie, farbowanie, trwałą, stylizację), sposoby pielęgnacji i strukturę włosów. Najprościej można ją określić jako stopień odchylenia łuski włosa. Im bardziej rozchylone łuski, tym gorsza kondycja włosów.

Stopnie porowatości włosów

Ze względu na porowatość wyróżnia się następujące rodzaje włosów:

niskoporowate:

  • mają regularnie ułożone, trudne do poruszenia, zwarte, zamknięte, ciasno przylegające do kory włosa łuski,
  • wolno przyswajają i oddają wilgoć,
  • wykazują dużą odporność na zniszczenia,
  • są trudne w koloryzacji,
  • ułożona fryzura jest zazwyczaj nietrwała,
  • nie ulegają szybko puszeniu,
  • są przeważnie proste, gładkie, błyszczące, miękkie w dotyku,

wysokoporowate:

  • mają rozchylone, nieregularnie rozmieszczone łuski,
  • są wysoce podatne na uszkodzenia mechaniczne i temperaturę,
  • szybko tracą odpowiedni poziom nawilżenia,
  • puszą się i plączą pod wpływem wilgoci,
  • łatwo wykonuje się na nich zabiegi fryzjerskie, lecz w przypadku farbowania kolor dość szybko się wypłukuje,
  • z natury są przeważnie kręcone,
  • w wyniku złej pielęgnacji można na nich szybko zauważyć zniszczenia, włosy stają się kruche, łamliwe, matowe, szorstkie,

średnioporowate:

  • nie wykazują wyłącznie cech włosów o wysokiej czy niskiej porowatości,
  • stwarzają najmniej problemów w codziennym pielęgnowaniu,
  • mają raczej regularnie ułożone, nieznacznie odstające od kory włosa łuski,
  • nie reagują gwałtownie na źle dobrane zabiegi czy kosmetyki.

Polecamy: Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy

Jak dbać o włosy, żeby były piękne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Porowatość włosów a oleje

Popularnym zabiegiem na włosy jest kąpiel olejowa, zwana też olejowaniem. Porowatość włosów a oleje to bardzo ważna relacja. W zależności od stopnia porowatości powinno się używać innych olejów, co pozwoli uzyskać pożądany efekt. W przypadku włosów niskoporowatych wskazane są oleje o dużej zawartości kwasów nasyconych, takich jak laurynowy, stearynowy, palmitynowy, mirystynowy. To tzw. oleje wnikające. Na włosy o średniej porowatości powinno się nakładać oleje o dużej zawartości kwasów jednonienasyconych (omega-9, omega-7). To tzw. oleje półwnikające. Z kolei posiadaczki włosów wysokoporowatych powinny stosować oleje o dużej zawartości kwasów wielonienasyconych (omega-6, omega-3). To tzw. oleje niewnikające. Tabela zawiera zestawienie najbardziej odpowiednich olejów dla nisko-, średnio- i wysokoporowatych włosów.

Włosy niskoporowate Włosy średnioporowate Włosy wysokoporowate
olej kokosowy olej z orzechów arachidowych lub makadamia olej z kiełków pszenicy
olej palmowy oliwa z oliwek olej lniany
olej babassu olej ze słodkich migdałów olej jojoba
olej arganowy olej z wiesiołka olej z pestek dyni
masło shea olej lniany olej słonecznikowy
masło kakaowe olej z nasion czarnej porzeczki olej rycynowy

Porowatość włosów – cenne wskazówki

Osoby o niskiej porowatości włosów powinny wybierać kosmetyki lekkie, w których składzie nie ma silikonu. Źle dobrane substancje odżywcze osiadają na włosach, a utworzona przez nie powłoka ogranicza ich sprężystość i witalność. Włosy niskoporowate bardzo łatwo obciążyć w przypadku zbyt częstych zabiegów. Polewanie głowy ciepłą wodą ułatwi otwarcie łusek. Posiadaczkom tego typu włosów polecana jest maska zawierająca olej kokosowy, argininę, kwas hialuronowy, olej babassu, cysteinę, glinkę. Produkt doda objętości i sprawi, że włosy będą łatwiej unosić się u nasady.

W przypadku włosów wysokoporowatych wskazane są odżywki mocno nawilżające, zawierające mleczko pszczele, aloes lub glicerynę, oraz kuracje proteinowe. W zamknięciu łusek pomoże obfite polewanie włosów chłodną wodą. Warto też wykonywać w tym celu płukanki octowe.

Najmniej wymagające i najłatwiejsze w pielęgnacji są włosy średnioporowate. W ich przypadku warto używać odżywek z humektantami (tzw. nawilżaczami, które wykazują zdolności higroskopijne, czyli z łatwością pobierają i utrzymują wilgoć) i proteinami (jedwabiu, mleka, pszenicy).

Jak określić porowatość włosów?

Profesjonalnej oceny porowatości włosów dokonuje trycholog, czyli specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami. Do tego celu używa mikroskopu. Istnieje kilka domowych testów na porowatość włosów. Najbardziej znanym jest test wodny, zwany zwyczajowo szklankowym. Polega na umieszczeniu na powierzchni letniej wody 10 włosów. Ich zachowanie należy obserwować przez około 10 minut. W przypadku, gdy:

  • szybko opadną na dno, są wysokoporowate,
  • długo będą utrzymywać się na wodzie, są niskoporowate,
  • częściowo zanurzą się w wodzie, są średnioporowate.
Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej