Czym jest pachygyria? Objawy, przyczyny i leczenie szerokozakrętowości

Fot: Phil Boorman / gettyimages.com

Pachygyria, określana także jako szerokozakrętowość, to wada wrodzona ośrodkowego układu nerwowego, która polega na zaburzeniu rozwoju kory mózgowej – zakręty mózgowe są nadmiernie szerokie. Jest uznawana za łagodniejszą formę agyrii, czyli bezzakrętowości,nazywanej też gładkomózgowiem.

Przyczyną pachygyrii jest nieprawidłowa migracja neuronów, czyli komórek nerwowych, podczas życia płodowego. Do jej stwierdzenia wykorzystuje się przede wszystkim badania neuroobrazowe z zastosowaniem techniki MRI (rezonansu magnetycznego), chociaż duże zmiany stają się widoczne w TK (tomografii komputerowej). Szerokozakrętowość to nieuleczalna choroba, która oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego zmagające się z nią dzieci wymagają nieustannej opieki.

Czym jest pachygyria?

Wady rozwojowe układu nerwowego dotyczą pierwotnych zaburzeń powstałych w obrębie układu nerwowego, ujawniających się już przy narodzeniu, a więc mających charakter zmian wrodzonych. Zalicza się do nich zaburzenia przemieszczania się komórek nerwowych. Istnieje wiele odmian zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego u dzieci z grupy zaburzeń migracji, a jedną z nich jest pachygyria. W nomenklaturze medycznej bywa określana także jako szerokozakrętowość.

Pachygyria to bardzo rzadko występująca wada wrodzona ośrodkowego układu nerwowego, w skład którego wchodzi mózgowie i rdzeń kręgowy. Jest uznawana za łagodniejszą formę agyrii, czyli bezzakrętowości, określanej też jako gładkomózgowie. Ta anomalia rozwojowa jest wrodzonym zaburzeniem bruzdowania kory mózgu, które jest na ogół w różnym stopniu zmniejszone, oraz ścieńczenia kory mózgowej. W warunkach prawidłowych kora mózgowa zbudowana jest z 6 warstw. Pachygyria może obejmować zarówno całą korę mózgu, jak i jej określony fragment. Występuje jako wada izolowana lub jako część różnych zespołów wad wrodzonych.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Przyczyny pachygyrii

Rozwój ośrodkowego układu nerwowego (OUN) u człowieka to niezwykle skomplikowany proces. Do wystąpienia szerokozakrętowości predysponuje nieprawidłowa migracja neuronów, czyli komórek nerwowych, które rozwijają się w mózgu i innych częściach układu nerwowego w trakcie życia płodowego, co wynika z różnego tempa dojrzewania struktur układu nerwowego. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia rozwoju zewnętrznego regionu mózgu, czyli kory mózgowej.

Zdaniem niektórych badaczy oprócz czynników genetycznych w rozwoju szerokozakrętowości mogą uczestniczyć czynniki środowiskowe. Wśród nich wymienia się zakażenia wewnątrzmaciczne podczas ciąży, szczególnie różyczkę i cytomegalię, a także niedokrwienie płodu, czyli niedostateczny przepływ utlenowanej krwi do mózgu dziecka. Mogą do tego predysponować schorzenia ciężarnej takie jak cukrzyca i choroba niedokrwienna serca.

Jakie objawy daje pachygyria?

Konsekwencją zaburzenia rozwoju kory mózgowej jest upośledzenie psychoruchowe. Dzieci z pachygyrią często nie chodzą i mają trudności w poruszaniu się na wózku inwalidzkim. Jest to spowodowane słabym napięciem mięśniowym. Dodatkowo stwierdza się u nich zaburzenia mowy – duże trudności w nabywaniu kompetencji językowej i komunikacyjnej. Najczęściej wypowiadają tylko kilka podstawowych słów, a porozumiewają się za pomocą gestów.

Pachygyria objawia się trudnościami z karmieniem i połykaniem, małym rozmiarem głowy (małogłowie) i obrzękiem kończyn. Szerokozakrętowość jest często przyczyną padaczki, w tym nierzadko bardzo trudnej postaci padaczki lekoopornej. Leczenie pachygyrii skutkuje powstaniem licznych skutków ubocznych, m.in. toksycznego uszkodzenia wątroby.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Rozpoznanie szerokozakrętowości

Rozpoznanie szerokozakrętowości przed 3 trymestrem ciąży jest w większości przypadków niemożliwe, gdyż migracja komórek nerwowych powodująca pofałdowanie kory mózgowej odbywa się dopiero pod koniec ciąży. Do stwierdzenia pachygyrii wykorzystuje się przede wszystkim badania neuroobrazowe z zastosowaniem techniki MRI (rezonansu magnetycznego), chociaż duże zmiany stają się widoczne w TK (tomografii komputerowej).

Na czym polega leczenie szerokozakrętowości?

Szerokozakrętowość to nieuleczalna choroba, która oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego zmagające się z nią dzieci wymagają nieustannej opieki. W wielu przypadkach powoduje to rezygnację z życia zawodowego jednego z rodziców. Stosowane jest leczenie objawowe, które ma na celu jak najlepsze usprawnienie funkcjonowania dziecka.

Leczenie pachygyrii obejmuje farmakoterapię, w której szczególne miejsce zajmują leki przeciwpadaczkowe. Specjaliści donoszą o pozytywnych efektach prowadzenia diety ketogennej, która jest niestety bardzo rygorystyczna, kosztowna i czasochłonna. Jest zaliczana do diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Jej podstawową zasadą jest zwiększenie spożycia tłuszczu, który powinien stanowić aż 75–90% dostarczanej energii.

Pozostałe 10% ma pochodzić z białek (7%) i węglowodanów (3%). Jadłospis powinien być ułożony przez doświadczonego dietetyka. Chore na szerokozakrętowość dzieci wymagają nieustannej intensywnej rehabilitacji ruchowej i terapii logopedycznej. Perspektywa długoterminowa, czyli rokowanie, ulega zmianie w zależności od stopnia nieprawidłowości w mózgu i późniejszych strat neurologicznych.

Bibliografia:

1. Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria, Podręcznik do Państwowego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, Wrocław, Urban & Partner, 2014.

2. Służewski W., Bugaj G., Pieczonka-Ruszkowska I., Służewska-Niedźwiedź M., Padaczka w zaburzeniach rozwojowych kory mózgowej, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2012, 8(1), s. 1–4.

Zobacz film: Pień mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 11.06.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej