Czym jest niepłodność idiopatyczna? Przyczyny i leczenie

Fot: didesign021 / gettyimages.com

Niepłodność idiopatyczna dotyczy wielu par. Konieczna jest szeroka diagnostyka, by wykluczyć wykrywalne przyczyny niepłodności. Kiedy mimo naturalnych metod nie udaje się począć dziecka, należy rozważyć zapłodnienie in vitro.

Niepłodność to bardzo częsty problem w społeczeństwie. Utarło się, że jeśli para ma problem z zajściem w ciążę, to przyczyna leży po stronie kobiety. Nic bardziej mylnego. Przeszło połowa par starających się nieskutecznie o dziecko stwierdza przyczynę niepłodności po stronie męskiej. Bardzo często też dochodzi do postawienia rozpoznania tzw. niepłodności idiopatycznej, czyli bez żadnej określonej przyczyny.

Niepłodność idiopatyczna – co to jest?

Niepłodność idiopatyczna to niepłodność bez uchwytnej przyczyny. Najczęściej jest wynikiem współdziałania wielu niekorzystnych czynników, jednak trudno o podanie dokładnego powodu niepłodności.

Czym właściwie jest niepłodność? Jest to pojęcie obejmujące problem z zajściem w ciążę u par starających się o dziecko od co najmniej roku. Ważne, by przez ten rok regularnie współżyć (raz na 2 dni), jak również nie stosować żadnych metod antykoncepcji. Pojęcie niepłodności idiopatycznej zostało wprowadzone dla określenia problemów par, u których trudno wskazać jeden konkretny powód niepłodności, badania diagnostyczne nie wykazują u żadnego z partnerów istotnych nieprawidłowości, a mimo to nie potrafią oni począć dziecka dłużej niż rok.

Proces dochodzenia do przyczyny niepłodności jest bardzo żmudny. Zawsze warto wykluczyć wszelkie nieprawidłowości, jednak nie zawsze udaje się ustalić konkretną przyczynę niepłodności. Nawet pary, u których cykl miesiączkowy przebiega bez jakichkolwiek zastrzeżeń, cykle są owulacyjne, u których nie ma żadnych chorób przewlekłych czy obciążeń rodzinnych, mogą mieć niewyjaśniony problem z poczęciem dziecka.

Jak rozpoznać idiopatyczną niepłodność?

Rozpoznanie niepłodności idiopatycznej polega na wykluczeniu wielu przyczyn niepłodności. Konieczne jest więc wykonanie badań zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Przyczyn niepłodności jest wiele i obejmują one m.in.: problemy z jakością nasienia, anatomią macicy, nieprawidłowości w drożności jajników, nieregularność cykli miesiączkowych, zaburzenia hormonalne, mutacje genetyczne. Za przyczyny niepłodności uznaje się również: stres, nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, choroby przewlekłe, które istotnie obciążają organizm, przyjmowane leki, zakażenia, infekcje układu moczowo-płciowego, choroby autoimmunologiczne, zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej i miednicy u kobiet, jak również zabiegi np. przepukliny pachwinowej u mężczyzn, żylaków powrózka nasiennego, urazy jądra, zapalenie najądrza.

Niepłodność u kobiety. Jak wpływa na jej życie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak niepłodność wpływa na życie kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie niepłodności idiopatycznej

Rozpoznanie niepłodności idiopatycznej nie oznacza braku szans na posiadanie potomstwa. Możliwości jest wiele. Czasami podejmuje się próbę stymulacji owulacji, daje się czas parze na to, by wyeliminowali zewnętrzne czynniki uniemożliwiające zapłodnienie, czyli ograniczyli stres, zdrowo się odżywiali czy podjęli umiarkowaną aktywność fizyczną. Szczególnie po stronie kobiet niejednokrotnie pojawia się psychiczna przeszkoda w zajściu w ciążę, a mianowicie napięcie związane z koniecznością zajścia w ciążę.

Nieustanna obserwacja śluzu szyjkowego, pomiary temperatury, testy owulacyjne to oczywiście metody konieczne w jak najlepszym określaniu dni płodnych, jednak kiedy kobieta już pozna swój organizm, powinna nieco odpuścić, zrelaksować się, współżyć z partnerem wtedy, kiedy oboje mają na to ochotę, a nie tylko dlatego, że tak nakazuje test owulacyjny. Należy jednak pamiętać, by nie zwlekać z podjęciem leczenia, ponieważ ono również wymaga czasu.

Jednym ze sposobów terapeutycznych w idiopatycznej niepłodności jest inseminacja, czyli wprowadzenie do jamy macicy specjalnie przygotowanego w tym celu nasienia. Proponuje się również parze rozważenie zapłodnienia in vitro, którego skuteczność jest określana indywidualnie.

Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej