Czym jest malaria? Profilaktyka, objawy i leczenie

Fot: stockbakers / fotolia.com

Malaria jest groźną chorobą występującą w blisko stu krajach na świecie. Zaliczana jest do chorób tropikalnych, a szczególnie narażeni są na nią również turyści. Nieleczona malaria prowadzi do śmierci, a jednymi z pierwszych objawów choroby są dreszcze oraz gorączka.

Malaria (zimnica) jest najczęstszą chorobą pasożytniczą występująca w tropikalnych krajach. Wywołują ją komary (widliszki) zarażone pasożytami z rodzaju zarodźców (plasmodium). Zgodnie z różnymi szacunkami, każdego roku na malarię zapada 300 mln ludzi, głównie z terenów Afryki i Ameryki Południowej. Obok AIDS i gruźlicy malaria jest najpoważniejszą chorobą zakaźną na świecie, która corocznie zabija ok. 1,5–2,7 mln osób.

Rodzaje malarii

Zarodźce (pasożyty) wywołujące malarie dzieli się na 12 gatunków, z których 5 jest szczególnie niebezpiecznych dla człowieka. Wszystkie są przenoszone przez komary zamieszkujące głównie tereny tropikalne oraz subtropikalne. Wśród nich wyróżnia się: zarodziec sierpowy (plasmodium falciparum), zarodziec ruchliwy (plasmodium vivax), zarodziec owalny (plasmodium ovale), zarodziec malaryczny (zarodziec pasmowy, plasmodium malariae), zarodziec małpi (plasmodium knowlesi).

Najbardziej niebezpiecznymi rodzajami malarii są zakażenia zarodźcem sierpowatym (wywołuje malarię tropikalną) oraz zarodźcem ruchliwym (najbardziej powszechny rodzaj pasożyta). Zarodziec owalny powoduje malarię trzeciaczkę, zarodziec pasmowy jest odpowiedzialny za rozwój malarii czterodniowej. Zarodziec małpi atakuje głównie małpy (makaki), choć w niektórych przypadkach może wywoływać malarię o ciężkim przebiegu również u ludzi.

Zobacz film: Apteczka podróżnika - co powinno się w niej znaleźć? Źródło: 36,6.

Jak dochodzi do zakażenia?

Malaria jest przenoszona przez samice komarów widliszków. Do zakażenia dochodzi, gdy komar ugryzie i poprzez krew wprowadzi do organizmu postać inwazyjną zarodźca (sporozoit). Później pasożyt wędruje do ludzkich narządów (wątroby i trzustki), gdzie rozmnaża się i atakuje erytrocyty. Komary są aktywne zazwyczaj od zachodu do wschodu słońca, ale niewykluczone są także zakażenia w ciągu dnia. Na zarażenia malarią i groźne powikłania są najbardziej narażone dzieci do 5. roku życia, osoby o obniżonej odporności oraz kobiety w ciąży. Według Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, każdego roku na malarię zapada ok. 20–40 Polaków.

Jak się chronić przed malarią? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak się chronić przed malarią w podróży? Źródło: 36,6.

Jakie są objawy malarii?

Pierwsze niepokojące objawy malarii mogą wystąpić nawet kilka tygodni po tym, jak doszło do zakażenia. W tym czasie w zainfekowanym organizmie rozwija się malaria. W szczególnych sytuacjach mało charakterystyczne symptomy pojawiają się po tygodniu i są to: wysoka gorączka, dreszcze, odczuwanie naprzemiennego zimna oraz gorąca, bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie i obniżenie nastroju. Wraz z postępowaniem malarii widoczne są kolejne poważniejsze oznaki: niedokrwistości, silny ból głowy, wymioty, nudności, ostra biegunka, przyspieszona praca serca i żółtaczka. Czasami w trakcie malarii osoby skarżą się na zaburzenia świadomości, a także na silne bóle kręgosłupa i mięśni. W zależności od rodzaju zakażającego pasożyta mogą występować wysokie gorączki pojawiające się co ok. 4 dni (malaria czterodniowa) lub co ok. 3 doby (malaria trzeciaczka).

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Malaria niesie ryzyko poważnych powikłań zagrażających życiu i zdrowiu: niewydolność nerek, skaza krwotoczna, wstrząs, ostra niewydolność oddechowa, pęknięcie śledziony, hipoglikemia.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o malarii

Zobacz film: Jak się chronić przed malarią? Objawy i leczenie malarii? Źródło: 36,6.

Badania na wykrycie malarii

W przypadku podejrzeń zachorowania na malarię (dotyczy tylko osób wracających z krajów, gdzie istnieje ryzyko malarii) najlepiej skontaktować się z lekarzem w szpitalu zakaźnym lub ośrodku zajmującym się medycyną tropikalną. Jeśli istnieje ryzyko choroby, przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski oraz mikroskopowe badanie krwi, dzięki któremu lekarz może zdiagnozować rodzaj malarii, a także jak bardzo inwazja jest nasilona. Chorzy na malarię zazwyczaj mają powiększoną śledzionę, wątrobę, ciemny kolor moczu i zażółcone białka oczu.

Leczenie malarii – na czym polega?

Najczęstszą metodą leczenia osób chorych na malarię jest aplikowanie środków farmakologicznych zwalczających zarodźce. Chorzy na malarię w Polsce na ogół leczeni są w specjalistycznych ośrodkach i szpitalach. Terapia odbywa się poprzez podanie kombinacji leków zawierających syntetyczną artemizynę. Taka metoda nazywana jest ACTs (z ang. artemisinin-based combination therapies) i jest powszechnie uznawana za skuteczną. Zdaniem niektórych lekarzy, efekty przynoszą preparaty zawierające atowakwon z proguanilem.

Ponadto w leczeniu malarii stosuje się m.in.: chininę, prymachinę, chlorochinę i doksycyklinę. W skrajnych sytuacjach konieczna jest terapia wspomagająca, która polega na podaniu kroplówek nawadniających organizm, a także na zażywaniu leków przeciwdrgawkowych i przeciwgorączkowych. Czasami konieczne okazuje się przetaczanie preparatów krwiopochodnych, stosowanie dializy i respiratora.

Zobacz film: Szczepionki obowiązkowe przed wyjazdem za granicę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródła:

*Bauman-Popczyk. A., Sadkowska-Todys M., Zieliński A., Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka, wyd. VII, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, 2014.

**Knap. J.P., Myjak P. Malaria w Polsce i na świecie – wczoraj i dziś, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2009.

Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 15.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej