Czym jest kwas azelainowy? Efekty i zastosowanie

Fot.: Voyagerix / stock.adobe.com

Kwas azelainowy to środek posiadający szerokie zastosowanie w dermatologii. Wykorzystywany jest m.in. w leczeniu hiperpigmentacji, trądziku młodzieńczego i u dorosłych, zapalenia mieszków włosowych oraz w złagodzeniu procesu fotostarzenia.

Kwas azelainowy blokuje tyrozynazę i dzięki tej właściwości znalazł szerokie zastosowanie w leczeniu przebarwień. Ponadto jest składnikiem kremów, żeli i maści i stosuje się go powszechnie w leczeniu wielu chorób dermatologicznych. Badania wykazały, że kwas azelainowy w stężeniu 20% i 15% jest najskuteczniejszy.

Czym jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy (AZC) znany jest także pod nazwą azelak. Jest to naturalnie występujący kwas dikarboksylowy wytwarzany przez grzyby z gatunku Pityrosporum ovale. Powstaje w wyniku lipoperoksydacji wolnych i zestryfikowanych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Działa jako konkurencyjny inhibitor tyrozynazy, hamując melanogenezę, przede wszystkim w pobudzonych melanocytach, poprzez wpływ na syntezę DNA i oddychanie komórkowe melanocytów. Po raz pierwszy został dopuszczony do stosowania w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 90. XX w.

Kwas azelainowy – jak go stosować?

Przed nałożeniem środka na skórę należy ją dokładnie umyć i osuszyć. Można również użyć łagodnego preparatu przeznaczonego do jej oczyszczania. Kwas azelainowy jest stosowany zewnętrznie, bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca. Używa się go zazwyczaj 2 razy na dobę – rano i wieczorem. Dostępny jest w formie kremu lub maści 20%. Jednymi z bardziej popularnych preparatów są Skinoren i Hascoderm. Ich lekka, nietłusta konsystencja szybko się wchłania, pozostawiając skórę gładką i matową. Do niedawna to były jedyne dostępne preparaty kwasu azelainowego. Obecnie na rynku farmaceutycznym pojawił się żel 15%. Lek w nowej formule cechuje się lepszą biodostępnością, a dodatkowo wywiera efekt schładzania skóry. 

Ostatnio dużą popularnością cieszą się także peelingi zawierające kwas azelainowy. Nakłada się je na odtłuszczoną skórę w ilości zalecanej przez specjalistę. Środek delikatnie wciera się w skórę, a następnie zmywa nadmiar zimną wodą. Preparaty te nie zawierają barwników, kompozycji zapachowych i alergenów. Osobom stosującym środki, w składzie których znajduje się kwas azelainowy, zaleca się wysoką fotoprotekcję. Zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu zażywania go należy stosować kremy ochronne z filtrami UVA i UVB.

Kwas azelainowy może być stosowany przez kobiety w ciąży. Warte uwagi jest, że nie wywołuje on zjawiska antybiotykooporności. Ponadto może być używany przez szerokie grono odbiorców, w tym osoby posiadające skórę mieszaną, tłustą, trądzikową, skłonną do rumienia, wrażliwą, płytko unaczynioną, atopową, skłonną do podrażnień, z przebarwieniami lub naczyniową.

Skutki uboczne stosowania kwasu azelainowego

Kwas azelainowy przynosi doskonałe efekty, jednakże podczas pierwszych kilku dni stosowania mogą wystąpić niewielkie skutki uboczne w postaci podrażnienia skóry, rumienia, świądu, pieczenia, łuszczenia, uczucia dyskomfortu i ciepła. Symptomy te mijają całkowicie po upływie około 2–4 tygodni stosowania. Wśród znacznie rzadziej występujących powikłań wymienia się: odbarwienie skóry, parestezje, zapalenie skóry, obrzęk, pęcherze, egzemę i owrzodzenie. Jak wynika z licznych badań klinicznych, około 90% pacjentów dobrze tolerowało leczenie kwasem azelianowym, pomimo niewielkiego podrażnienia.

Kwas azelainowy w kosmetyce

Kwas azelainowy jest obecnie szeroko stosowany w kosmetyce. Poprawia kondycję skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych i odblokowuje ich ujścia. Ponadto usprawnia proces rogowacenia skóry. Znacznie zmniejsza niedoskonałości na cerze, takie jak wypryski, rozszerzone pory, zaskórniki i drobne zmarszczki. Dzięki niemu skóra robi się gładsza i przybiera zdrowy koloryt. Kwas azelainowy zmniejsza frakcję wolnych kwasów tłuszczowych na powierzchni skóry. Hamuje również wzrost i nadmierną aktywność nieprawidłowych melanocytów. Zmniejsza efekt świecenia się skóry.

Kwas azelainowy na trądzik

Środkiem leczniczym, który posiada powszechne zastosowanie w terapii łagodnych i średnio nasilonych postaci trądziku grudkowo-krostkowego, jest kwas azelainowy. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne, keratolityczne (złuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka), przeciwzapalne, bakteriostatyczne (powstrzymujące rozmnażanie się bakterii) wobec Propionibacterium acnes (wywołuje trądzik młodzieńczy w około 80% przypadków), komedolityczne – tzw. przeciwzaskórnikowe (redukuje przyleganie keratynocytów, czyli żywych komórek naskórka tworzących mikrozaskórniki) i zmniejszające sebogenezę (działanie przeciwłojotokowe) oraz hamuje melanogenezę (proces powstawania melaniny, czyli barwnika warunkującego barwę skóry i tempo opalania). Wyraźną poprawę uzyskuje się po około 4 tygodniach systematycznego stosowania produktu.

Inne zastosowanie kwasy azelainowego

Kwas azelainowy wskazany jest przy zapaleniu mieszków włosowych i jako środek do złagodzenia procesu fotostarzenia (skóra z oznakami starzenia posłonecznego). Rozjaśnia przebarwienia słoneczne i zapobiega starzeniu się skóry poprzez redukcję wolnych rodników. Efektem jest rozjaśnienie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry, zmniejszenie szorstkości naskórka, spłycenie zmarszczek i ogólna poprawa wyglądu skóry. Wskazany jest do stosowania w łagodzeniu objawów zapalnego i niezapalnego trądziku różowatego oraz łuszczycy. Zmniejsza tendencję do tworzenia się blizn. Kwas azelainowy jest popularnym lekiem na przebarwienia pozapalne. Natomiast nie daje dobrych efektów w terapii piegów i plam soczewicowatych.

Zobacz film: Stosowanie kwasu hialuronowego na blizny potrądzikowe. Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Kaszuba A., Trznadel-Budźko E., Czyż P., Bała-Wojsznis A., Seneczko M., Etiopatogeneza i współczesne metody leczenia trądziku pospolitego, „Nowa Klinika”, 2003, 10(11/12), s. 1149–1155.

2. Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2010, 64, s. 439–450.

3. Zalewska A., Trądzik pospolity, „Lekarz Rodzinny”, 2004, 9(5), s.560–568.

4. Pańczyk K., Waszkielewicz A., Marona H., Zaburzenia hiperpigmentacyjne skóry oraz farmakologiczne metody ich leczenia, „Farmacja Polska”, 2014, 70(6), s. 327–335.

5. Rendon M.I., Gaviria J.I., Czynniki rozjaśniające skórę, W: Draelos Z.D. (red.), Kosmeceutyki, Wrocław, Urban & Partner, 2005, s. 95–101.

6. Zakęs N., Studzińska-Sroka E., Bylka W., Inhibitory tyrozynazy z grzybów i porostów jako regulatory melanogenezy, „Postępy Fitoterapii”, 2015, 4(16), s. 244–249.

7. Ząbczyńska M., Jurzak M., Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, W: Goździalska A., Jaśkiewicz J. (red.), Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Kraków, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 95–105.

8. Brzeziński P., Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(4), s. 263–272.

9. Szepietowski J., Reich A., Kwas azelainowy w podłożu żelowym: zastosowanie w trądziku zwykłym i trądziku różowatym, „Clinical Dermatology”, 2003, 5(4), s. 223–226.

Data aktualizacji: 17.03.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej