Czym jest kolostomia? Czy można z nią normalnie żyć?

Fot: kidza / fotolia.com

Kolostomia to zabieg w obrębie jelita grubego, który polega na jego operacyjnym wyłonieniu na powierzchnię skóry. Przeprowadzany jest, aby umożliwić wydalenie treści jelitowej na zewnątrz, jeżeli jest to niemożliwe naturalnymi drogami. Kolostomia określana jest w medycynie jako rodzaj stomii.

Stomia jest celowym połączeniem światła narządu wewnętrznego ze skórą. Kolostomia określana jest potocznie jako tzw. sztuczny odbyt. Wskazaniem do zabiegu operacyjnego są sytuacje, w których zaszła konieczność wycięcia fragmentu jelita grubego lub odbytnicy.

Czym jest kolostomia?

Kolostomia polega na operacyjnym wykonaniu sztucznego odbytu w ogólnym znieczuleniu. W jej trakcie wyprowadza się jelito grube przez powłoki brzuszne na zewnątrz. Taki zabieg jest często konieczny w procesie leczenia raka jelita grubego – kiedy terapia wymaga usunięcia guza wraz z fragmentem odbytu. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są również niektóre choroby zapalne jelita oraz uszkodzenia pourazowe, np. na skutek wypadku. Kolostomia najczęściej zostaje wyprowadzona po lewej stronie brzucha, chociaż zdarzają się rzadkie sytuacje, w których wyłoniona jest po prawej stronie.

Jest to zabieg operacyjny, po którym jelito grube wystaje nieco ponad powłoki brzuszne. Ponieważ wyłoniony fragment nie jest unerwiony, nie powoduje bólu przy kontakcie np. z ubraniem czy bielizną.

Kolostomia czasowa i definitywna – co oznaczają?

Kolostomia czasowa wykonywana jest na pewien okres i oznacza możliwość powrotu do stanu sprzed operacji. Zabieg przeprowadza się w przypadku np. zespolenia jelitowego, aby zapewnić lepsze warunki do jego wygojenia. Z kolei kolostomia definitywna nie pozwala na ponowne odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego.

Ponieważ stomia jest zabiegiem o trwałych następstwach, osoba ze wskazaniem do jej przeprowadzenia musi wyrazić pisemną zgodę na operację i zostać powiadomiona o jej konsekwencjach, np. o sztucznym odbycie. Kolostomia stanowi zazwyczaj tylko jeden z etapów postępowania medycznego, a nie cel, więc często przeprowadzana jest jednocześnie z innymi operacjami.

Poza podziałem, w którym najważniejszym kryterium stanowi czas, medycyna wyróżnia też rodzaje zabiegów ze względu na lokalizację anatomiczną stomii:

  • kolostomia na kątnicy,
  • kolostomia na poprzecznicy,
  • kolostomia na esicy.

Gdzie znajduje się kolostomia?

Miejsce umieszczenia kolostomii zależy od wykonywanego zabiegu. Stomia nie wymaga drastycznej zmiany stylu życia, ponieważ po wygojeniu stomia i worek kolostomijny można łatwo ukryć pod ubraniem. W późniejszym okresie można nosić nawet odpowiednie kostiumy kąpielowe i nie trzeba rezygnować z normalnego stylu życia.

Jak pielęgnować worek kolostomijny?

Kolostomia wymaga właściwych zabiegów pielęgnacyjnych i zachowania higieny miejsc pooperacyjnych. Miejsce wykonania stomii należy regularnie przemywać wodą z mydłem i sprawdzać płytkę, do której przytwierdza się worek do kolostomii. Obecnie zarówno worki jak i płytki wykonane są materiałów, które nie powodują podrażnień i alergii skóry. W dodatku mają kolor ciała, więc są niewidoczne, nawet w stroju kąpielowym. Aby polepszyć komfort funkcjonowania osób z kolostomią, dostępne są także pasty uszczelniające, które powodują, że woreczek zamontowany jest pewnie i nie dochodzi w obrębie przytwierdzenia do żadnych nieszczelności. Dodatkowo przyjazne skórze materiały mają zapobiegać odparzeniom, które uprzykrzały życie osobom po operacji jeszcze kilka lat temu.

Podstawową zasadą, poza myciem, jest odpowiednio częste zmienianie woreczka. Każda osoba po zabiegu otrzyma odpowiednie wytyczne co do pielęgnacji kolostomii i zasad codziennego postępowania.

W niektórych przypadkach worek kolostomijny zostaje zastąpiony tzw. stomakapem, czyli niewielką nakładką, ponieważ jelito zostało opróżnione z kału w procesie irygacji jelita grubego, czyli płukania.

Jak żyć z kolostomią?

Zabieg kolostomii wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które jednak w konsekwencji mają ułatwić normalne funkcjonowanie osobom ze sztucznym odbytem. Głównym wskazaniem jest właściwa dieta, w której kluczowe jest częste jedzenie niewielkich posiłków, najlepiej o stałych porach. Jeżeli chodzi o produkty, każdy jadłospis dobierany jest indywidualnie. Zaleca się jednak, aby była bogaty w owoce, warzywa i błonnik, przy jednoczesnym ograniczeniu napojów gazowanych, kapusty i roślin strączkowych, czyli wszystkich produktów, które mogą powodować wzdęcia.

Wskazane jest picie około 2 litrów płynów dziennie. Przestrzeganie tej zasady jest kluczowe dla odpowiedniego nawodnienia organizmu, ponieważ przed operacją woda wchłaniana była właśnie przez jelito grube. Na skutek wycięcia jego fragmentu ten system został upośledzony. W związku z tym należy wprowadzać do organizmu większe ilości płynów niż przed operacją.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej