Czym jest i gdzie się znajduje jabłko Adama?

5432action/getty images

Jabłko Adama to uwydatnienie chrząstki tarczowatej z przodu szyi. Stanowi element budujący krtań. Jest szczególnie wyraźne wśród mężczyzn, choć posiadają je także kobiety. Chroni krtań i wpływa na brzmienie głosu. Zabieg zmniejszenia jabłka Adama to chondrolaryngoplastyka.

Jabłko Adama zwane także grdyką uwidacznia się w okresie dojrzewania płciowego. W przypadku pojawienia się bólu tej struktury anatomicznej najlepiej zgłosić się do laryngologa, gdyż krtań to bardzo newralgiczne miejsce. Dolegliwości ze strony jabłka Adama mogą być spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych, urazem mechanicznym bądź chorobą nowotworową krtani.

Co to jest jabłko Adama?

Jabłko Adama (z łac. pomum Adami) to zlokalizowane z przodu szyi uwydatnienie chrząstki tarczowatej (z łac. cartilago thyroidea) pełniącej rolę swoistego rusztowania dla górnej części krtani. W nomenklaturze medycznej określane jest wyniosłością krtaniową (z łac. prominentia laryngea). Termin ten został wprowadzony przez Basle Nomina Anatomica w 1895 roku. Jabłko Adama występuje wyłącznie u człowieka. Stanowi trzeciorzędową cechę płciową. Jego rozwój nie podlega wpływom środowiska. Uwarunkowane jest aktywnością układu wydzielania wewnętrznego.

Skąd wzięła się nazwa jabłko Adama?

Nazwa „jabłko Adama” wiąże się z imieniem przedstawionego w Biblii pierwszego mężczyzny. Legenda głosi, że podczas spożywania owocu ze znajdującego się w Edenie zakazanego drzewa poznania dobra i zła kawałek utknął mu w gardle.

Zupełnie inną historię pochodzenia terminu „jabłko Adama” prezentuje lingwista Alexander Gode. Uważa, że jego łacińskie określenie jest niepoprawnie tłumaczone i stoi w sprzeczności z jej hebrajskim przełożeniem. W języku hebrajskim adam tłumaczy się jako „człowiek”, stąd też tappuach ha adam oznacza „jabłko człowieka”.

U kogo występuje jabłko Adama?

Położone w krtani jabłko Adama to element anatomiczny kojarzony z płcią męską. Jego obecności nie stwierdza się u małych chłopców, ponieważ rozwój grdyki przypada na okres dojrzewania płciowego w czasie mutacji głosu (między 12 a 16 r.ż.). Proces ten polega na modyfikacji brzmienia głosu z dziecięcego na dorosły. Zachodzi w wyniku zmian fizjologicznych – rozwoju i wzrostu narządów głosu. U dorosłych mężczyzn jabłko Adama jest wyraźnie widoczne i wyczuwalne. U kobiet wyniosłość ta również występuje, przy czym jest niemal niewidoczna. Jej rozwój także przypada na okres dojrzewania. Literatura przedmiotu wskazuje na przypadki wyraźnego jabłka Adama wśród kobiet. Anomalia ta może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi prowadzącymi do maskulinizacji (występowania u kobiety cech somatycznych męskich), złą budową krtani, szyi lub uwarunkowaniami genetycznymi. Do wysunięcia jabłka Adama u kobiet może dojść w trakcie chorób, którym towarzyszy powiększenie migdałków i węzłów chłonnych, infekcja górnych dróg oddechowych, u kobiet bardzo chudych – zbyt cienka warstwa tłuszczu na szyi. Dodatkowo różna widoczność jabłka Adama u mężczyzn i kobiet wynika z odrębności w budowie chrząstki tarczowatej. U panów jej dwa odcinki zrastają się pod kątem ostrym, zaś u pań pod kątem rozwartym.

Czy możliwe jest zmniejszenie jabłka Adama?

W przypadku, gdy jabłko Adama osiąga zbyt duże rozmiary, istnieje możliwość zmniejszenia go podczas zabiegu chirurgicznego, który nazywa się chondrolaryngoplastyką (z ang. chondrolaryngoplasty). Zabieg nie jest obarczony dużym ryzykiem powikłań.

Jakie funkcje pełni jabłko Adama?

Jabłko Adama chroni przednią ścianę krtani, w tym znajdujące się bezpośrednio za nią struny głosowe. Inna jego funkcja związana jest z pogłębianiem głosu. Budująca je chrząstka tarczowata rośnie, a razem z nią dochodzi do rozwoju aparatu fonacyjnego, w wyniku czego głos nabiera głębszego brzmienia.

Dlaczego boli jabłko Adama?

Ból jabłka Adama może świadczyć o mechanicznym uszkodzeniu tworzącej go chrząstki, czemu towarzyszy przeważnie opuchlizna, ból, kłopoty z oddychaniem i mówieniem. Ból jabłka Adama przy przełykaniu pojawić się może w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, które przejawiają się chrypką, kaszlem, zaczerwieniem, drapaniem i bólem gardła. Jabłko Adama może boleć w przypadku mocno zaawansowanych chorób nowotworowych krtani. Znacznie częściej stwierdza się je w populacji mężczyzn, a czynnikiem silnie predysponującym do rozwoju guza jest dym papierosowy. Innymi przyczynami dyskomfortu w obrębie jabłka Adama mogą być choroby laryngologiczne, gruźlicze uszkodzenie chrząstki krtani, osteochondroza szyjna (zaburzenie kostnienia śródchrzęstnego).

Zobacz film: Krtań

źródło: x-news

Bibliografia:

1. F. G. Wolfort, E. S. Dejerine, D. J. Ramos, R. G. Parry, Chondrolaryngoplasty for appearance, [w:] „Plastic and Reconstructive Surgery”, 1990, 86(3), s. 464–469.

2. J. H. Spiegel, G. Rodriguez, Chondrolaryngoplasty under general anesthesia using a flexible fiberoptic laryngoscope and laryngeal mask airway, [w:] „Archives of Otolaryngology–Head & Neck Surgery”, 2008, 134(7), s. 704–708.

Data aktualizacji: 14.09.2020,
Opublikowano: 14.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej