Czym jest fotostarzenie? Objawy i sposoby zapobiegania fotostarzeniu się skóry

Fot. Ridofranz / Getty Images

Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry o zewnątrzpochodnym charakterze, które prowokowane jest długotrwałą i częstą ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Fotostarzenie prowadzi do zmniejszenia jędrności, elastyczności i nawilżenia skóry.

Fotostarzenie skóry należy do najczęstszych niekorzystnych skutków oddziaływania na ludzki organizm promieniowania UV. W konsekwencji działania promieni słonecznych dochodzi do uszkodzenia naskórka i jego nadmiernego rogowacenia. Pojawiają się defekty w obrębie włókien kolagenu i elastyny. Na szczęście istnieją sposoby skutecznego zapobiegania i niwelowania skutków fotostarzenia skóry.

Czym jest fotostarzenie?

Fotostarzenie (z ang. photoaging) rozumie się jako przedwczesne starzenie się skóry zachodzące na skutek długotrwałej i częstej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Spośród wszystkich jego rodzajów największy wpływ na fotostarzenie się skóry ma promieniowanie nadfioletowe, w tym:

  • fala UVB działa niemalże w całości na powierzchni skóry, tj. na naskórku (tzw. epiderma to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry),
  • fala UVA przenika aż do skóry właściwej, czyli środkowej warstwy skóry.

Oprócz czasu działania i rodzaju promieniowania słonecznego na skórę duże znaczenie w fotostarzeniu się odgrywa fototyp skóry. Znacznie bardziej niekorzystne efekty zauważy się u osób o jasnej niż o ciemnej karnacji. Ryzyko fotostarzenia się skóry wzrasta wraz z wiekiem, gdyż na skutek starzenia się organizmu dochodzi do stopniowego zmniejszania się wydajności naprawy uszkodzeń DNA i aktywacji komórek skóry (keratynocyty, melanocyty, fibroblasty) do syntezy i wydzielania enzymów usuwających fotouszkodzenia.

Więcej na temat tego, dlaczego należy używać kremów z filtrem znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? Źródło: 36,6.

Objawy fotostarzenia się skóry

Skóra jest bardzo wrażliwa na szkodliwe działanie promieniowania UV. Badacze donoszą, iż nawet do 80% oznak jej starzenia się to konsekwencja promieni nadfioletowych. Objawy fotostarzenia skóry zauważa się najbardziej na częściach ciała najczęściej eksponowanych na słońce, w tym na twarzy, dekolcie, ramionach, grzbietowych powierzchniach dłoni, podudziach.

Pod wpływem słońca wyzwala się większa ilość wolnych rodników, tj. wysoce reaktywnych form tlenu o silnych właściwościach utleniających, które niszczą struktury komórkowe. Pogrubieniu ulega warstwa rogowa naskórka. Fotostarzenie prowadzi do zmniejszonej syntezy kolagenu, przez co skóra staje się mniej jędrna i elastyczna. Następuje pogłębienie istniejących i powstanie nowych zmarszczek czy fałd, a zwłaszcza w okolicy ust i kącików oczu. Dochodzi do poszerzenia porów skóry, która staje się pogrubiała, szara, zmęczona, wiotka i szorstka. Częstym problemem jest nadmierna suchość skóry. Zauważa się wzmożone zjawisko teleangiektazji, czyli poszerzenia naczyń krwionośnych. Promieniowanie UV zaburza równomierność dystrybucji melanocytów, czyli komórek pigmentowych. W konsekwencji dochodzi do hiperpigmentacji, co objawia się wzmożoną liczbą piegów i znamion, czy hipopigmentacji, czyli odbarwień skórnych. Upośledzeniu ulega proces gojenia się ran na skórze. Zauważa się wzrost liczby komórek zapalnych naciekających skórę. Stan ten w literaturze przedmiotu nazywany bywa słonecznym zapaleniem skóry.

Dodatkowo podczas fotostarzenia się jako konsekwencja elastozy posłonecznej (nadmierna akumulacja nieprawidłowych włókien elastycznych) pojawiają się specyficzne zmiany skórne. Mają one postać głębokich bruzd w okolicy karku, które tworzą romboidalne wzory. Powszechnie zjawisko to określa się mianem szyi farmera (z ang. cutis rhomboidalis nuchae).

Polecamy: Podstawowe zasady pielęgnacji skóry wrażliwej

Sposoby zapobiegania fotostarzeniu się skóry

Oprócz naturalnych mechanizmów obronnych skóry przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV istnieje wiele innych sposobów zapobiegania fotostarzeniu się skóry. Jedną z najbardziej znanych form jest ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Unikać trzeba też sztucznych źródeł promieniowania UV. Ochronę przed słońcem zapewniają kremy z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku ochrony SPF (z ang. Sun Protection Factor) wynoszącym minimum 15 i osłanianie ciała odzieżą. Ważną rolę odgrywa nawodnienie organizmu i dieta bogata w produkty o dużej zawartości witaminy E, która opóźnia starzenie się skóry i działa przeciwrodnikowo. Jej doskonałymi źródłami są: czarna porzeczka, papryka, natka pietruszki, truskawki, pomidory. Dla codziennej pielęgnacji skóry nieodzowne znaczenie mają też witamina C, prowitamina A, flawonoidy. Wyżej wymienione działania ochronne skierowane są przede wszystkim do osób, które w sposób szczególny narażone są na działanie promieniowania UV, w tym zwłaszcza na skutek ekspozycji zawodowej. O ich podejmowaniu należy pamiętać nie tylko latem, kiedy słońce daje się najbardziej odczuć, lecz przez cały rok.

Fotostarzenie skóry – zabiegi typu anti-photoageing

Fotozniszczenia skóry naprawić można zabiegami kosmetycznymi typu anti-photoageing, m.in.:

  • mediderma – peeling chemiczny oparty o kwas ferulowy o właściwościach antyoksydacyjnych – chroni skórę przed wolnymi rodnikami i neutralizuje ich działanie. Zabieg rozjaśnia i napina skórę, dodaje blasku, likwiduje przebarwienia,
  • resurfacing twarzy – zabieg z użyciem składników aktywnych, takich jak: kwas migdałowy, retinol, kwas salicylowy, kwas mlekowy,
  • Retises CT Retinol Yellow Peel – peeling działający złuszczająco, depigmentująco, odświeżająco, pobudza procesy regeneracyjne w głębokich warstwach skóry,
  • laseroterapia – fotoodmładzanie światłem IPL.
Data aktualizacji: 18.01.2019,
Opublikowano: 18.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej