Czym jest dur rzekomy? Objawy, profilaktyka, leczenie paratyfusu

Fot: ClaudioVentrella / gettyimages.com

Dur rzekomy wywołany przez paradury to zakażenie spowodowane spożywaniem jedzenia z niepewnych źródeł, a najczęściej piciem skażonej wody. Dlatego podstawą profilaktyki zachorowań jest picie wody butelkowanej podczas podróży.

Zakażenie durem rzekomym, wywołane przez bakterie Salmonella paratyphi A i B, jest dosyć rzadką chorobą. Może dojść do niego u osób podróżujących. Wraz z zakażeniem durem brzusznym stanowi istotny problem kliniczny ze względu na ciężki przebieg.

Dur rzekomy a dur brzuszny

Dur rzekomy, inaczej paratyfus, to zakażenie wywołane przez bakterie Salmonella paratyphi A i B. Można powiedzieć, że podstawową jednostką chorobową jest dur brzuszny wywołany przez Salmonella typhi. Dur rzekomy, czyli inaczej paradur, to w pewnym sensie odmiana duru brzusznego. Paradury występują przede wszystkim w krajach o obniżonych standardach sanitarnych, czyli tam, gdzie nie przestrzega się podstawowych zasad higieny. Dotyczy to przede wszystkim wody pitnej. Bakterie namnażają się w jelicie. Po kilku dniach od zakażenia można wykryć je w stolcu. W bezobjawowym okresie wylęgania bakterie osiedlają się w komórkach układu siateczkowo-śródbłonkowego. Wtedy też posiewy krwi, stolca i moczu wychodzą ujemne. Następnie dochodzi do przejścia bakterii do krwi i zajęcia jelita, ze szczególnym powinowactwem bakterii do kępek Peyera.

Zobacz film: Salmonella - objawy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy kliniczne duru rzekomego

Bardzo ważne jest odróżnienie paradurów od duru brzusznego. Objawy paraduru A są bardzo podobne do symptomów duru brzusznego, choć w tym przypadku osutka (forma wysypki) durowa pojawia się sporadycznie. Okres wylęgania trwa około 2 tygodni.

Początkowo choroba może przypominać zwykłą grypę. Pojawiają się gorączka, ból głowy i brzucha, kaszel. To, co może zwrócić uwagę, to fakt, że tętno nie wzrasta proporcjonalnie do wzrostu temperatury ciała. Wręcz przeciwnie. Chorobie towarzyszy bradykardia, czyli zwolniona akcja serca. Z czasem pojawiają się zaburzenia świadomości i objawy psychozy. Zachowanie pacjenta jest różne. Od splątania, przez pobudzenie, po całkowity spokój.

Zmiany skórne mają postać czerwonych plam na tułowiu, pośladkach, pod łukami żebrowymi. Jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia, może dojść do krwawienia ze względu na powstanie owrzodzeń i perforacji kępek Peyera. Paradury B wylęgają się około 5 dni i objawiają się przede wszystkim biegunką. Stolce są zielone, wodniste, z czasem mogą stać się krwiste. Występują wysoka gorączka i rozlana plamista wysypka.

Diagnostyka duru rzekomego

W momencie podejrzenia zakażenia durem rzekomym konieczne jest wykonanie posiewu krwi, moczu i stolca, a materiał do badania pobiera się, zanim wdroży się antybiotykoterapię. Pomocne może być badanie szpiku kostnego.

Zobacz film: Jak uniknąć salmonelli? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie duru rzekomego

W leczeniu duru rzekomego stosuje się antybiotyki, jednak odpowiedź na nie jest różna i nie do końca możliwa do przewidzenia. Lekami z wyboru są chloramfenikol i cyprofloksacyna, choć zdarzają się przypadki paradurów B opornych na leczenie cyprofloksacyną.

Dawkowanie antybiotyków najczęściej jest następujące:

  • cyprofloksacyna 0,5 g co 12 godzin doustnie przez 10 dni. Dzieci 7,5 mg/kg masy ciała co 12 godzin. Alternatywnie można podać ten antybiotyk dożylnie co 12 godzin w dawce 0,2 g, jeśli nie jest możliwe zastosowanie leków doustnie;
  • chloramfenikol doustnie lub dożylnie 2–3 g dziennie w dawkach podzielonych na 2 tygodnie. U dzieci stosuje się dawkę 50–100 mg/kg masy ciała dziennie.

Alternatywne antybiotyki, które można zastosować w terapii duru, to biseptol lub amoksycylina.

Profilaktyka duru rzekomego

Profilaktyka duru rzekomego i brzusznego jest taka sama. Polega na unikaniu spożywania jedzenia z niepewnych źródeł, jak również potencjalnie skażonej wody. Może również w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowań na gorączkę jelitową. Warto więc w czasie wyjazdów przede wszystkim spożywać wodę butelkowaną.

Zobacz film: Za co mogą być odpowiedzialne bakterie? Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 09.04.2018,
Opublikowano: 09.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej