Czym jest czepiec ścięgnisty i jaka jest jego funkcja?

Fot. nevarpp / Getty Images

Czepiec ścięgnisty jest płaskim i szerokim pasmem tkanki łącznej, zwanej inaczej rozcięgnem. Jego funkcją jest łączenie okolicznych mięśni z kością. Znajduje się na sklepieniu czaszki. Czepiec ścięgnisty jest cienką, ale bardzo mocną błoną, która jest luźno złączona z czaszką i bardzo mocno ze skórą głowy. Stanowi rozcięgno dla mięśnia potyliczno-czołowego i skroniowo-ciemieniowego. Oba mięśnie razem wzięte określa się mianem naczasznego.

To właśnie czepiec ścięgnisty odpowiada za unoszenie brwi, a także powstawanie zmarszczek, które wraz z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne na czole. Znajduje się bezpośrednio nad czaszką, ale zamiast do niej przytwierdzony jest do skóry głowy. Jego położenie zależy zarówno od mięśni, które są z nim złączone, jak i kości czaszki.

Jakie mięśnie tworzą czepiec ścięgnisty?

Mięsień potyliczno-czołowy składa się z dwóch parzystych brzuśców – potylicznego i czołowego. Pierwszy z nich znajduje się w tylnej części głowy, blisko powierzchni skóry. Rozpoczyna się na kości potylicznej i przechodząc przez okolicę ucha zewnętrznego (wyrostek sutkowaty), kieruje się ku górze, gdzie struktura mięśniowa przechodzi we włókna czepca ścięgnistego. Brzusiec czołowy z kolei znajduje się na przedniej części czaszki. Początek mięśnia znajduje się w okolicy skóry brwi. Włókna mięśniowe przebiegają w kierunku szczytu czaszki i w połowie czoła, przechodząc w rozcięgno stanowiące część czepca ścięgnistego.

Kolejną strukturą tworzącą czepiec ścięgnisty jest mięsień skroniowo-ciemieniowy. Rozpoczyna się w okolicy czepca, a kończy na chrząstce małżowiny usznej. Mięsień ten jest strukturą szczątkową i zdarza się, że przebiega wyłącznie w obrębie czepca ścięgnistego, z pominięciem małżowiny usznej.

Polecamy: Płaty mózgu – krótki opis płata czołowego, ciemieniowego, skroniowego, potylicznego

Czy mózg można trenować? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy mózg można trenować? Źródło: 36,6

Jaka jest funkcja czepca ścięgnistego w naszym organizmie?

Czepiec ścięgnisty,jest strukturą, którą można biernie przesuwać w kierunku czoła i potylicy. Umiejętność czynnego poruszania występuje u małp, które w znacznym stopniu potrafią poruszać skórą głowy. Zdolność ta bardzo rzadko występuje u ludzi.

Napięcie części potylicznej mięśnia czołowo-potylicznego odpowiada za utrzymanie położenia czepca ścięgnistego, który jest podparciem dla brzuśca czołowego. Jego funkcją jest unoszenie brwi. Jest również jedynym mięśniem, który odpowiada za tworzenie się fałdów na czole (zmarszczek). Ustalają się one wraz z wiekiem i stanowią część osobniczego wyglądu twarzy.

Czepiec ścięgnisty luźno przylega do okostnej, dlatego między nim a kością czaszki mogą powstać wylewy krwawe oraz szerzyć się infekcje ropne. Pierwsze są najczęściej wynikiem urazu, natomiast drugie zazwyczaj powstają w wyniku rozprzestrzenienia się pobliskiej infekcji ropnej.

Wielu teraputów i masażystów zwraca również uwagę na fakt, że nadmiernie przylegający do czaszki czepiec ścięgnisty może utrudniać właściwy przepływ krwi w naczyniach między pasmem tkanki a czaszką, co niekiedy bywa przyczyną m.in. bólu głowy o charakterze napięciowym. Dzieje się tak na skutek dużego napięcia przyczepionych do czepca cienkich pasm mięśni położonych pod skórą. Bóle opisywane są często jako powodujące wrażenie ucisku czy promieniujące do potylicy. Bardzo często są wynikiem ucisku jednego z nerwów podpotylicznych. Przyczyną dolegliwości może być m.in. stres, ale też brak ruchu i utrzymywanie jednej pozycji przez dłuższy czas (np. siedzący tryb pracy) czy uraz lub zaburzenia w oddychaniu. Pomóc może wizyta w gabinecie fizjoterapeuty, który zastosuje masaż rozluźniający i redukujący napięcie.

Bibliografia:

Anatomia Człowieka tom I, A. Bochenek, M. Reicher, Warszawa, 2013, s. 757–758.

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej