Czym jest choroba bornholmska, zwana inaczej diabelską grypą? Objawy oraz leczenie

Fot. KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

Choroba bornholmska, diabelska grypa lub pleurodynia to rzadkie schorzenie zaliczane do grupy zakaźnych wywoływane najczęściej przez wirusy Coxackie odpowiedzialne również za pojawienie się różnorodnych wysypek oraz gorączki. Choroba bornholmska może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Przebieg choroby bornholmskiej jest nagły i szybki, objawowe zakażenie trwa zazwyczaj 1–2 dni. Charakterystyczne dla diabelskiej grypy jest pojawienie się ostrego, silnego bólu grupy mięśni w okolicy klatki piersiowej lub brzucha. Leczenie choroby opiera się na łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Choroba Bornholmska – co to jest?

Nagminna pleurodynia, potocznie zwana chorobą bornholmską lub diabelską grypą, to choroba wywoływana w głównej mierze przez enterowirusy Coxsackie A – 1, 2, 4, 6, 9, 10, Coxsackie B – 1, 2, 3, 5, 6 (najczęściej) oraz ECHO 1–3, 6–9, 11–12, 14, 16, 19, 23–25, 30. Zakażenie tymi drobnoustrojami zwykle przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych osób może spowodować pojawienie się dolegliwości.

Patogen namnaża się w mięśniach, co wiąże się z występowaniem objawów ze strony tej tkanki. Dotyczy dorosłych oraz dzieci, narażeni na zakażenie są ludzie na całym świecie. W klimacie umiarkowanym objawy pojawiają się najczęściej w okresie jesiennym oraz letnim, w cieplejszych krajach nie ma zależności sezonowej.

Nazwa choroby bornholmskiej pochodzi od miejsca, w którym pierwszy raz zanotowano jej przypadki – duńskiej wyspy Bornholm, natomiast diabelska grypa od ostrego, bolesnego przebiegu schorzenia. Choroba została opisana na początku XX wieku.

Źródłem zakażenia wirusem bornholmskim jest drugi zakażony człowiek, który jest w trakcie objawowego zakażenia wirusem lub nosicielem. Dochodzi do niego zazwyczaj drogą pokarmową (fekalno-oralną) przez zanieczyszczone kałem ręce lub przedmioty, takie jak sztućce, naczynia, rzadziej przez bezpośredni kontakt (np. pocałunki) lub drogą kropelkową. Diabelska grypa charakteryzuje się przebiegiem epidemicznym, występuje sporadycznie. Okres wylęgania, czyli czas od zakażenia patogenem do pojawienia się objawów wynosi 4 dni. Choroba trwa zwykle 1–2 doby, chociaż zdarzają się przypadki przedłużenia trwania choroby oraz nawroty jeszcze kilka tygodni po infekcji. Przebycie infekcji nie chroni trwale przed zakażeniem innym wirusem Coxsackie.

W badaniach dodatkowych wykonywanych w celu poszukiwań przyczyny objawów – morfologii oraz w badaniu obrazowym – RTG – nie stwierdza się odchyleń od normy.

Charakterystyczne objawy choroby bornholmskiej`

Do charakterystycznych objawów grypy bornholmskiej należą:

  • narastająca stopniowo gorączka, która zmniejsza się wraz z ustępowaniem innych dolegliwości. Wartość szczytową gorączki bornholmskiej obserwuje się w ciągu godziny od napadu bólowego,
  • ostre i silne bóle zlokalizowane u dorosłych najczęściej w dolnej części klatki piersiowej, natomiast u dzieci częściej w nadbrzuszu. Inne możliwe lokalizacje dolegliwości wskazywane przez pacjenta to kończyny, podbrzusze oraz okolica czołowa głowy; ból nasila się zwykle podczas ucisku,
  • związane z bólem przyspieszenie i spłycenie oddechu, bladość powłok skórnych.

Bóle w bornholmskiej chorobie pojawiają się nagle, są zwykle dużej intensywności, napad trwa 15–30 minut i przypomina dźgnięcie nożem.

W innej postaci choroby dodatkowe objawy to duszność oraz kaszel związane z pleurodynią, czyli bólem pojawiającym się w wyniku podrażnienia opłucnej. W takim przypadku choroba bornholmska może trwać aż do 14 dni i należy ją różnicować z zapaleniem opłucnej i chorobą wieńcową oraz z jej zaostrzeniami, takimi jak zawał serca.

Dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości ogólne, takie jak osłabienie, bóle głowy, ból gardła, ogólne uczucie osłabienia oraz rozbicia. W przeciwieństwie do choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, która również występuje jako objawowe zakażenie wirusem Coxackie charakterystycznie głównie dla wieku dziecięcego, w chorobie bornholmskiej wysypka nie występuje.

W jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Choroba bornholmska – leczenie

Nie istnieje leczenie przyczynowe schorzenia, nie podaje się leków przeciwwirusowych ani antybiotyków. Powrót do zdrowia po chorobie bornholmskiej następuje zwykle szybko i nie pojawiają się komplikacje. Leczenie opiera się głównie na redukcji objawów – zbijaniu gorączki oraz terapii przeciwbólowej. Stosuje się zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), paracetamol oraz miejscowo ciepłe okłady. Chory powinien się oszczędzać w tym czasie, odpoczywać i na czas objawów wyłączyć się ze swoich codziennych obowiązków. Należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu, ponieważ wysoka temperatura oraz wzmożona potliwość mogą doprowadzić do odwodnienia.

Bibliografia:

  1. Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Data aktualizacji: 04.04.2019,
Opublikowano: 04.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej