Czym jest bonding zębów? Przeciwwskazania, efekty, przebieg zabiegu

Fot: Nancy Brown / gettyimages.com (1)

Bonding zębów to zabieg stomatologiczny pozwalający na zniwelowanie nierówności, pęknięć, przebarwień i ukruszeń. Polega na nakładaniu cienkich warstw kompozytu na zęby. Wykorzystane do zabiegu materiały dobrze naśladują naturalne uzębienie.

Nierzadko pacjenci są niezadowoleni z kształtu swoich zębów. Pomocne okazują się wówczas różne techniki. Bonding zębów to jedna z popularniejszych metod rekonstrukcji powierzchni zęba. Zabieg na jednym zębie trwa zwykle od 30 minut do godziny. Podczas stosunkowo niedługiego czasu możliwe jest zamaskowanie wielu niedoskonałości.

Co to jest bonding zębów?

Bonding zębów to małoinwazyjny zabieg poprawy ich wyglądu, w którym wykorzystuje się materiał kompozytowy i zjawisko przylegania, czyli tzw. adhezji. Małą inwazyjność tłumaczy się jako oszczędzanie naturalnych tkanek zęba. Nazwa metody wywodzi się od angielsko brzmiącego określenia sposobu, w jaki aplikuje się kompozyt. Bonding tłumaczy się jako „klejenie”, „wiązanie”. Działanie takie wykazuje żywica kompozytowa, która zaliczana jest do tzw. lepiszczy, czyli spoiw łączących ze sobą materiały. Stąd też nazywana bywa także bondem. Bonding to zabieg możliwy do odwrócenia. Niekiedy traktowany jest jako tymczasowe rozwiązanie, kiedy konieczne jest odłożenie w czasie wykonania protetyki stomatologicznej.

Jakie są efekty bondingu zębów?

Bonding pozwala na naprawę starych wypełnień – ujednolica wierzchnią warstwę wielokrotnie plombowanego zęba, koloryt zębów i wszelkie przebarwienia, leczenia pęknięć na powierzchni szkliwa. Dodatkowo niweluje ukruszenia i nierówności zębów czy diastemę (szparę między zębami). Efekty bondingu zębów są widoczne natychmiast po zabiegu.

Bonding zębów – przeciwwskazania

Bonding zębów nie jest wskazany w przypadku m.in.: próchnicy, bruksizmu (nawykowego zaciskania i zgrzytania zębami) oraz schorzeń przyzębia. Zabieg nie zostanie przeprowadzony bez uprzedniego wyleczenia wszystkich chorych zębów.

Jak wygląda bonding zębów?

Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań do zabiegu lekarz dopasowuje preparat kolorystycznie do odcienia zębów/zęba. Kolejnym krokiem jest wytrawienie szkliwa przy użyciu delikatnego kwasu, co trwa kilkanaście do kilkudziesięciu sekund i lekkie jego starcie z wykorzystaniem krążka ściernego lub odpowiedniego wiertła. W efekcie tego dochodzi do usunięcia tzw. nabytej osłonki.

Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się materiał kompozytowy, którym specjalista manipuluje – formuje, poleruje i wygładza do czasu, aż osiągnie pożądany kształt. Najpierw aplikowana jest żywica kompozytowa, później w razie potrzeby kompozyt właściwy. Na koniec materiał utwardza się z wykorzystaniem lasera lub promieniowania ultrafioletowego. Zabieg bondingu przez doświadczonych lekarzy uważany jest za relatywnie prosty.

Co jeść, aby mieć białe zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co jeść, aby mieć białe zęby? Źródło: Klinika urody

Dla kogo polecany jest bonding zębów?

Bonding zębów wskazany jest osobom niezadowolony z wyglądu uzębienia. Dzięki niemu możliwe jest m.in.: zmniejszenie nieestetycznej przerwy między zębami, wydłużenie zbyt krótkiego zęba, odbudowanie uszczerbień (dotyczy to przeważnie górnych, przyśrodkowych siekaczy). Zabieg jest tańszą alternatywą dla uzupełnień protetycznych takich jak korony czy licówki porcelanowe. Decydują się na niego osoby, które pragną uzyskać w szybkim czasie zadowalające rezultaty.

Zabieg przeprowadzany jest podczas jednej wizyty. W związku z tym to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kilkukrotne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Biorąc pod uwagę czas terapii, bonding to przeciwieństwo odbudowy protetycznej, która trwać może nawet do kilku tygodni.

Mimo że zabieg bondingu zębów wiąże się z wieloma korzyściami, niestety posiada też wady. Istnieje ryzyko pojawienia się przebarwień na kompozytach, do powstania których predysponuje częste spożywanie barwiących produktów jak np. kawy, czerwonego wina, herbaty, coca coli, jagód czy buraków. Trwałość kompozytów ograniczona jest czasowo i wynosi średnio 5 lat. Zbyt długo niezmieniany kompozyt może zacząć się kruszyć, a przez to wygląda mało estetycznie. Dodatkowo po zabiegu konieczne są regularne wizyty (co 3 miesiące), w trakcie których ma miejsce polerowanie kompozytów.

Ile kosztuje bonding zębów?

Cena bondingu kompozytowego wynosić może od 180 do 250 zł za jednego zęba. Rozbieżności w cenie podyktowane bywają renomą gabinetu, jego lokalizacją czy umiejętnościami lekarza, gdyż od jego zdolności manualnych, precyzji, doświadczenia, wyczucia zależy, czy odbudowane zęby zostaną ładnie dopasowane.

Bonding a bleaching

Bonding i bleaching są nierzadko mylonymi terminami. Bleaching to określenie dla wybielania zębów. Podczas tego zabiegu nie dochodzi do nanoszenia na stałe na powierzchnię zęba jakichkolwiek substancji. W wybielaniu stosuje się specyficzne środki chemiczne w celu odzyskania naturalnej barwy zęba. Bleaching nie wywiera żadnego wpływu na kształt korony. Dzięki niemu następuje wyłącznie zmiana barwy.

Bibliografia:

1. E. Korporowicz, P. Jasiński, Wskazania do uszczelniania bruzd i zagłębień anatomicznych zębów w świetle współczesnej literatury, [w:] „Nowa Stomatologia”, 2013, 4, s. 175–179.

2. M. Geissberger, Stomatologia estetyczna w praktyce klinicznej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.

3. Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, PZWL, Warszawa 2014.

Data aktualizacji: 06.07.2020,
Opublikowano: 06.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej