Czy zwykłe badanie krwi pomoże wykryć ryzyko zgonu z powodu COVID-19?

Fot: TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Amerykańscy badacze są zdania, że w oparciu o najbardziej podstawowe badanie krwi może ocenić ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Jaki parametry przykuł uwagę badaczy?

Zespół badaczy z Massachusetts General Hospital (MGH) uważa, że kluczowe znacznie w określeniu ryzyka zgonu z powodu COVID-19 ma wskaźnik RDW, czyli wskaźnik rozkładu objętości czerwonych krwinek. Ale nie tylko.

 Jakie parametry mogą sugerować ciężki przebieg COVID-19? 

Infekcja wywołana przez nowego wirusa nie u wszystkich pacjentów przebiega jednakowo. U niektórych zakażonych stan zapalny przebiega łagodnie, a u innych jest bardzo rozległy i ciężki. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez naukowców z MGH pokazały, że niektóre zmiany w liczbie i typach komórek przekładają się przebieg chorób serca, raka i cukrzycy. W kolejnych badaniach naukowcy postanowili sprawdzić, jak te nieprawidłowości wpływają na pacjentów z COVID-19.

Aby to ustalić, badacze przeanalizowali stan zdrowia 1 641 pacjentów, czyli wszystkich dorosłych z koronawirusem SARS-CoV-2, których przyjęto do jednego z czterech szpitali w Bostonie, w okresie od 4 marca do 28 kwietnia 2020 roku.

Badacze w pierwszej kolejności przeanalizowali wyniki badań, które wykonywane są rutynowo u wszystkich pacjentów. Ich uwagę przykuły wartości RDW, czyli wskaźnika rozkładu objętości czerwonych krwinek. Wstępna analiza pokazał, że przekłada się on na to, jak dany pacjent znosi zakażenie.

Naukowcy są zdania, że u chorych, u których w chwili przyjęcia do szpitala wartość RDW była powyżej normy, ryzyko zgonu było 2,7 razy wyższe. To ryzyko było jeszcze wyższe u tych pacjentów, którzy mieli nieprawidłowe wyniki już po przyjęciu do szpitala.

Specjaliści uważają, że kontrolowanie RDW może być pomocne w leczeniu pacjentów, a na jego podstawie można ocenić, jak zakażenie będzie przebiegało u poszczególnych pacjentów. Jednak, aby to potwierdzić zależność między poziomem RDW a przebiegiem COVID-19 - konieczne są dalsze i bardziej szczegółowe badania.

Naukowcy z George Washington University są zdania, że o ciężkim przebiegu COVID-19 mogą świadczyć także inne parametry. Z przeprowadzonej przez nich analizy wynika, że podwyższenie stężenia pięciu związków we krwi – interleukiny 6 (IL-6), białka C-reaktywnego (CRP), D-dimerów, dehyrogenazy mleczanowej (LDH) oraz ferrytyny – miało związek z nasileniem stanu zapalnego oraz zaburzeń krzepnięcia u pacjentów.

Jak wyliczyli naukowcy, najwyższe ryzyko zgonu mieli pacjenci, u których poziom dehydrogenazy mleczanowej był wyższy niż 1200 jednostek międzynarodowych na litr (j.m./l), a poziom D-dimerów przekraczał 3 mikrogramy na mililitr.

Zdaniem autorów pracy możliwość wykonywania testu na pięć biomarkerów we krwi u pacjentów, trafiających z COVID-19 na szpitalną izbę przyjęć, pozwoli podejmować lekarzom szybsze i trafne decyzje na temat sposobu leczenia.

Co oznaczają poszczególne wskaźniki?

RDW (lub RDW-CV) to wskaźnik rozkładu objętości erytrocytów (czerwonych krwinek) oznaczany w morfologii krwi. pozwala on cenić różnice w wielkości poszczególnych czerwonych krwinek i wyrażany jest w procentach. Prawidłowa wartość wskaźnika waha się od 11–11,5 proc. do 14–14,5 proc. (trzeba pamiętać, że wartości te mogą się od siebie nieznacznie różnić, wszystko zależy od laboratorium i stosowanych w nim technik).

Zbyt wysoki poziom RDW może świadczyć o niedoborach żelaza czy witaminy z grupy B. Wskaźnik rośnie przy infekcjach, zatruciu pokarmowym, a także w przebiegu niektórych chorób autoimmunologicznych. Jego wzrost może być spowodowany przyjmowanymi lekami. 

Niski poziom RDW nie musi mieć związku z chorobą. Konsultacja jest konieczna dopiero wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy lub w wynikach widoczne są inne odchylenia. 

IL-6 oraz białko C-reaktywne pojawiają się w organizmie, gdy toczy się w nim stan zapalny. Stężenie D-dimerów sprawdza się u pacjentów z podejrzeniem zakrzepicy (u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 bardzo często tworzą się zakrzepy). Ferrytyna to białko, które odpowiada za magazynowanie żelaza w organizmie. Natomiast dehydrogenaza mleczanowa (LDH) bierze udział w metabolizowaniu glukozy. Jej poziom znacznie rośnie w przypadku uszkodzenia tkanek – np. u osób z zawałem serca oraz z poważnymi chorobami płuc.

Źródło: PAP

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie SARS-CoV-2:

Zobacz film: Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 01.10.2020,
Opublikowano: 01.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej