Czy zimno może wyleczyć arytmię serca? Wszystkiego o krioablacji dowiecie się z nowego odcinka programu 36,6°C!

Zobacz film: Jak działa krioablacja? Źródło: 36,6

Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia serca. Specjaliści szacują, że taki problem może mieć ponad 600 tysięcy Polaków. Na szczęście lekarze umieją sobie radzić z tą przypadłością. Zabieg, który pomaga wyleczyć schorzenie to krioablacja. Na czym ona polega?

Krioablacja to nieinwazyjny zabieg chirurgiczny, który polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta specjalnej elektrody w postaci cewnika. Końcówka cewnika jest precyzyjnie sterowana, a jej ruchy są śledzone przez lekarza na monitorze. Końcówka cewnika wybiórczo zamraża i niszczy niewielkie ogniska komórek odpowiedzialnych za dane schorzenie, przy czym nie narusza sąsiadujących zdrowych tkanek.  Przez cewnik - pod ciśnieniem - przepływa mieszanina gazów, która ulega rozprężeniu w końcu cewnika, wywołując temperaturę rzędu minus 70 stopni Celsjusza.

Do wykonania zabiegu lekarze wykorzystują ciekły azot. Czy jest on niebezpieczny dla zdrowia? Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek postanowili to sprawdzić. W czasie nagrywania materiału o krioablacji zdecydowali się zanurzyć w ciekłym azocie plastikowe okulary. Co się stało z okularami zanurzonymi w gazie, którego temperatura sięga minus 200 stopni Celsjusza? Dowiecie się tego z krótkiego filmu!

Więcej o migotaniu przedsionków i leczeniu tej dolegliwości dowiecie się już w najbliższą sobotę, 21 września, o godzinie 18.00! A o czym jeszcze, będzie mowa w trzecim odcinku 36,6°C? Pełny opis odcinka znajdziecie tutaj!

Migotanie przedsionków, czyli co?

Migotanie przedsionków to dolegliwość, która może dotyczyć nawet 600 tysięcy Polaków. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, szumy w uszach, osłabienie. Co gorsza, nie występują one u wszystkich pacjentów, zdarza się, że choroba przebiega zupełnie bezobjawowo.

Migotanie to nic innego jak nieregularne skurcze. W zdrowym sercu skurcz przedsionków następuje tuż przed skurczem komór i napełnia je krwią, która napływa z płuc i całego ciała. W przypadku migotania przedsionków komory nie są prawidłowo napełniane, co przekłada się na mniejszą wydolność serca.

Data aktualizacji: 20.09.2019,
Opublikowano: 19.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej