Czy woda utleniona może skutecznie odkazić maseczkę?

Fot: Nico De Pasquale Photography / gettyimages.com

Amerykańscy chirurdzy opracowali sposób odkażania maseczek typu N95. Dzięki czemu może być ona użytkowana nawet dwadzieścia razy dłużej przez tę samą osobę.

Maseczki klasy N95 zapewniają najlepszą ochronę przed zakażaniem koronawirusem SARS-CoV-2. Niestety wybuch pandemii spowodował, że niezbędnego sprzętu ochronnego zaczyna brakować. Aby ograniczyć jego zużycie chirurdzy ze szpitala BJC HealthCare w St. Louis we współpracy z naukowcami z Washington University School of Medicine opracowali nowy sposób odkażania maseczek. Specjaliści wykorzystali do tego nadtlenek wodoru, czyli wodę utlenioną.

Zobacz film: Raport specjalny o koronawirusie

Czy woda utleniona może odkazić maseczkę?

Sama procedura dezynfekcji nadtlenkiem wodoru nie jest nowa i po raz pierwszy przetestowali ją naukowcy z Duke University w roku 2016. Unikalną modyfikacją jest jednak system identyfikacji, który umożliwia szpitalowi zwrócenie oczyszczonej maseczki za każdym razem tej samej osobie.

Po skończonej pracy medyk zdejmuje swoją maskę N95 w niesterylnym pomieszczeniu gospodarczym i umieszcza ją w specjalnej torebce do sterylizacji, która z jednej strony została wykonana z przepuszczającego powietrze włókna polietylenowego. Po drugiej stronie zapieczętowanej torebki pracownik zapisuje swoje imię i nazwisko lub numer identyfikacyjny, szpital, oddział, lokalizację jednostki i umieszcza w pojemniku.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami? Źródło: 36,6

Następnie wyznaczony pracownik, ubrany w odzież ochronną zbiera pojemniki dwa razy dziennie i przenosi je do specjalnego pomieszczenia, w którym odbywa się dezynfekcja. Tam torebki układane są na drucianych stojakach, przepuszczającą powietrze stroną do góry. Następnie generator pary nadtlenku wodoru wypełnia pomieszczenie oparami.

Po 4,5 godz. dezynfekcji maseczki są przenoszone do pomieszczenia, w którym znajduje się wentylator do usuwania nadtlenku wodoru. Maski pozostają tam, dopóki czujniki nie zarejestrują odczytu zerowego. Później woreczki zwracane są odpowiednim jednostkom.

Co daje taka dezynfekcja?

Dzięki temu pracownicy służby zdrowia mogą nosić maseczkę do trzech tygodni (wcześniejsze badania wykazały, że ponad dwudziestokrotna dezynfekcja maseczki może pogorszyć jej dopasowanie).

Źródło: PAP 

Data aktualizacji: 05.05.2020,
Opublikowano: 05.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej