Czy ustnik może wykryć raka płuc? Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Fot: Martin Barraud / gettyimages.com

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali urządzenie – ustnik – który może być pomocny w diagnozowaniu raka płuc na wczesnym etapie rozwoju, a także zmian w krtani czy oskrzelach. Jak działa takie urządzenie i czy faktycznie może być przełomem w leczeniu raka płuc?

Mimo że rak płuc zaliczany jest do jednych z najbardziej śmiertelnych nowotworów, to jeśli zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznany, można zmienić go w chorobę przewlekłą lub całkowicie wyleczyć. W tym celu coraz częściej wykonywane są nowoczesne nieinwazyjne testy polegające na analizie składu chemicznego wydychanego powietrza. Dzięki zastosowaniu badań z zakresu chemii analitycznej można zidentyfikować i określić zależność pomiędzy pewnymi rodzajami białek, a występowaniem nowotworu płuc czy krtani. To takich „pomiarów” służy opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego ustnik.

Jak działa ustnik?

Podczas badania pacjent 5 razy dmucha do ustnika, w środku znajdują się dwa porowate materiały, które zbierają wydychany materiał. Urządzenie porównuje wdech i wydech i na tej podstawie dokonuje się oceny tego, co było w powietrzu, a co pochodzi z płuc pacjenta. Materiał do badania „zbierają” dwie małe kosteczki. Każda z nich ma wielkość 1 cm kwadratowych. Do tej pory w diagnostyce wykorzystywano tzw. worek Tedlara, który niestety mógł przekłamywać wynik badania, ponieważ podczas transportu bardzo łatwo dochodzi do zanieczyszczenia próbki.

– Zaletą ustnika jest to, że nie ma w nim żadnych balonów ani worków na powietrze. W przyszłości za pomocą tego urządzenia będzie można diagnozować naprawdę wiele chorób np. metabolicznych, przypadkiem odkryliśmy, że nawet cukrzycę. Na razie to, o czym możemy oficjalnie mówić to nowotwory dróg oddechowych oraz nadciśnienie płuc. Prototyp urządzenia ma 15-30 centymetrów – dr Andrzej Swinarew z Uniwersytetu Śląskiego.

Jak wygląda leczenie raka płuc? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6.

Przełom w diagnozowaniu raka płuc?

Objęty ochroną patentową wynalazek wykonany może być przy pomocy techniki druku przestrzennego z modyfikowanego poliestru o właściwościach antybakteryjnych. Tak otrzymana część spełnia wszystkie wymagania dotyczące dopuszczenia go do użytku w celach medycznych oraz umożliwia jego wielokrotne wykorzystanie po uprzedniej sterylizacji przy użyciu standardowych procedur. Dzięki zastosowaniu ustnika możliwe będzie filtrowanie powietrza wdychanego przez pacjenta oraz kierowanie wydychanego powietrza na materiał porowaty, co pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie pobranego materiału oraz osadzić większą ilość markerów nowotworowych podczas pojedynczego badania.

– To świetna diagnostyka przesiewowa, szybka i nieinwazyjna, bo w wydychanym powietrzu jest wiele markerów, które można sprawdzać. Teraz pracujemy nad tymi markerami, żeby rozszerzyć zakres tego urządzenia. Wiemy już, że na podstawie tego, co wychodzi z naszych płuc można wyznaczyć protagomistów choroby nowotworowej, zwłaszcza nowotwór płaskonabłonkowy dróg oddechowych – mówi specjalista.

Trzeba jednak pamiętać, że ustnik nie ocenia ryzyka choroby, jeśli badanie nie wykrywa markerów, to znaczy, że w momencie badania pacjent jest zdrowy.

Fot: Iwona Lisowska

Tanie i bezpieczne

Obecnie trwają prace nad ustnikami jednorazowymi i wielokrotnego użytku. Szacuje się, że jedno z nich trzeba będzie zapłacić mniej więcej tyle, co za strzykawkę. A kiedy ustnik będzie powszechnie stosowany?

– Ciężko ocenić, kiedy urządzenie będzie ogólnie dostępne dla pacjentów, to już są kwestie bardziej polityczne, ekonomiczne, a nie naukowe. Może uda się to w ciągu tego dziesięciolecia. Nadal jesteśmy na etapie badań klinicznych, wiec są u nas pacjenci, którzy są już tym urządzeniem diagnozowani – mówi specjalista.

Czy raka płuc da się rozpoznać ze wczesnej fazie rozwoju? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wykryć raka płuc na wczesnym etapie rozwoju? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 07.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej