Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Oliver Rossi/getty images

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Umiarkowane picie alkoholu to mniejsze ryzyko zawału?

Mogliśmy jasno wykazać, że nie ma efektu ochronnego w przypadku umiarkowanych spożycia alkoholu w przypadku udaru mózgu. Jednak wyniki są bardziej niejednoznaczne

 -mówi Iona Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Dlaczego? Jak tłumaczy autorka badań Iona Millwood, liczba zawałów serca była ograniczona w porównaniu z liczbą udarów w populacji. Badanie mogło zostać wykonane na zbyt małą skalę, by wykryć wyraźny efekt.

Co więcej, ograniczeniem było również to, że większość osób w grupie poddanej obserwacji spożywała napoje spirytusowe, a nie czerwone wino, któremu dotychczas wiele osób przypisywało pozytywny wpływ na układ krążenia.

Lampka czerwonego wina na zdrowe serce to mit

Grupa badawcza z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadziła genetyczną analizę, z której jasno wynika, że picie czerwonego wina wcale nie minimalizuje ryzyka wystąpienia zawału serca ani wystąpienia udaru mózgu.

Co więcej, naukowcy alarmują: każda ilość alkoholu może być groźna dla organizmu. Nie istnieje pojęcie bezpiecznej dawki alkoholu. Wypicie trunków wpływa negatywnie na nasz organizm, ilość procesów negatywnych przewyższa te pozytywne. A zatem lampka czerwonego wina na zdrowe serce to mit, który w końcu obalają naukowcy.

Odrzucenie popularnego przekonania, że umiarkowane spożycie alkoholu jest dobre dla serca, może nie być dla wielu osób łatwe. Jednak biorąc pod uwagę ocenę WHO, że alkohol jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci wśród 15-49-latków, a także coraz więcej dowodów na to, że efekt ochronny może wynikać z rezydualnego zamieszania, być może powinniśmy postarać się trochę bardziej

-czytamy na stronie www.medscape.com, gdzie przedstawiono wyniki badań naukowców z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Jakie są sutki picia alkoholu?

European Union of Gastroenterology w 2017 roku stworzyła raport, w którym udokumentowała wpływ alkoholu na rozwój nowotworów układu pokarmowego. Znajdziemy w nim m. in. informację, że pięć drinków wypitych w trakcie jednej imprezy powoduje wzrost zachorowania na raka trzustki o 3,5 punktu procentowego!

Picie alkoholu skutkuje także:

Picie alkoholu z umiarem, a najlepiej wcale, może przyczynić się więc do lepszego samopoczucia oraz uniknięcia wielu chorób.

Zobacz film: Jak alkohol wpływa na naszą wagę i które wina są mniej kaloryczne? Dietetyczka Urszula Somow wyjaśnia

źródło: Dzień dobry TVN

źródło: www.medscape.com

Data aktualizacji: 31.12.2021,
Opublikowano: 31.12.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej