Czy trzeba się bać narkozy? Jakie może dawać powikłania?
Fot: kadr z programu 36,6
Konieczność pobytu w szpitalu i wykonania większego zabiegu bardzo często wiąże się z podaniem znieczulenia. Jego rodzaj oraz siła zależą przede wszystkim od tego, jak rozległa będzie operacja. Mimo że dzisiejsze środki stosowane do narkozy są bardzo bezpieczne i sporadycznie wywołują powikłania wiele osób bardzo się jej boi. Czy słusznie?
W ostatnim odcinku programu 36,6°C Ewa Drzyzga trafiła na salę operacyjną. Spotkała się tam z dr Bernardem Zającem, anestezjologiem, który opowiedział jej wszystko o narkozie i rodzajach znieczulenia, które stosuje współczesna medycyna.
Jakie są rodzaje znieczulenia?
Sposobów na znieczulenie pacjenta podczas zabiegu jest bardzo wiele. Do tych najczęściej stosowanych należą:
znieczulenie ogólne – po jego podaniu pacjent nagle zasypia i całkowicie traci kontakt z rzeczywistością, choremu aplikuje się silny lek znieczulający, który całkowicie blokuje odczuwanie bólu, pacjent dostaje także środki zwiotczające. Po podaniu takiego znieczulenia pacjent musi zostać na noc w szpitalu.
znieczulenie regionalne – podawane jest w czasie tych zabiegów, które nie są rozległe i nie wymagają usypiania pacjenta. Aplikacja takiego rodzaju narkozy pozwala zablokować nerwy i wyłączyć jedynie jedną część ciała pacjenta. Podczas zabiegu chory cały czas jest przytomny i wie, co się wokół niego dzieje. Znieczulenie utrzymuje się maksymalnie 3 godziny.
znieczulenie miejscowe – stosowane jest przy zranieniach czy stłuczeniach. Ten rodzaj znieczulenia może podać sam lekarz lub pielęgniarka, obecność anestezjologa nie jest konieczna. To ile środka trzeba będzie wstrzyknąć w miejsce uszkodzenia czy zranienia zależy od rozległości obrażeń. Tego rodzaju znieczulenie stosuje się także w gabinetach dentystycznych czy medycyny estetycznej.
Narkoza – jakie może wywołać powikłania?
Czasy kiedy pacjentów usypiało się eterem mamy już za sobą. Stosowane obecnie środki są znacznie bezpieczniejsze, mimo to zdarza się, że po ich podaniu pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Najwięcej kłopotów może sprawić znieczulenie ogólne. Niektórzy pacjenci tuż po wybudzeniu skarżą się na nudności, wymioty, nadmierną senność, dreszcze oraz dyskomfort związany z przesuszeniem śluzówki jamy ustnej (ból gardła, chrypka, uczucie suchości w ustach). Czasem chorzy odczuwają ból w miejscu, w który zrobiono nacięcie. Na szczęście dolegliwości te szybko ustępują.
U kogo częściej pojawiają się takie nieprzyjemne dolegliwości? Dowiecie się tego z filmu:
Zobacz film: Strach przed narkozą. Czy jest się czego bać? Źródło: 36,6
Autor:
Katarzyna Oleksik
Data aktualizacji: 03.04.2019,
Opublikowano: 03.04.2019 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?