Czy środek na zgagę pomoże w leczeniu COVID-19? Trwają testy

Getty Images

Famotydyna to lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Amerykańscy naukowcy sprawdzają, a obywatele Stanów Zjednoczonych wykupują go z aptek. Czy rzeczywiście może pomóc w łagodzeniu objawów wywoływanych przez koronawirusa? Na wyniki testów trzeba jeszcze poczekać.

Bezpieczeństwo i spokój zapewni nam albo skuteczna szczepionka przeciwko koronawirusowi albo lek, który łagodziłby w znacznym stopniu groźne objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez ten patogen. Prace nad jednym i drugim trwają, ale chyba nikt nie ma złudzeń, że wynalezienie, produkcja i rozprowadzenie szczepionki tworzą proces długotrwały, który potrwa przynajmniej rok. Znacznie większe szanse na szybki ratunek ma więc odpowiedni lek.

Przeczytaj też: Czy COVID-19 można leczyć lekiem tocilizumab? Wyniki badań są rokujące

Zespoły naukowe na całym świecie próbują zarówno stworzyć taki środek, jak również testują pod kątem walki z SARS-CoV-2 istniejące już na rynku produkty. Amerykańcy naukowcy przyglądają się dziś bliżej famotydynie, czyli substancji zawartej w środkach na zgagę. Aktualnie trwają badania kliniczne tego leku.

Famotydyna – co to za lek i jak działa?

Famotydyna to lek, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku poprzez błonę śluzową tego narządu. Preparaty z tą substancją przepisuje się przeważnie pacjentom z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Dlaczego zaczęto się bliżej przyglądać lekom na zgagę? Już w Chinach zauważono, że osoby zainfekowane koronawirusem, które jednocześnie cierpiały na zgagę i przyjmowały tańsze leki z famotydyną, przechodziły łagodniej COVID-19. Czy więc tego typu środki warto dodać do leczenia koronawirusa? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Jak wygląda badanie wpływu famotydyny na działanie koronawirusa?

W badaniach klinicznych prowadzonych przez Feinstein Institutes for Medical Research, oddziału badawczego Northwell Health pod kierownictwem prezesa tej instytucji – dr Kevina Tracey, bierze udział 187 pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2. Docelowo naukowcy mają zamiar przeanalizować 1200 osób. Leczenie famotydyną polega na podaniu tego środka dożylnie. Dawka substancji jest nawet 9 razy większa niż wtedy, gdy za jej pomocą leczy się zgagę. Warto dodać, że badani pacjenci poza famotydyną otrzymują także hydroksychorochinę (lek ten podaje się w USA standardowo). Sprawdzane są dwie kombinacje tych leków – jednej grupie podaje się hydroksychlorochinę i famotydynę, a grupie kontrolnej hydroksychlorochinę i placebo.

Zobacz film: Powikłania po COVID-19

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.04.2020,
Opublikowano: 29.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej