Czy spanie w biustonoszu ma szkodliwy wpływ na zdrowie?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Około 80% kobiet na świecie nosi stanik na co dzień. Wiele z nich zastanawia się, czy można go również mieć na sobie nocą podczas spania. Istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego zwyczaju.

Po dziś dzień nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy spanie w staniu szkodzi zdrowiu. Wraz z wiekiem piersi przestają być tak jędrne jak w wieku 20–30 lat i opadają. Aby tego uniknąć, wiele kobiet śpi w biustonoszu. Jednak skuteczność tej metody jest wątpliwa, gdyż na zmianę wyglądu piersi wpływa wiele czynników, takich jak: ciąża, karmienie piersią, nikotynizm czy predyspozycje genetyczne.

Czy spanie w staniku jest zdrowe?

Francuski profesor Jean-Denis Rouillon przeprowadził badania na temat wad i zalet spania w staniku. Wyniki nie wykazały wyraźnych korzyści dla piersi. Metoda, mająca na celu zapobieżenie utracie kształtu oraz jędrności biustu, okazała się nieskuteczna, a w kilku przypadkach pojawiły się rozstępy.

Inne badania wykazały pozytywny wpływ noszenia stanika zarówno w dzień, jak i w nocy. Dotyczyły głównie kobiet o obfitym biuście. Amerykański chirurg Randall Haworth z Beverly Hills twierdzi, iż spanie bez stanika przyczynia się do spłaszczenia oraz obwiśnięcia tkanek piersi, prowadzi do pojawienia się zmarszczek w okolicy klatki piersiowej. Jednak kluczowym elementem w jego badaniach okazało się dobranie odpowiedniego kroju oraz rozmiaru stanika. Zbyt ciasny biustonosz zaburzał bowiem krążenie krwi.

Jak sen wpływa na piersi? Jaką bieliznę wybierać do spania? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak sen wpływa na piersi? Jaką bieliznę wybierać do spania? Źródło: Klinika urody

Czy spanie w staniku jest szkodliwe?

Większość specjalistów oraz ginekologów odradza zakładanie na noc biustonosza. W piersiach zlokalizowane są węzły chłonne. Poprzez całodobowe noszenie stanika piersi są nieustannie uciskane, przez co zaburzone jest funkcjonowanie węzłów chłonnych.

Warto zauważyć, że spanie w staniku, zwłaszcza mocno dopasowanym do ciała lub zbyt ciasnym, przyczynia się do podrażnienia skóry. Może je również powodować ocieranie ramiączek o skórę. Z kolei poprzez nacisk wzrasta ryzyko pojawienia się torbieli oraz guzków w piersiach spowodowane nagromadzeniem płynów wewnątrzustrojowych w obrębie klatki piersiowej. Ucisk sięga okolic pach, przez co wydalanie zbędnych i szkodliwych substancji z organizmu jest utrudnione i zaburza swobodny przepływ krążenia.

Dodatkowe ubrania podczas nocnego spoczynku zwiększają temperaturę ciała, która sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych. W wyniku zwiększonej temperatury gruczoły łojowe wydzielają większą ilość potu, przez co rośnie ryzyko wystąpienia grzybicy. Wilgotne, ciepłe miejsca są idealnym środowiskiem dla grzybów. Większość producentów biustonoszy podkreśla, iż nie powinno się ich nosić dłużej niż 7 godzin bez przerwy. Mogą m.in. powstać na skórze przebarwienia wynikające z ciągłego kontaktu ciała z kolorowym materiałem.

Kobiety często pytają, czy również spanie w staniku sportowym negatywnie wpływa na piersi. Jest on co prawda pozbawiony fiszbin oraz metalowych elementów, jednak długotrwałe noszenie może przyczynić się do uszkodzenia tkanki gruczołowej. Wynika to z tego, że tego typu bielizna jest znacznie bardziej obcisła w porównaniu do tradycyjnych staników.

Wszystkie omówione sytuacje wpływają negatywnie na jakość snu. Zaburzają krążenie, przez co kobiety często czują się zmęczone i niewyspane.

Spać w staniku czy bez?

Jeśli kobieta nie wyobraża sobie spania bez stanika ze względu na komfort lub duży rozmiar piersi, powinna zainwestować w specjalnie przeznaczone do tego biustonosze. Najważniejsze, aby były bawełniane i zapewniały skórze możliwość oddychania. Mimo braku fiszbin dzięki odpowiedniemu kształtowi będą stabilizować piersi. Bardzo ważne są szerokie ramiączka, dzięki którym stanik będzie mógł utrzymać piersi. Miseczki powinny być zabudowane.

W celu dobrania odpowiedniego biustonosza zarówno na dzień, jak i na noc warto zasięgnąć opinii u brafitterki. Biustonosze na noc polecane są głównie kobietom o dużych piersiach. Najważniejszą kwestią podczas wyboru stanika jest wygoda jego noszenia. W ciągu dnia piersi są utrzymywane w górze, dlatego w nocy warto dać im możliwość regeneracji. Potrzebują jej zwłaszcza włókna kolagenowe oraz więzadła Coopera.

Nie wolno zapominać o odpowiedniej pozycji spania. Dla kobiet z dużym biustem najlepsze jest leżenie na plecach, jednak również podczas spania na boku biustonosz nie powinien zbytnio uciskać piersi.

Bibliografia:

1. Sirek M., Śliwiński A., Broma A., Kasprzyk T. Biust idealny. „Uroda i Medycyna” 3(5) 2014: 68–74.

Data aktualizacji: 22.04.2020,
Opublikowano: 22.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej