Jakie powikłania po COVID-19 mogą mieć ozdrowieńcy?
Gorsza kondycja płuc, serca i wątroby, problemy z oddychaniem czy zmęczenie odczuwane długo po przebytej infekcji to jedne z długotrwałych powikłań, z którymi muszą liczyć się zarówno lekarze, jak i osoby, które pokonały koronawirusa. Wnioski odnośnie problemów zdrowotnych, które wywołuje przechorowanie COVID-19 zostały opublikowane na łamach serwisu Bloomberg.
Przeczytaj też: Leczenie COVID-19 kombinacją trzech leków daje obiecujące wyniki
Koronawirus jak polio?
W artykule, który zebrał wszystkie informacje na temat SARS-CoV-2 przytoczona została również opinia profesora Nicholasa Harta - brytyjskiego lekarza, który leczył premiera Borisa Johnsona. Co twierdzi naukowiec? Lekarz zauważył podobieństwo aktualnej epidemii, do tej wywołanej przez polio w latach 50. XX wieku. Wirus sprzed 70 lat również wywoływał trwałe szkody w organizmach ludzkich.
Covid-19 to polio tego pokolenia. (...) Duża liczba pacjentów będzie miała fizyczne, poznawcze i psychologiczne zaburzenia po przebyciu choroby, które będą wymagać długotrwałej opieki - napisał Nicholas Hart na Twitterze.
Na jakiej podstawie naukowcy twierdzą, że COVID-19 może powodować trwałe problemy zdrowotne? Chodzi o analizę, którą wykonano na 20 ozdrowieńcach z Hongkongu. U połowy pacjentów wydolność płuc nie była już taka sama, jak przed chorobą. Pod lupę wzięto także 25 osób z Wuhan, które pokonały koronawirusa. Do jakich wniosków tutaj doszli naukowcy? Zarówno o tych, którzy przechodzili chorobę łagodnie, jak i ci którzy mieli ciężkie objawy, wykazywali pogorszenie wydolności organizmu. Dodatkowo u większości tomografia pokazała uszkodzenia płuc. Z kolei amerykańscy naukowcy, którzy przyglądali się ozdrowieńcom z Chin i Włoch, stwierdzili że po przebyciu COVID-19 można spodziewać się też chronicznych komplikacji w układzie krążenia.
Z artykułu opublikowanego na łamach Bloomberg można także wyczytać analizę wirusa SARS pod kątem długotrwałych komplikacji. Uczeni twierdzą, że niektóre z powikłań mogą być odczuwalne nawet 12 lat po przebyciu infekcji. Poza tym pacjenci, którzy przechorowali SARS częściej chorowali i mieli wyższy poziom cholesterolu. Niektórzy w późniejszym czasie przeszli także kolejną chorobę płuc.
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
Zobacz film: Powikłania po COVID-19