Czy skutki zdrowotne COVID-19 mogą trwać latami?

Getty Images

Mimo że wiedza na temat SARS-CoV-2 wciąż jest niepełna, naukowcy ostrzegają, że przebycie COVID-19 może wiązać się z długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Co więc grozi ozdrowieńcom? Sprawdź!

Jakie powikłania po COVID-19 mogą mieć ozdrowieńcy?

Gorsza kondycja płuc, serca i wątroby, problemy z oddychaniem czy zmęczenie odczuwane długo po przebytej infekcji to jedne z długotrwałych powikłań, z którymi muszą liczyć się zarówno lekarze, jak i osoby, które pokonały koronawirusa. Wnioski odnośnie problemów zdrowotnych, które wywołuje przechorowanie COVID-19 zostały opublikowane na łamach serwisu Bloomberg.

Przeczytaj też: Leczenie COVID-19 kombinacją trzech leków daje obiecujące wyniki

Koronawirus jak polio?

W artykule, który zebrał wszystkie informacje na temat SARS-CoV-2 przytoczona została również opinia profesora Nicholasa Harta - brytyjskiego lekarza, który leczył premiera Borisa Johnsona. Co twierdzi naukowiec? Lekarz zauważył podobieństwo aktualnej epidemii, do tej wywołanej przez polio w latach 50. XX wieku. Wirus sprzed 70 lat również wywoływał trwałe szkody w organizmach ludzkich.

Covid-19 to polio tego pokolenia. (...) Duża liczba pacjentów będzie miała fizyczne, poznawcze i psychologiczne zaburzenia po przebyciu choroby, które będą wymagać długotrwałej opieki - napisał Nicholas Hart na Twitterze.

Przeczytaj też: Kiedy pojawią się pierwsze wyniki szczepionki na Covid-19? Może to nastąpić całkiem niedługo

Na jakiej podstawie naukowcy twierdzą, że COVID-19 może powodować trwałe problemy zdrowotne? Chodzi o analizę, którą wykonano na 20 ozdrowieńcach z Hongkongu. U połowy pacjentów wydolność płuc nie była już taka sama, jak przed chorobą. Pod lupę wzięto także 25 osób z Wuhan, które pokonały koronawirusa. Do jakich wniosków tutaj doszli naukowcy? Zarówno o tych, którzy przechodzili chorobę łagodnie, jak i ci którzy mieli ciężkie objawy, wykazywali pogorszenie wydolności organizmu. Dodatkowo u większości tomografia pokazała uszkodzenia płuc. Z kolei amerykańscy naukowcy, którzy przyglądali się ozdrowieńcom z Chin i Włoch, stwierdzili że po przebyciu COVID-19 można spodziewać się też chronicznych komplikacji w układzie krążenia.

Z artykułu opublikowanego na łamach Bloomberg można także wyczytać analizę wirusa SARS pod kątem długotrwałych komplikacji. Uczeni twierdzą, że niektóre z powikłań mogą być odczuwalne nawet 12 lat po przebyciu infekcji. Poza tym pacjenci, którzy przechorowali SARS częściej chorowali i mieli wyższy poziom cholesterolu. Niektórzy w późniejszym czasie przeszli także kolejną chorobę płuc.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Zobacz film: Powikłania po COVID-19

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.05.2020,
Opublikowano: 14.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej