Czy popularny lek przeciwbólowy może chronić przed szkodliwym wpływem smogu?

Fot: Jose Luis Pelaez Inc / gettyimages.com

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez badaczy z Columbia University wynika, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym aspiryna, mogą chronić przed negatywnym wpływem smogu na organizm człowieka. Jak to możliwe? 

Specjaliści z Columbia University przeanalizowali wyniki badań na funkcjonowanie płuc przeprowadzone u 2280 weteranów mieszkających w Bostonie. Średni wiek badanych wynosił 73 lata. Badacze chcieli sprawdzić, czy istnieje związek między wynikami badań, stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a jakością powietrza w miesiącu poprzedzającym badanie.

Dodatkowo, badacze wzięli pod uwagę ogólny stan zdrowia badanych oraz ewentualne nałogi, np. palenie papierosów. Z przeprowadzonej analizy jednoznacznie wynikło, że używanie NLPZ o połowę zmniejszało negatywny wpływ smogu na funkcjonowanie płuc badanych. Pod uwagę brano stan powietrza w dniu badania oraz na 7, 14, 21 i 28 dni przed badaniem.

Ponieważ większość z badanych regularnie przyjmowała aspirynę, naukowcy doszli do wniosku, że to właśnie ten popularny lek może chronić układ oddechowy przed szkodliwym działaniem smogu. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie badacze nie potrafią udzielić jeszcze odpowiedzi. Jedna z hipotez mówi, że niesteroidowe leki przeciwzapalne chronią przed rozwojem stanu zapalnego wywoływanego zanieczyszczonym powietrzem.

Jak spom wpływa na organizm? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bardzo szkodzi nam smog? Źródło: Dzień Dobry TVN

Smog - szkodzi nie tylko płucom!

Smog to termin, który odnosi się do zanieczyszczenia powietrza, które wynika z zawartych w powietrzu pyłów (PM10 i PM 2,5), czyli drobnych cząsteczek będących nośnikami substancji szkodliwych. Skąd się tam biorą? W dużej mierzę winę ponosi człowiek, paląc w piecach grzewczych surowcami do tego nieprzeznaczonymi, np. mułem czy węglem kiepskiej jakości. Do zanieczyszczenia powietrza, a tym samym tworzenia się smogu przyczynia się również przemysł ciężki. W niewielkim stopniu za powstawanie smogu odpowiadają spaliny samochodowe.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że powietrze staje się niebezpieczne dla zdrowia. Obecne w smogu cząsteczki pyłów są tak małe, że bez większego problemu przedostają się do układu oddechowego czy krwionośnego. Ich obecność w organizmie może być szczególnie niebezpieczna dla osób, które zmagają się z jakąś chorobą układu oddechowego, np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy astmą oskrzelową. Smog może także przyczynić się do wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Data aktualizacji: 08.10.2019,
Opublikowano: 08.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej