Czy Polska jest dobrze przygotowana na falę zachorowań koronawirusa?
Getty Images
Osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem ciągle rośnie, jednak zdaniem ekspertów szczyt zachorowań jeszcze przed nami. W wielu szpitalach już zaczyna brakować środków ochrony i sprzętu. Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski - uspokaja, że na oddziałach zakaźnych i w szpitalach jednoimiennych jest 10 000 łóżek i około 1200 respiratorów.
2132 przypadki koronawirusa i 31 zgonów. I choć brzmi to już groźnie, nikt nie ma wątpliwości, że Polska jest dopiero na początku walki z SARS-CoV-2. Czy nasz kraj jest dobrze przygotowany do tej bitwy? Trudno dziś oczywiście przewidzieć, ile pacjentów w najbliższych tygodniach zachoruje na COVID-19, niemniej na ten moment sytuacja nie wygląda źle.
Ile jest w Polsce łóżek szpitalnych i respiratorów, przygotowanych na falę zachorowań koronawirusa?
W tej chwili w oddziałach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych mamy około 10 000 łóżek oraz około 1200 respiratorów, z czego zajętych w tej chwili jest 1300 łóżek oraz 50 respiratorów. W związku z tym mamy jeszcze możliwość hospitalizowania dużych grup pacjentów, ale to nie może nas uśpić, bo wzrost w najbliższych tygodniach będzie wykładniczy, to będzie bardzo gwałtowny wzrost i oczekujemy bardzo gwałtownych przyrostów liczby osób zakażonych – mówił Łukasz Szumowski.
Ministerstwo zdrowia rozdysponuje elementy odzieży ochronnej nie tylko oddziałom zakaźnym
Minister Zdrowia dodał także, że rozdysponowane zostanie ponad 5 200 000 maseczek, prawie 32 000 kombinezonów, ponad 6 000 000 rękawiczek, 4 500 gogli ochronnych oraz 60 000 pojemników płynu do dezynfekcji. Szumowski zaznaczył jednak, że to dopiero początek dostaw. Co ważne ta ochronna odzież ma trafić nie tylko do szpitali zakaźnych. Polityk mówił, że rzeczy te otrzymają również inne szpitale, POZ, apteki, ratownictwo medyczne, policja i straż graniczna. Skąd taka decyzja? Minister stwierdził, ze niedługo liczba stwierdzonych przypadków będzie mierzona w tysiącach, a to oznacza, że ryzyko zarażenia się w miejscach, gdzie są leczeni pacjenci będzie większe.
Zobacz film: Kiedy koniec stanu epidemii w Polsce? 3 scenariusze tego, co może się wydarzyć w najbliższych miesiącach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 01.04.2020,
Opublikowano: 31.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?