Czy plaster na serce może pomóc w leczeniu zawału?

Science Photo Library/getty images

Wszystko na to wskazuje, ponieważ amerykańscy naukowcy opracowali plaster na bazie komórek, który pomoże w regeneracji mięśnia sercowego.

Plaster do leczenia serca po zawale

Uczeni z North Carolina State University opracowali innowacyjną metodę regeneracji mięśnia sercowego za pomocą plastrów stworzonych na bazie komórek. Plastry zostały wykonane z biodegradowalnego polimeru.

Syntetyczne komórki serca zawierają wszystkie środki terapeutyczne wydzielane przez komórki serca, jednak bez żywych komórek, które mogłyby wywołać odpowiedź immunologiczną pacjenta.

Obiecujące efekty badań

W szczurzym modelu zawału serca zastosowany plaster poprawił regenerację komórek w okresie trzech tygodni, w porównaniu do braku leczenia. Naukowcy z North Carolina State University odkryli również podobne efekty w badaniu pilotażowym, obejmującym eksperyment na sercu świni. Plastry opracowane przez amerykańskich naukowców są badane, jako obiecująca opcja dostarczania terapii komórkowej bezpośrednio do miejsca uszkodzenia serca.

Łatwe w przechowywaniu

Co więcej, badania wykazały, że opracowana „łatka” na serce, która została zamrożona, była równie silna, jak ta dopiero co utworzona. Plaster można więc przechowywać w bezpieczny sposób przez co najmniej 30 dni. Ponieważ nie ma w nim żadnych żywych komórek, nie spowoduje to jego odrzucenia przez układ odpornościowy pacjenta.

Czym jest zawał serca?

Zawał mięśnia serca jest konsekwencją choroby niedokrwiennej serca i polega na całkowitym zamknięciu przepływu krwi przez naczynia wieńcowe do określonego rejonu serca. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewego ramienia lub żuchwy. Innymi objawami zawału mogą być: duszności, bladość, potliwość, kołatanie serca, omdlenie, nudności, ból w nadbrzuszu.

Zawał mięśnia sercowego rozpoznaje się za pomocą EKG lub badania krwi, a dokładnie oznaczenia markerów zawału serca.

Zobacz film: Jak rozpoznać zawał serca.

źródło: x-news

Data aktualizacji: 10.04.2020,
Opublikowano: 10.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej