Czy paciorkowiec jest zaraźliwy? Objawy zakażenia i metody na pozbycie się niebezpiecznej bakterii z organizmu

Fot.: baranq / stock.adobe.com

Ból gardła, ropne krostki na skórze, gorączka – to oznaki, że mogło dojść do zakażenia paciorkowcem. Leczenie domowe nie wchodzi wówczas w grę. Jedynie antybiotyk pozwala na wyleczenie i uniknięcie nawrotów choroby.

Kiedy w organizmie pojawia się paciorkowiec, objawy nie zawsze występują od razu. Zwykle jednak o zakażeniu świadczy ostry ból gardła.

Co to jest paciorkowiec? Bakteria paciorkowca – rodzaje

Paciorkowce, czyli streptokoki (łac. Streptococcus), to bakterie Gram-dodatnie – barwiące się na fioletowo w wyniku przebadania ich metodą Gramma. Swoją nazwę zawdzięczają obrazowi, jaki dają oglądane pod mikroskopem – układają się jedna za drugą, jak „paciorki”. Mają grube ściany komórkowe oraz podobne właściwości antygenowe jak przeciwciała znajdujące się w organizmie człowieka, dlatego uaktywnienie się tych bakterii może nie spowodować odpowiedzi układu odpornościowego i doprowadzić do powstania choroby. Paciorkowce dzieli się na wiele rodzajów. Wśród tych, które bywają groźne dla ludzi, są m.in.:

  • paciorkowce grupy A (np. Streptococcus pyogenes – paciorkowiec ropny),
  • paciorkowce grupy B (np. Streptococcus agalactiae – paciorkowiec bezmleczności, paciorkowiec GBS),
  • paciorkowce grupy D (np. Enterococcus faecalis – paciorkowiec kałowy),

a także niezakwalifikowane do żadnej z grup:

  • Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinki zapalenia płuc (pneumokoki),
  • Streptococcus viridans, czyli paciorkowce zieleniejące.

Paciorkowiec – skąd się bierze? Jak można zarazić się paciorkowcem?

Istnieje wiele gatunków paciorkowca, które są nieszkodliwe – znajdują się w organizmie człowieka, wchodzą w skład flory bakteryjnej nabłonka jamy ustnej, dróg oddechowych, jelit, skóry. Paciorkowce chorobotwórcze również mogą występować w nabłonku bez ujawniania się (tzw. bezobjawowe nosicielstwo). Nie są znane dokładne przyczyny ich uaktywnienia się, czyli rozpoczęcia produkcji szkodliwych dla tkanek toksyn (np. hemolizyny). Można jedynie wskazać niektóre czynniki zwiększające ryzyko zainfekowania bakteriami. Przenoszą się one przede wszystkim drogą kropelkową, więc na infekcje paciorkowcowe najbardziej narażeni są ci, którzy mieli kontakt z osobą chorą. Poza tym dostaniu się bakterii do organizmu sprzyja niehigieniczny tryb życia, zwłaszcza niemycie rąk i owoców przed jedzeniem. Co więcej, rozwojowi paciorkowca sprzyja jedzenie dużej ilości produktów mlecznych, szczególnie jeśli są nie najlepszej jakości (np. długo stały w lodówce po otwarciu opakowania). Zdarza się też, że do infekcji prowadzi przerwanie tkanki skórnej i styczność żywego nabłonka z zanieczyszczonymi powierzchniami. Paciorkowcem nie można się natomiast zarazić drogą płciową.

Zakażenie paciorkowcem – jak je rozpoznać?

Bakteria paciorkowca odpowiada za 5–10% stanów zapalnych gardła i migdałków. Częściej niż u dorosłych występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. O zakażeniu paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A, czyli paciorkowcem ropotwórczym, świadczy wystąpienie ostrych objawów infekcji gardła: silnego bólu, białego nalotu na migdałkach i języku, gorączkowania. Mogą też pojawić się objawy skórne w postaci bolesnych ropnych krost. Badanie na obecność paciorkowca polega na pobraniu wymazu z nabłonka zasiedlonego przez bakterie za pomocą narzędzia przypominającego patyczek kosmetyczny, a następnie – przeniesieniu próbki na pasek testowy. Próbkę do badania pozyskuje się najczęściej z jamy ustnej, ale paciorkowce mogą zająć także jamę nosową, drogi rodne, przewód pokarmowy, drogi moczowe, stawy i płuca. Test na paciorkowca przy podejrzeniu zakażenia tą bakterią trzeba wykonać jak najszybciej, bo rozprzestrzeniająca się infekcja może mieć poważne następstwa w postaci: ostrego zapalenia płuc i kłębuszków nerkowych, zapalenia opono mózgowo-rdzeniowych, zapalenia wsierdzia, ostrej gorączki reumatycznej, ropni okołomigdałkowych, sepsy, płonicy.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu immunologicznego. Źródło: 36,6

Paciorkowcowe zapalenie gardła i angina paciorkowcowa – jak przebiega leczenie?

Leczenie paciorkowca w gardle wiąże się z koniecznością podjęcia około dziesięciodniowej antybiotykoterapii, która skraca czas trwania objawów choroby, zmniejsza ryzyko powikłań, zapobiega zarażaniu innych osób i usuwa z organizmu bakterie chorobotwórcze. Tylko dzięki niej można ustrzec się przed nawrotami stanów zapalnych gardła i rozwojem innych, groźniejszych chorób paciorkowcowych. Antybiotykiem pierwszego rzutu jest zazwyczaj fenoksymetylopenicylina, a w przypadku nadwrażliwości na penicylinę – antybiotyki z grupy makrolitów, cefadroksyl lub cefaleksyna.

Paciorkowiec w ciąży i u noworodka – czy jest niebezpieczny?

Gdy paciorkowcem zarazi się kobieta ciężarna, może on przenieść się na płód przez łożysko lub w czasie porodu, utrudnić albo przyspieszyć akcję porodową (doprowadzić do pęknięcia błon płodowych), wywołać rozmaite powikłania, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dziecka i poporodowe zapalenie jamy macicy u matki. Obecność paciorkowca w pochwie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem, ale nie jest równoznaczna z zakażeniem niemowlęcia. Jednak nawet jeśli bakteria dostanie się do jego organizmu, nie musi wywołać żadnej infekcji. W Europie z 6,6–16% kobiet w ciąży zakażonych paciorkowcem grupy B mniej niż 1% rodzi dziecko będące nosicielem bakterii. Badanie na paciorkowca w ciąży, czyli posiew z pochwy w ostatnim trymestrze, nie jest obowiązkowe, ale warto je wykonać, by odpowiednio wcześnie można było wdrożyć antybiotykową profilaktykę okołoporodową.

Bibliografia:

M. Bulanda, Zakażenia okołoporodowe o etiologii paciorkowcowej, „Zakażenia” 4/2009

M. Dziekiewicz, A. Radzikowski, Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 12/2016

A.M. Romicka, Zakażenia paciorkowcowe i antystreptolizyna O, „Przegląd Lekarski” 66/2009

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 31.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Happy 05.12.2018r.

Lekarz to nie jest centrum informacyjne. Lekarz jest od leczenia. Osobiście jestem niezwykle wdzięczna za osiągnięcia medycyny, badania rutynowe. O ile mniej tragedii.

Fuzonka 10.07.2018r.

Jakby to było dobrze, gdyby lekarze też tak to chorym wytłumaczyli, a nie tylko dali antybiotyk "z wyboru" !

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej