Koronawirus. Czy grupa krwi wpływa na ciężki przebieg infekcji COVID-19?

Fot: ER Productions Limited / gettyimages.com

Czy grupa krwi może decydować o zakażeniu i przebiegu infekcji wywołanej przez nowego koronawirusa? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania pokazują, że osoby z grupą krwi 0 są mniej podatne na działanie wirusa i w ich przypadku choroba ma łagodniejszy przebieg.

O związku między grupą krwi a podatnością na zakażenie i przebieg zakażenia badacze z Chin informowali już na początku pandemii. Do podobnych wniosków doszli teraz badacze z Danii i Kanady.

Jak grupa krwi wpływa na ryzyko ciężkiego zakażenia?

Duńscy badacze przeanalizowali dane zebrane od 473 654 osób, które od lutego do lipca miały wykonywany test w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z 7422 pozytywnych wyników niecałe 39 proc. badanych miało grupę krwi 0. Jednocześnie zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 44 proc. pacjentów z grupą krwi A.

Natomiast analiza przeprowadzona przez naukowców z Kanady wykazała, że pacjenci z grupą krwi A oraz AB znacznie gorzej przechodzili infekcję i częściej wymagali podłączenia do respiratora (84 proc.) niż osoby z grupą 0 lub B (61 proc.). Może to wskazywać na to, że u takich osób częściej rozwijało się ryzyko uszkodzenia płuc w toku choroby. Oprócz tego, pacjenci z grupami krwi A oraz AB częściej niż inni wymagali dializowania wskutek zaburzenia pracy nerek.

Co ciekawe, osoby, które miały grupę krwi 0 oraz B w szpitalu spędzały średnio 9 dni. Pacjencji z grupami A i AB wymagali hospitalizacji przez średnio 13,5 dnia.

Czy to oznacza, że osoby z grupą krwi 0 mogą się czuć bezpieczne, a te z A powinny bardziej na siebie uważać? W ocenie badaczy to za daleko idące stwierdzenie. Konieczne są dalsze badania, przeprowadzone na znacznie większej grupie chorych, aby móc jednoznacznie stwierdzić, czy zależność między grupą krwi a zakażeniem i przebiegiem COVID-19 faktycznie istnieje.

Zdaniem badaczy za lżejszym przebiegiem COVID-19 u pacjentów z grupą krwi 0 może przemawiać mniejsza ilość czynników krzepnięcia krwi. Tym samym rzadziej obserwuje się u nich problemy z krzepnięciem, które niejednokrotnie odpowiadają za ciężki przebieg infekcji wywołanej przez nowego koronawirusa.

Jak się chronić przed zakażeniem?

Nawet jeśli uda się dowieść zależności między grupą krwi a przebiegiem COVID-19, nie zwolni nas to z przestrzegania wszystkich obostrzeń i zaleceń. Każdy z nas dalej będzie musiał pamiętać o dokładnym myciu rąk, trzymaniu dystansu społecznego oraz zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dopóki nauka nie znajdzie leku ani szczepionki będziemy musieli się do nich stosować.

Dla kogo zakażenie nowym koronawirusem może być szczególnie groźne? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dla kogo zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może być szczególnie niebezpieczne? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 16.10.2020,
Opublikowano: 15.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej