Czy nowa terapia leczenia raka jajnika to przełom w walce z tym nowotworem?

Getty Images

Rak jajnika jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów ginekologicznych, ponieważ nierzadko diagnozuje się go w późnym stadium. Eksperci twierdzą jednak, że dzięki terapii celowanej molekularnie pacjentki mają większe szansę na wygraną z tą chorobą.

Rak jajnika jest diagnozowany w Polsce u około 3600 pacjentek rocznie. Jest on także czwartą przyczyną zgonów kobiet z powodu nowotworów złośliwych. I choć mówi się, że wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie, u wielu kobiet potwierdza się go zdecydowanie za późno. Niemniej wykrycie tego typu nowotworu w późniejszej fazie nie oznacza jeszcze wyroku. Zresztą na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej poinformowano niedawno, że poprzez terapię celowaną molekularnie panie z kolejnym nawrotem raka jajnika i z mutacjami w genach BRCA, żyją ponad 12 miesięcy dłużej, aniżeli kobiety przyjmujące jedynie placebo.

Przeczytaj też: Nowotwór jajnika – jakie daje objawy? Jakie są rokowania?

Terapia celowana molekularnie zwiększa szansę na przeżycie u pacjentek z nawrotem raka jajnika

Badania nad tą nową terapią prowadził Andres Poveda z Hospital Quironsalud w Walencji. W testach wzięło udział 295 pacjentek, u których doszło do nawrotu choroby z mutacjami w genach BRCA. Każda z pań przeszła co najmniej dwie chemioterapie z użyciem pochodnych platyny. Niemniej jedna grupa kobiet otrzymywała w ramach leczenia podtrzymującego po chemioterapii lek z grupy inhibitorów PARP o nazwie olaparyb, druga z kolei placebo.

Jakie jeszcze wnioski płyną z badania? Okazuje się, że po upływie pięciu lat od przyjęcia olaparybu 28 procent pacjentek przeżyło i nie przyjmowało już innego leczenia. Wśród pań zażywających placebo, tylko 13 procent kobiet wygrało z chorobą. Warto również zaznaczyć, że 42 procent pacjentek zażywających olaparyb jako terapię podtrzymującą po pięciu latach wciąż żyło. Odsetek ten w grupie przyjmującej placebo wynosił 33 procent.

Przeczytaj też: Jajniki – to musisz o nich wiedzieć Funkcje, choroby i bóle jajników

Olaparyb – co to za lek?

Olaparyb to lek z grupy inhibitorów PARP. Jego zadaniem jest powodowanie śmierci komórek nowotworowych z mutacjami w genach BRCA (BRCA1 i / lub BRCA2). W Polsce środek ten stosuje się wyłącznie przy nawrotach raka jajnika – u pacjentek, spełniających określone kryteria.

Zobacz też film: Rak jajnika - jak z nim walczyć?

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 02.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej