Rak jajnika jest diagnozowany w Polsce u około 3600 pacjentek rocznie. Jest on także czwartą przyczyną zgonów kobiet z powodu nowotworów złośliwych. I choć mówi się, że wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie, u wielu kobiet potwierdza się go zdecydowanie za późno. Niemniej wykrycie tego typu nowotworu w późniejszej fazie nie oznacza jeszcze wyroku. Zresztą na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej poinformowano niedawno, że poprzez terapię celowaną molekularnie panie z kolejnym nawrotem raka jajnika i z mutacjami w genach BRCA, żyją ponad 12 miesięcy dłużej, aniżeli kobiety przyjmujące jedynie placebo.
Przeczytaj też: Nowotwór jajnika – jakie daje objawy? Jakie są rokowania?
Terapia celowana molekularnie zwiększa szansę na przeżycie u pacjentek z nawrotem raka jajnika
Badania nad tą nową terapią prowadził Andres Poveda z Hospital Quironsalud w Walencji. W testach wzięło udział 295 pacjentek, u których doszło do nawrotu choroby z mutacjami w genach BRCA. Każda z pań przeszła co najmniej dwie chemioterapie z użyciem pochodnych platyny. Niemniej jedna grupa kobiet otrzymywała w ramach leczenia podtrzymującego po chemioterapii lek z grupy inhibitorów PARP o nazwie olaparyb, druga z kolei placebo.
Jakie jeszcze wnioski płyną z badania? Okazuje się, że po upływie pięciu lat od przyjęcia olaparybu 28 procent pacjentek przeżyło i nie przyjmowało już innego leczenia. Wśród pań zażywających placebo, tylko 13 procent kobiet wygrało z chorobą. Warto również zaznaczyć, że 42 procent pacjentek zażywających olaparyb jako terapię podtrzymującą po pięciu latach wciąż żyło. Odsetek ten w grupie przyjmującej placebo wynosił 33 procent.
Przeczytaj też: Jajniki – to musisz o nich wiedzieć Funkcje, choroby i bóle jajników
Olaparyb – co to za lek?
Olaparyb to lek z grupy inhibitorów PARP. Jego zadaniem jest powodowanie śmierci komórek nowotworowych z mutacjami w genach BRCA (BRCA1 i / lub BRCA2). W Polsce środek ten stosuje się wyłącznie przy nawrotach raka jajnika – u pacjentek, spełniających określone kryteria.
Zobacz też film: Rak jajnika - jak z nim walczyć?