Koronawirus. Przyłbica nie chroni przed zakażeniem. Zakaz noszenia przyłbic rozważa Austria

Fot: Hispanolistic / gettyimages.com

Przyłbice - jako sposób ochrony przed koronawirusem - są krytykowane od wielu miesięcy. Naukowcy nie mają wątpliwości, że plastikowa osłona, która nie przylega do twarzy, nie zatrzymuje areozolu, w którym znajdują się patogeny. Austria już rozważa zakaz noszenia przyłbic zamiast maseczek.

Europa walczy z drugą falą zakażeń. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na powstrzymanie transmisji wirusa jest zasłanianie nosa i ust. Mimo że dopuszczalne jest noszenie zarówno maseczek, jak i przyłbic, to skuteczność tych ostatnich jest coraz częściej kwestionowana.

Efekt ochronny przyłbic na twarzy jest już od dłuższego czasu kwestionowany: w jaki sposób zakrzywiona plastikowa płytka, która jest otwarta po bokach, u góry i u dołu, może powstrzymywać kropelki? Teraz rząd Austrii chce ich zakazać

- napisali dziennikarze austriackiej gazety "Kurier".

Austria jako pierwsza prawdopodobnie wykluczy noszenie przyłbic jako środka ochrony przed transmisją wirusa.

Czytaj też: Przyłbica czy maseczka? Badacze nie mają wątpliwości, co daje lepszą ochronę

Koronawirus. Dlaczego maseczka jest lepsza niż przyłbica?

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty, z których jasno wynika, że przyłbice nie dają ochrony, ponieważ nie ogranicza przenoszenia się wirusów. Podczas kaszlu chmura aerozolu może się unosić na odległość ok. 1,9 metra, a podczas kichania aż na 8 metrów. Po założeniu maseczki takiej chmury nie ma - tylko nieliczne krople mogą pojawiać się w miejscach, w których maseczka nie przylegała prawidłowo do skóry. W przypadku przyłbicy, testy pokazały, że podczas kaszlu czy kichania niemal cały aerozol przelatuje pod lub obok osłony.

Używanie przyłbicy ma sens jedynie w połączeniu z maseczką - taką ochronę stosują często pracownicy medyczni. Przyłbica jest wówczas dodatkową barierą dla koronawirusa i  - co ważne - osłania też oczy.

Koronawirus. Czy przyłbice będą zakazane?

Na razie pojawiły się doniesienia o jedynie o zmianach w austriackich regulacjach dotyczących walki z koronawirusem. Ma się w nich znaleźć zapis, że osłona ust i nosa musi nie tylko "zakrywać", ale też "ściśle przylegać" do twarzy. Taki wymóg mogą spełnić tylko maseczki. 

W wyjaśnieniach do nowych regulacji napisano, że przyłbice "nie mają efektu hamowania aerozolu, porównywalnego z klasycznymi maskami". "Mechaniczne urządzenia ochronne, takie jak przyłbice lub (tym bardziej) mini przyłbice na twarz, okazały się zatem nieodpowiednie do zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19 i dlatego są teraz zakazane" - dodano.

Źródło: PAP

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o noszeniu maseczek:

Zobacz film: Wszystko, co trzeba wiedzieć o noszeniu maseczek Źródło: x-news

Data aktualizacji: 23.10.2020,
Opublikowano: 23.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej