Czy noszenie okularów chroni przed zarażeniem koronawirusem?

Getty Images/ Morsa Images

Poszukiwania skutecznych metod ochrony przed zarażeniem koronawirusem wciąż trwa. Czy noszenie okularów może być dobrym sposobem uniknięcia infekcji? Poznaj badanie chińskich naukowców. 

Odkąd pod koniec 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa, naukowcy na całym świecie zaczęli szukać metod do walki z tym patogenem. I choć żaden specjalista nie ma wątpliwości, że SARS-CoV-2 może skutecznie pokonać jedynie szczepionka lub odpowiedni lek, naukowcy wciąż sprawdzają, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Czy okulary chronią przed zakażeniem koronawirusem?

Nie od dziś wiadomo, że jedną z dróg przez którą SARS-CoV-2 może przedostać się do naszego organizmu są spojówki. W związku z tym eksperci ostrzegają, by nie pocierać oczu brudnymi dłońmi. Okazuje się jednak, że trzymanie rąk daleko od narządu wzroku to nie jedyny sposób na ochronę przez patogenem. Chińscy naukowcy odkryli bowiem, że okularnicy mogą być mniej narażeni na zarażenie się COVID-19. Na jakiej podstawie doszli do takich wniosków?

Autorzy badania, opublikowanego w JAMA Ophthalmology, zauważyli że od wybuchu epidemii w Wuhan z powodu infekcji wywoływanej przez SARS-CoV-2 do szpitala zostało przyjętych niewielu pacjentów, noszących na co dzień okulary. Aby dokładniej zbadać ten temat chińscy eksperci przyjrzeli się więc dokumentacji medycznej pacjentów z koronawirusem. Do jakich wniosków doszli?

Okazało się, że tylko 16 (5,8 procent) z 276 chorych na COVID-19 nosiło okulary (przynajmniej osiem godzin dziennie). Specjaliści postanowili jednak sprawdzić nie tylko jeden szpital, lecz także całą prowincję Hubei, gdzie znajdowała się placówka. Co ustalili naukowcy? Z ich analizy wynikało, że odsetek krótkowzrocznych pacjentów przyjmowanych na oddziały z powodu infekcji koronawirusa był ponad pięć razy niższy, niż w przypadku osób, które nie nosiły na co dzień okularów.

Ochrona przed koronawirusem – czy powinniśmy nosić maski?

Choć wspomniane badania brzmią fascynująco, warto spojrzeć na nie z przymrużeniem oka. „Odsłonięte” oczy same w sobie nie złapią wirusa – przypomnijmy, że są one jedynie swego rodzaju bramą, przez które nasze brudne ręce mogą wprowadzić patogen do organizmu. Noszenie okularów może stanowić więc dodatkową ochronę, ponieważ uniemożliwi dotykanie czy pocieranie oczu. Aby jednak skutecznie uniknąć infekcji, należy jeszcze nosić maseczkę i zachowywać społeczny dystans.

Dodajmy również, że badanie zostało przeprowadzone na niewielkiej grupie osób. Ponadto analizowane próby nie były dokładnie dopasowane do siebie pod względem wieku, demografii i innych czynników. Autorzy testu nie mogli też zagwarantować, że wszyscy uczestnicy badania z krótkowzrocznością (w całej prowincji Hubei) nosili okulary dłużej niż osiem godzin dziennie.

Przeczytaj też: Co naprawdę chroni przed koronawirusem?

Zobacz też, jak chronić oczy w czasie pandemii. 

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 23.09.2020,
Opublikowano: 22.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej