Czy muzyka Mozarta podnosi poziom inteligencji?

Zobacz film: Czy warto słuchać muzyki Mozarta? Źródło: 36,6

Umysł, tak samo jak ciało, wymaga treningu. Im częściej jest stymulowany tym lepiej pracuje, łatwiej zapamiętujemy i uczymy się nowych rzeczy. Ćwiczenia te mogą także poprawić inteligencję. Zdaniem niektórych badaczy w podobny sposób działa muzyka klasyczna. Czy faktycznie tak jest?

Naukowcy od wielu lat przekonują, że słuchanie muzyki klasycznej pomaga nie tylko się zrelaksować, ale także podnieść poziom inteligencji. Aby rezultaty były jeszcze lepsze należy słuchać Mozarta. Czy faktycznie utwory tego kompozytora podnoszą iloraz inteligencji? Okazuje się, że tak, jednak jest pewien haczyk.

Jak Mozart podnosi poziom inteligencji?

O cudownym wpływie muzyki Mozarta na inteligencję doniosło pismo „Nature”. W 1993 roku magazyn opublikował badania Frances Rauscher. Amerykańska psycholożka podzieliła sowich studentów na trzy grupy. Pierwsza miała słuchać utworów Mozarta, druga muzyki relaksacyjnej, a trzecia – ciszy. Przeprowadzone później badania pokazały, że osoby z pierwszej grupy miały o osiem punktów lepsze wyniki w testach na inteligencję, niż pozostali uczestnicy badania.

Zobacz także: Inteligencja interpersonalna – zdolność empatii i budowania relacji

Wyniki badań zelektryzowały opinię publiczną do tego stopnia, że jeden z gubernatorów stanu Georgia chciał każdej świeżo upieczonej matce wręczać płytę Mozarta.

Mimo że słuchanie muzyki Mozarta może podnieść poziom inteligencji, to niestety – o czym wspomniała sama autorka badania – efekt jest krótkotrwały. Zdaniem specjalistów zwyżkowa forma utrzymuje się przez maksymalnie dziesięć – piętnaście minut.

Tym samym, katowanie siebie i swoich dzieci muzyką Mozarta z nadzieją, że to przyczyni się do wzrostu ilorazu inteligencji nie ma najmniejsze sensu.

Jak poprawić pracę mózg?

Nie od dziś wiadomo, że ludzki mózg lubi trening. Układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek czy zagadek logicznych to tylko niektóre z metod, które poprawiają funkcjonowanie mózgu. Warto o tym pamiętać, ponieważ taki trening zaprocentuje w podeszłym wieku. Seniorzy, którzy nie stronią od intelektualnych rozrywek są sprawniejsi i znacznie dłużej zachowują jasność umysłu.

Zobacz także: Bracia Bartłomiej i Tobiasz mają pamięć doskonałą. Jak to możliwe?

Data aktualizacji: 07.05.2019,
Opublikowano: 06.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej