Czy można źle chodzić? Jak prawidłowo uprawiać nornic walking? 

Fot: 36,6

Wysmuklenie sylwetki można osiągnąć nie tylko wylewając siódme poty na siłowni, ale również za pomocą jednej z najprostszych aktywności fizycznych, jaką jest spacer, najlepiej z kijkami. Jak poprawnie uprawiać nordic walking?

Nordic walking to połączenie energicznego marszu z techniką odpychania się za pomocą kijków. Jest to dyscyplina wytrzymałościowa, która doskonale spala tkankę tłuszczową. Szczególnie polecana jest osobom starszym i otyłym. Podczas spaceru z kijami angażujemy blisko 90 proc. wszystkich mięśni!

Jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą nordic walking?

Systematyczny marsz z naturalną pracą ramion, rozluźnia napięcie w okolicy szyjno-barkowej. Prawidłowa praca układu oddechowo – krążeniowego buduje sprawność sercowo-naczyniową. Pozwala rozwiązać problemy osób pracujących w pozycji siedzącej, cierpiących na dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym. Jest to również doskonała forma rehabilitacji dla osób obciążanych kardiologicznie oraz dla diabetyków.

Dzięki kijkom mamy możliwość odciążenia stawów biodrowych, kolanowych, skokowych oraz dolnej części kręgosłupa. Częste chodzenie powoduje obniżenie ciśnienia spoczynkowego i redukcję złego cholesterolu, który jest najczęstszą przyczyną zawału serca.

Nordic walking: jak prawidłowo chodzić?

Technika jest bardzo ważnym elementem nordic walking. Aby prawidłowo uprawiać tę dyscyplinę sportową należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • marsz krokiem naturalnym, aby ciężar ciała był przenoszony od stopy, przez śródstopie aż po palce;
  • kijki powinny być zamknięte na paski i skierowane pod ukosem do tyłu przez cały okres marszu;
  • podczas stawiania prawej pięty, lewy kij powinien dotykać podłoża (i na odwrót w przypadku kolejnego kroku);
  • w momencie wykonywania ruchu do przodu ręką, nie powinna ona przekraczać linii bioder.

Każda minuta marszu z kijami pochłania o 2 kcal więcej niż zwykły marsz! 

Jakie są najczęstsze błędy przy uprawianiu nordic walkingu?

Nordic walking jest taką samą aktywnością fizyczną jak każda inna, więc trening właściwy powinna poprzedzić kilkuminutowa rozgrzewka. Przy chodzeniu z kijkami ważne jest by nie zapominać o naprzemiennym chwytaniu i puszczaniu kija w odpowiednim momencie. Jest to częsty błąd, który powoduje dolegliwości bólowe stawu łokciowego. 

Zobacz, jak prawidłowo chodzić z kijkami:

Zobacz film: Nordic walking - jak prawidłowo chodzić? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.11.2019,
Opublikowano: 22.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej