Czy można wyjść z dzieckiem na spacer podczas pandemii?
Fot: Oliver Rossi / gettyimages.com/
Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego zmusiło wiele osób do pozostania w domu. Czy apele o nie wychodzenie z domu oznaczają, że wyjście choćby na spacer z dzieckiem jest niebezpieczne?
Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wywołana przez niego choroba - COVID-19 - w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnej niewydolności oddechowej. Choć w grupie ryzyka znajdują się seniorzy i osoby przewlekle chore, specjaliści zalecają, aby każdy z nas stosował niezbędne środki ostrożności. Zaleca się unikać kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Należy także pamiętać o bardzo dokładnym myciu rąk - mydłem, pod ciepłą wodą i przez minimum 30 sekund.
Spacer - można czy nie?
Mimo że zaleca się wychodzenie z domu tylko w sytuacji, gdy jest absolutnie konieczne, to zdaniem specjalistów wyjście na niedzielny spacer z dzieckiem nikomu nie zaszkodzi. Na taki spacer mogą sobie pozwolić oczywiście tylko te osoby, które nie są objęte kwarantanną ani nadzorem epidemiologicznym.
Wybierając się na spacer należy unikać większych skupisk ludzkich, tym samym plac zabaw nie jest wskazany. Warto także pamiętać, aby nie zbliżać się do innych osób na odległość mniejszą niż metr.
Dlaczego koronawirus jest taki groźny? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6
Koronawirus w Polsce
Na tę chwilę w Polsce jest 119 potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego trzy osoby zmarły. Wyleczyć udało się trzynaście osób. Dodatkowo 768 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 7535 osób objęto kwarantanną, a 25816 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 17.03.2020,
Opublikowano: 15.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?