Czy można samemu rozpoznać nowotwór? Poznaj objawy wskazujące na raka

Fot: DragonImages / stock.adobe.com

W wielu ankietach możliwość zachorowania na raka pojawia się jako jedno z głównych źródeł lęku Polaków. Odpowiednio szybko rozpoczęte leczenie sprawia, że na ogół można wygrać z chorobą. Dlatego warto znać pierwsze objawy najczęściej występujących nowotworów.

Niektóre rodzaje nowotworów dają wyraźne objawy, które można rozpoznać samemu. Wiedząc, co świadczy o tym, że w organizmie zaczął się rozwijać rak, można szybciej go wykryć i rozpocząć odpowiednią terapię.

Jak rozpoznać raka piersi?

Wiele przypadków nowotworów piersi zostaje wykrytych przez kobietę lub jej partnera. Obecność guzka powinna zawsze nakłaniać do jak najszybszej konsultacji z lekarzem i wykonania badań. Choć nie wszystkie zgrubienia, które można wyczuć w piersi, mają charakter nowotworowy, nie warto ryzykować i czekać aż pojawią się groźniejsze symptomy.

Szczególną uwagę powinno się zwrócić również na:

  • ból piersi,
  • zmianę koloru skóry piersi lub sutka,
  • zmiany kształtu piersi,
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachami,
  • pojawienie się wydzieliny w piersiach niezwiązanej z ciążą lub laktacją,
  • dziwne brodawki pojawiające się na sutkach,
  • zmiany kształtu sutków, na przykład ich nagłe wciągnięcie.

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi. Źródło: 36,6

Jak rozpoznać raka jajnika?

Rak jajnika stanowi duży problem w ginekologii. Często wykrywany jest zbyt późno, ponieważ zazwyczaj nie daje specyficznych objawów. Osoby, które są w grupie ryzyka – w wieku 40–70 lat i mają skłonności dziedziczne do tego rodzaju nowotworu, powinny zwracać baczną uwagę na dolegliwości pochodzące z układu moczowego lub pokarmowego i regularnie poddawać się badaniom. Rak jajnika może wywoływać wzdęcia, zaparcia, bóle w podbrzuszu czy zmianę w częstości oddawania moczu. Do myślenia powinny też dać nieregularne krwawienia miesięczne.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Jak rozpoznać nowotwór jelita?

Krew w stolcu zawsze powinna być sygnałem do niepokoju. Wiele osób bagatelizuje ten problem, uważając, że jest objawem hemoroidów lub innych niegroźnych problemów. Tymczasem przeżywalność w przypadku nowotworu jelita w największym stopniu zależy od czasu jego wykrycia.

Jak rozpoznać raka skóry?

Rak skóry jest niebezpiecznym i podstępnym nowotworem, który często prowadzi do groźnych przerzutów. Każda podejrzana zmiana skórna powinna być jak najszybciej skonsultowana z lekarzem. Powinny do tego skłaniać szczególnie nagle pojawiające się znamiona, takie, które szybko się rozrastają, oraz o nieregularnych kształtach czy dziwnym zabarwieniu. 

Jak rozpoznać raka jąder?

Szybkie rozpoznanie raka jąder jest bardzo ważne, ponieważ bardzo łatwo daje on przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych. Jego objawem może być guz wyczuwalny w jądrach, ale też zmiana koloru skóry lub wyglądu, konsystencji i wielkości genitaliów.

Jak rozpoznać raka mózgu?

Guzy rozwijające się wewnątrz czaszki skutkują różnymi objawami, w zależności od miejsca, w którym są ulokowane. Nawracające bóle głowy, którym towarzyszą nudności bądź wymioty, najczęściej brane są za migreny, mogą jednak świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niepokojące są także wszystkie objawy neurologiczne, zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłów czy niedowłady ciała. Takie symptomy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Zobacz film: Na czym polega terapia protonowa? Źródło: 36,6

Jak rozpoznać raka dróg oddechowych?

Uporczywy kaszel, który utrzymuje się przez wiele tygodni, szczególnie gdy zmienia się jego charakter, może świadczyć o zachorowaniu na raka oskrzeli lub płuc. Podejrzanymi symptomami są również uczucie ciała obcego w drogach oddechowych, przewlekła chrypka, duszności i krwioplucie. Takich symptomów nigdy nie należy bagatelizować i powinno się udać z nimi do lekarza.

Ogólne objawy raka

Istnieją również pewne objawy dotykające cały organizm, które mogą świadczyć o zachorowaniu na chorobę nowotworową. Są to:

  • nietypowe zmiany na skórze,
  • zmiany na błonach śluzowych, które utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie,
  • niewytłumaczalna utrata wagi ciała – schudnięcie o 10% masy ciała w krótkim czasie,
  • osłabienie i poczucie nieustannego znużenia,
  • niewyjaśnione bóle w różnych częściach ciała,
  • przewlekła gorączka o niewyjaśnionych przyczynach,
  • powiększone węzły chłonne przy braku infekcji.

Zobacz film: U jakich pacjentów można stosować metodę NanoKnife i Robotic HIFU Źródło: 36,6

Jak rozpoznać raka? Problem z niespecyficznymi objawami

Na wczesnym etapie rak często nie daje żadnych objawów lub są one na tyle niespecyficzne, że łatwo je przeoczyć. Z drugiej strony wiele z symptomów, które mogą wskazywać nowotwór, równie dobrze może być wywołanych przez inne przyczyny. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, w grupie ryzyka zachorowania na jaki nowotwór się jest, uwzględniając własne predyspozycje genetyczne czy tryb życia. Dzięki temu wiadomo na jakie objawy przede wszystkim powinno się zwracać uwagę.

Po zauważeniu symptomów, które mogą świadczyć o raku, nie należy wpadać w panikę, gdyż stres często pogarsza stan zdrowia. Zamiast tego powinno się jak najszybciej umówić na badania.

Zobacz film: Nowotwory wieku dziecięcego – profilaktyka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 15.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej