Czy można przedawkować magnez? Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie?

Fot: bit245 / gettyimages.com

Objawy przedawkowania magnezu zaczynają się ujawniać, kiedy stężenie tego pierwiastka we krwi znacznie przekracza normę. Umiarkowana hipermagnezemia nie jest groźna, ale wymaga stałego kontrolowania elektrolitów i wykonania badań diagnostycznych, bo może świadczyć o wielu chorobach, np. tarczycy.

Magnez na ogół nie kumuluje się w organizmie, bo nerki są w stanie usunąć jego nadmiar. Problem pojawia się wtedy, gdy nie pracują one tak, jak powinny.

Zobacz także:

5 produktów, które są naturalnym źródłem magnezu. Nie powinno ich zabraknąć w twojej diecie

O czym świadczą skurcze mięśni?

Dieta miażdżycowa – znaczenie diety w leczeniu i profilaktyce miażdżycy

Czy nadmiar magnezu szkodzi? Przyczyny hipermagnezemii

Przedawkowanie magnezu, obecnego w wielu preparatach farmakologicznych, prowadzi do zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Należy więc wystrzegać się nadmiernej podaży środków zawierających ten pierwiastek – nie przekraczać dawki 400 mg w ciągu dnia (norma dla osoby dorosłej). Nie zawsze jednak do hipermagnezemii prowadzi niewłaściwa suplementacja diety czy przyjmowanie dużej ilości leków z jonami magnezowymi (np. przeczyszczających). Innymi przyczynami zmniejszenia wydalania magnezu i nagromadzenia tego pierwiastka w organizmie są problemy hormonalne, choroby nerek i leczenie się preparatami z litem (np. lekami przeciwdepresyjnymi). W grupie ryzyka znajdują się m.in. chorzy na:

  • niedoczynność nadnerczy;
  • niedoczynność tarczycy;
  • chorobę wrzodową;
  • chorobę Addison;
  • kwasicę cukrzycową.

Odbiegające od normy stężenie Mg we krwi obserwuje się u 30% osób hemodializowanych. O nadmiarze magnezu w organizmie można mówić wtedy, gdy jego stężenie w surowicy przekracza 1,2 mmol/l.

Przedawkowanie magnezu – objawy i diagnostyka hipermagnezemii

Umiarkowana hipermagnezemia, w przebiegu której stężenie magnezu wynosi 1,5–2 mmol/l, zwykle nie daje odczuwalnych objawów. Jeśli we krwi znajduje się więcej tego pierwiastka, odruchy fizjologiczne w kończynach górnych i dolnych ulegają osłabieniu, a w normalnym funkcjonowaniu przeszkadza ciągła senność. Zaczynają też pojawiać biegunki bądź zaparcia, skurcze, nudności i zawroty głowy. Hipermagnezemia może wiązać się z podwyższonym stężeniem potasu lub witaminy B6 we krwi. W przypadku nadmiaru magnezu i potasu objawy okazują się niekiedy groźniejsze – dochodzi do zaburzeń pracy serca: bradykardii (obniżenia tętna) i arytmii. Przy przedawkowaniu magnezu i witaminy B6 występują problemy z koordynacją mięśniową. Takie symptomy powinny skłonić do jak najszybszego poddania się badaniu biochemicznemu na stężenie magnezu w surowicy krwi (badaniu elektrolitów).

Przedawkowanie magnezu – skutki poważnej hipermagnezemii

Gdy stężenie magnezu we krwi wynosi 3–5 mmol/l, choremu grozi zapadnięcie w śpiączkę i porażenie mięśni (także oddechowych). Ponadto zanikają u niego odruchy ścięgniste (np. rzepkowe), a w organizmie zaczyna brakować wapnia (hipokalcemia). Zatrzymaniu może też ulec wydalanie moczu, a nawet przewodnictwo elektryczne w sercu, co skutkuje śmiercią. Do poważnej hipermagnezemii dochodzi jednak bardzo rzadko.

Nadmiar magnezu w ciąży – jakie może mieć konsekwencje?

Ciężarne powinny pamiętać o suplementacji magnezu, m.in. dlatego, że zapobiega on przedwczesnym skurczom macicy oraz bierze udział w prawidłowym rozwoju układów nerwowego i kostnego dziecka. Bezpieczną dawkę ustala lekarz ginekolog (z reguły nie przekracza ona 320 mg dziennie). Groźnym skutkiem przedawkowania magnezu w ciąży są zaburzenia gospodarki wapniowej u płodu. Co więcej, nadmiar tego pierwiastka we krwi może opóźnić poród.

Jak wygląda leczenie hipermagnezemii?

Wybór metody neutralizowania skutków nadmiaru magnezu w organizmie i przywracania prawidłowej homeostazy zależy w głównej mierze od funkcji nerek. Jeśli diureza przebiega prawidłowo, a powodem podwyższonego stężenie magnezu we krwi jest podaż suplementów lub farmaceutyków, wystarczy odstawić tabletki. W przypadku hipermagnezemii o większym nasileniu podaje się dożylnie diuretyki, by przyspieszyć wydalanie magnezu wraz z moczem. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, lekarz może podjąć decyzję o rozpoczęciu serii wlewów roztworu soli fizjologicznej i furosemidu iv, a przy przewlekłych chorobach nerek o leczeniu niskomagnezowym płynem dializacyjnym.

Dlaczego potrzebujemy magnezu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Magnez - jak wpływa na organizm? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. http://www.wple.net/nefrologia/nef_numery-2008/a-nefro-1-2008/32-36-wyskida.pdf

2. http://wiadomoscilekarskie.pl/wp-content/uploads/2015/11/WL-4-2013-ca%C5%82o%C5%9B%C4%87.pdf

Data aktualizacji: 11.12.2020,
Opublikowano: 11.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej