Czy łykanie suplementów diety jest bezpieczne dla zdrowia?

Fot: kate_sept2004 / gettyimages.com

Polacy uwielbiają łykać suplementy diety. To z ich pomocą chcemy zgubić zbędne kilogramy, wzmocnić włosy lub paznokcie oraz poprawić pracę układu pokarmowego. Niestety bardzo rzadko czytamy ulotki tego rodzaju specyfików. Co gorsza bardzo często przyjmujemy je bez konsultacji z lekarzem. Nie zdajemy sobie sprawy, że takie praktyki, zwłaszcza, gdy na stałe przyjmujemy leki, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Co trzeba wiedzieć o suplementach diety?

Czym różnią się suplementy diety od leków? Pierwszy rodzaj środków zanim trafi do sprzedaży nie przechodzi żadnych testów. W świetle obowiązującego prawa, aby wypuścić na rynek nowy suplement diety wystarczy wypełnić odpowiednie formularze i zarejestrować preparat. W przypadku leków procedura jest bardziej złożona i skomplikowana. Każdy farmaceutyk przechodzi badania laboratoryjne i jeśli te wyjdą pomyślnie – podawany jest grupie kontrolnej. Dopiero po tych testach może trafić na rynek i do pacjentów.

Ponieważ suplementy diety nie przechodzą odpowiednich testów, ich przyjmowanie na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem (zwłaszcza w przypadku osób, które na stałe przyjmują leki) może być bardzo niebezpieczne.

Suplementy diety, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Lek czy suplement diety? Czym się od siebie różnią? Źródło: Co nas truje?

Dlaczego tak chętnie sięgamy po suplementy diety?

Suplementy diety swoją ogromną popularność zawdzięczają przede wszystkim reklamie. Kiedy widzimy piękną dziewczynę z mocnymi paznokciami czy lśniącymi włosami – dajemy się uwieść i kupujemy preparat, bo też chcemy tak wyglądać. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że tego rodzaju środki w ogóle nie zostały przebadane – nikt nie sprawdził ich skuteczności i działania. Co gorsza – jeśli łykamy kilka różnych suplementów może się zdarzyć, że składniki poszczególnych preparatów będą nawzajem wzmacniały lub osłabiały swoje działanie.

Czasem już sam sposób przyjmowania leków czy właśnie suplementów może wpływać na ich działanie. Zobacz nasz film i dowiedz się jak prawidłowo przyjmować leki

Zobacz film: Dlaczego tak chętnie łykamy suplementy diety? Źródło: Co nas truje?

Czy suplementy są nam w ogóle potrzebne?

Suplementy diety to preparaty, które powinny być uzupełnieniem diety. Zapominamy jednak o tym, że zdrowa i zbilansowana dieta to klucz i podstawa zdrowych włosów, skóry czy paznokci. Jeśli odżywiamy się prawidłowo – nie potrzebujemy już żadnych dodatków. Ponadto cenne dla naszego organizmu związki znacznie lepiej wchłaniają się z jedzenia niż z pigułek.

Poza poprawą urody z pomocą suplementów diety bardzo często próbujemy się też odchudzać. Niestety – w większości przypadków efekt takiego zrzucania zbędnych kilogramów jest odwrotny od zamierzonego. Łykanie takich środków – w najlepszym wypadku – kończy się silnymi bólami brzucha, głowy czy nudnościami. W najgorszym może doprowadzić do bardzo poważnego zatrucia.

Do czego może doprowadzić łykanie suplementów diety na odchudzanie? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Czy przyjmowanie suplementów diety, które wspomagają odchudzanie to dobry pomysł? Źródło: Co nas truje?

Co znajduje się w suplemencie diety?

Podstawą ogromnej większości preparatów, zwłaszcza tych na odchudzanie, są związki, które w ogóle nie mają takich właściwości. Producenci bardzo często mieszają ze sobą modne i łatwo dostępne składniki. Mimo że, jak dotąd nie wynaleziono „tabletki na odchudzanie” i doskonale wiemy, że tylko rozsądną dietą i aktywnością fizyczną możemy poprawić swoją sylwetkę, to i tak dajemy się nabrać.

Co tak naprawdę znajduje się suplementach diety na odchudzanie? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Co może wchodzić w skład suplementów diety? Źródło: Co nas truje?

Data aktualizacji: 03.08.2018,
Opublikowano: 02.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej