Czy leki roślinne pomogą w leczeniu boreliozy?

Fot: shutterfinder / gettyimages.com

Najnowsze badania pokazują, że leki na bazie roślin mogą być skuteczną bronią w walce z boreliozą. Czy odkrycie naukowców sprawi, że nowe farmaceutyki zastąpią stosowane do tej pory antybiotyki?

Badacze z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz z California Center for Functional Medicine and Focus Health przebadali 14 substancji pochodzenia roślinnego. Specjaliści chcieli sprawdzić, czy wybrane przez nich substancje mogą zwalczać bakterie Borrelia burgdorferi, odpowiedzialne za rozwój boreliozy.

Antybakteryjne właściwości roślinnych ekstraktów porównano z doksycykliną i cefuroksymem, czyli antybiotykami stosowanymi w leczeniu boreliozy.

Ekstrakt z orzecha zwalcza boreliozę

Pierwsze badania pokazały, że ekstrakty z orzecha włoskiego, czepoty puszystej, piołunu, czystka śródziemnomorskiego i tarczycy bałkajskiej okazały się skuteczniejsze niż antybiotyki. Jednak najbardziej zabójcze dla bakterii Borrelia burgdorferi okazały się wyciągi z afrykańskiego pnącza Cryptolepis sanguinolenta (zawiera ono kryptoleptynę) oraz japońskiego rdestowca ostrokończystego. Już bardzo małe stężenie ekstraktu (od 0,03-0,5 proc.) hamowało rozwój bakterii. Równie zabójczy dla bakterii okazał się ekstrakt z Cryptolepis sanguinolenta. 

Jednak nie wszystkie przebadane przez naukowców rośliny poradziły sobie z bakterią. Zupełnie nie skuteczne okazały się ekstrakty z: pestek grejpfruta, brodziuszki wiechowatej, witanii ospałej (ashwagandha), stewii, szczeci pospolitej i szczeci japońskiej.

Do jakich problemów może doprowadzić ukłucie kleszcza? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym grozi ukąszenie kleszcza i jak się przed nimi chronić? Źródło: 36,6

Borelioza - co trzeba o niej wiedzieć?

Borelioza to bakteryjna choroba zakaźna. Nosicielami groźnego patogenu są m.in. kleszcze. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy kleszcz ma w sobie bakterię odpowiedzialną za rozwój choroby i nie każde ukłucie musi doprowadzić do rozwoju choroby. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim dzieci, seniorzy, osoby z obniżoną odpornością lub zmagające z jakąś chorobą przewlekłą.

Mimo że najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień, który pojawia się w miejscu ukłucia przez kleszcza, to jego obecność nie jest regułą. Czasem zdarza się, że zmiana się przemieszcza i chorzy po prostu jej nie dostrzegają. Znacznie częściej u osób z boreliozą pojawiają się objawy grypopodobne tj. wysoka gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów.

Wystąpienie takich dolegliwości powinno skłonić do wizyty u specjalisty. Zbyt późno zdiagnozowana borelioza może doprowadzić do m.in. poważnych zmian neurologicznych.

Zobacz także: Borelioza - objawy skórne, neurologiczne, naczyniowe, stawowe, neurologiczne i inne

Szacuje się, że każdego roku boreliozę rozpoznaje się u 65 tysięcy Europejczyków. Zdaniem specjalistów ocieplający się klimat oraz coraz większe przeplatanie się obszarów miejskich z terenami zielonymi sprawią, że chorych będzie przybywać.

Opublikowano: 26.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej