Czy leczenie kanałowe w ciąży jest bezpieczne? Ciąża a RTG stomatologiczne

South_agency/getty images

Leczenie kanałowe w ciąży to procedura możliwa do wykonania u przyszłej mamy, jednak w miarę możliwości należy unikać jej w 1 trymestrze. Ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie, na które ciężarna narażona jest podczas związanych z leczeniem badań RTG, mogłaby zaburzyć organogenezę.

Podczas ciąży większość zabiegów stomatologicznych uważa się za bezpieczne. Problemy pojawiają się wówczas, gdy w ramach procesu diagnostyczno-terapeutycznego konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Emitowane podczas badania promieniowanie może być szkodliwe dla dziecka. Stąd też leczenie kanałowe w ciąży uznaje się za dość trudne.

Czy w ciąży można leczyć zęby kanałowo?

Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu zapalnie zmienionej miazgi z wnętrza zęba. W ciąży nie powinno być przeprowadzane w 1 trymestrze, z wyjątkiem stanów niecierpiących zwłoki, np. kiedy utrzymywanie stanu zapalnego może skutkować ogólnym zakażeniem organizmu, czyli sepsą. Jeśli jest to możliwe, z podjęciem leczenia kanałowego powinno się poczekać do ukończenia 12 tygodnia ciąży. Znieczulenie zęba u ciężarnych kobiet przeprowadza się przy użyciu środków, które nie spowodują obkurczania naczyń krwionośnych. Materiałem zalecanym do wypełnienia kanałów jest wodorotlenek wapnia.

Czy za leczenie kanałowe zęba w ciąży się płaci?

Leczenie kanałowe do 3 kanałów w zębie podczas ciąży i połogu realizowane jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że jest bezpłatne.

Leczenie kanałowe i ciąża to stosunkowo trudna korelacja ze względu na konieczność poddania się w ramach procesu diagnostyczno-terapeutycznego badaniu z udziałem promieni rentgenowskich. Przez cały okres ciąży, a szczególnie podczas 1 trymestru, przyszła mama nie powinna wykonywać badania RTG. Na początkowym etapie ciąży jest to bardzo niebezpieczne ze względu na zachodzącą wówczas organogenezę, czyli proces kształtowania narządów wewnętrznych. Oddziałujące na tkanki rozwijającego się płodu promienie rentgenowskie mogłyby doprowadzić do nieprawidłowości. Szczególnie wrażliwe na nie są: narządy płciowe, szpik kostny, płuca, żołądek, jelito grube, soczewka oka. Mimo iż służba zdrowia coraz częściej dysponuje nowoczesną aparaturą RTG, która produkuje mniejsze dawki promieni, to w trakcie rozwoju płodowego nawet nieznaczne ich ilości mogą okazać się szkodliwe.

W przypadku gdy kobieta nie ma pewności, czy jest w ciąży, najlepszym momentem na wykonanie badania RTG jest pierwsza faza cyklu miesiączkowego – przez 2 tygodnie od pojawienia się krwawienia miesiączkowego. Ze względu na możliwość noszenia w sobie zarodka prześwietlenie w drugiej fazie cyklu jest niewskazane.

Leczenie kanałowe w ciąży – zasady bezpieczeństwa podczas RTG

Ocenia się, że szkodliwa dla płodu dawka promieniowania rentgenowskiego wynosi około 100 mGy. Zdjęcie RTG zęba wiąże się z ekspozycją na dawkę 0,1 mGy. Mimo iż napromieniowanie w radiologii stomatologicznej jest niewielkie, to w ciąży podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego twarzowej części czaszki konieczne jest założenie specjalnego stroju ochronnego.

Istnieje alternatywa dla badania RTG koniecznego do kanałowego leczenia w ciąży. Potrzebną do endodoncji długość kanału można ustalić przy użyciu endometru. To niewielkich rozmiarów urządzenie składa się z sygnalizatora, wyświetlacza, elektrody czynnej i biernej. Pierwsza z nich znajduje się na pilniku endodontycznym, który wprowadza się do kanału zęba. Elektroda bierna zakładana jest na wargę chorej osoby. Kiedy pilnik dotrze do przewężenia wewnątrz kanału korzeniowego, gdzie sięga właściwa miazga, uruchamia się dźwiękowa lub świetlna sygnalizacja. Na ekranie endometru wyświetlają się informujące, jak głęboko znajduje się pilnik. Kobiety zmuszone do leczenia kanałowego w ciąży powinny wybrać gabinet stomatologiczny dysponujący tym specjalistycznym sprzętem. Dzięki niemu możliwe będzie precyzyjne opracowanie kanału w zębie bez użycia szkodliwego dla płodu RTG.

Postaw na profilaktykę!

Najlepiej unikać sytuacji prowadzących do kanałowego leczenia zęba w ciąży. Należy zadbać o dobry stan jamy ustnej, zanim dojdzie do zapłodnienia, by uniknąć późniejszych trudności związanych z endodoncją. Dodatkowo kobieta ciężarna powinna mieć na uwadze, że towarzyszące ciąży zmiany hormonalne mają zły wpływ na stan uzębienia. Dochodzi do rozpulchnienia, przekrwienia, krwawienia i wzmożonej wrażliwości dziąseł na urazy, co utrudnia zachowanie odpowiedniej higieny. W konsekwencji nieprawidłowego szczotkowania dochodzi do nagromadzenia na powierzchni zębów płytki nazębnej. Namnażające się wówczas bakterie sprzyjają rozwojowi patologii w jamie ustnej. W związku z tym należy:

  • starannie czyścić zęby najlepiej po każdym posiłku, a co najmniej 2 razy dziennie,
  • pamiętać o szczotkowaniu języka,
  • oczyszczać przestrzenie między zębami przy użyciu nici dentystycznej,
  • stosować specjalne płukanki dezynfekujące jamę ustną,
  • systematycznie raz na trymestr udać się na kontrolę do dentysty,
  • regularnie usuwać kamień, osad i płytkę nazębną,
  • zawczasu leczyć ubytki, zanim rozwiną się z nich poważniejsze konsekwencje.

Zobacz film: Wizyta kobiety w ciąży u dentysty

    źródło: Zdrowie

    Bibliografia:

    1. M. Nakonieczna-Rudnicka, T. Bachanek, Wybrane problemy stomatologiczne występujące u kobiet w ciąży, „Magazyn Stomatologiczny” 2001, 5, s. 30–32.
    2. S.M. Słotwińska, M. Dubielecka-Kittel, Profilaktyka stomatologiczna u kobiet w ciąży, „Nowa Stomatologia” 2004, 3, s. 125–127.
    3. A. Kobylińska, N. Sochacki-Wójcicka, D. Gozdowski i wsp., Opieka stomatologiczna w czasie ciąży w Polsce. Postnatalne badanie ankietowe, „Nowa Stomatologia” 2018, 23(1), s. 18–24.
    Data aktualizacji: 29.06.2020,
    Opublikowano: 29.06.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

    Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

    Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

    Czytaj więcej
    Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

    Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

    Czytaj więcej
    Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

    Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

    Czytaj więcej
    Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

    Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

    Czytaj więcej
    Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

    Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

    Czytaj więcej
    Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

    Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

    Czytaj więcej
    Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

    Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

    Czytaj więcej
    Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

    Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

    Czytaj więcej