Czy koronawirus jest groźniejszy dla cukrzyków? Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wydało specjalny komunikat

Getty Images

Są w grupie ryzyka, ale czy to właśnie dla nich COVID-19 może być najgroźniejsze? Eksperci tłumaczą, jak jest naprawdę.

Zarażenie koronawirusem większość osób przejdzie bezobjawowo lub też w bardzo delikatnej wersji. Niestety jednak istnieje pewna grupa ryzyka, dla której COVID-19, czyli choroba którą powoduje ten patogen, będzie trudna do przejścia. Kogo możemy zaliczyć do tego grona osób? Przede wszystkim seniorów, a także ludzi przyjmujących leki obniżające odporność. Schorzenie to niebezpieczne będzie także do pacjentów z chorobami współistniejącymi, w tym również cukrzycą. Czy dla diabetyków SARSC-CoV-2 oznacza wyrok? Czy wszyscy cukrzycy są w takim samym niebezpieczeństwie? Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wydało specjalny komunikat, w którym porusza najistotniejsze dla cukrzyków kwestie.

Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla cukrzyków?

Jedna z pierwszych informacji, która wybrzmiewa z tej wiadomości to zapewnienie, że chorzy na cukrzyce nie mają większego prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19. Są oni narażeni na infekcję dokładnie w takim samym stopniu, jak reszta populacji. Problem jednak polega na tym, że niestety mogą się spodziewać gorszych rezultatów leczenia. Chińscy lekarze zauważyli, że u diabetyków częściej dochodziło do poważnych powikłań, a także zgonów. W najgorszej sytuacji są jednak ci pacjenci, którzy poza cukrzycą zmagają się jeszcze z innymi, współistniejącymi schorzeniami, (im więcej, tym większe ryzyko ciężkich powikłań i śmierci).

Czy COVID-19 do wyrok dla cukrzyka?

Zdecydowanie nie! Warto bowiem wiedzieć, że jeśli cukrzyca jest kontrolowana i nie doszło do żadnych powikłań cukrzycowych, wówczas szanse pacjenta na wyzdrowienie są znacznie większe niż u osoby, która zaniedbuje swoją chorobę lub jej organizm jest już przez nią mocno zniszczony. Należy również mieć na uwadze, że nie ma żadnego znaczenia, jakiego typu jest cukrzyca. Przy infekcji koronawirusa zarówno typ 1, jak i 2 są „traktowane” równo. Niemniej diabetycy, którzy maja chorobę typu 1 powinni nastawić się na to, że każda infekcja wirusowa może spowodować gwałtowny wzrost stężenie glukozy we krwi, a co za tym idzie, zwiększyć ryzyko powstania cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Zobacz film: "Ubrania ochronne i sprzęt medyczny do walki z koronawirusem". Pierwszy transport z Chin już w Polsce

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 26.03.2020,
Opublikowano: 26.03.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marzena 27.03.2020r.

Witam, mam alergie i astmę, również nadciśnienie tętnicze. Biore leki codziennie. Czy również jestem w grupie ryzyka, jeśli chodzi o powikłania przy choroba wirusie?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej