Czy kasłanie chroni przed zawałem? Prof. Krzysztof Łabuzek rozwiewa wątpliwości


Zobacz film: Czy kaszel chroni przed zawałem? Źródło: 36,6

Zawał serca, nazywany też atakiem serca to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem. Mimo że schorzenie pojawia się niezależnie od płci, to u kobiet i mężczyzn może przebiegać trochę inaczej. Jak rozpoznać zawał i czy kasłanie może uchronić przed jego wystąpieniem?

Szacuje się, że w Polsce każdego roku zawał serca rozpoznaje się u ok. 100 tysięcy osób. Do jego rozwoju dochodzi w momencie, gdy serce nie dostaje wystarczającej ilości krwi, a tym samym tlenu, który jest mu niezbędny do prawidłowego działania.

Jak uniknąć zawału?

Serce lubi zdrową dietę, umiarkowany wysiłek fizyczny i szczupłą sylwetkę. Tym samym, aby uniknąć problemów z układem krążenia trzeba jeść dużo warzyw oraz produktów z pełnego ziarna. Zawierają one niezwykle cenny błonnik pokarmowy, który nie tylko pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, ale także obniża poziom złego cholesterolu i chroni przed rozwojem miażdżycy. Do diety warto także wprowadzić tłuste ryby. Obecne w nich kwasy omega także mają korzystny wpływ na pracę serca. A co zrobić, kiedy jednak zawał się u nas pojawi?

Niektóre publikacje zachęcają do tego, aby przy pierwszych objawach zawału zacząć kasłać. Czy faktycznie kaszel może powstrzymać zawał serca? Nie. Jak tłumaczy prof. Krzysztof Łabuzek nacisk płuc na serce, który pojawia się w czasie kasłania w żaden sposób nie wpływa na przebieg zawału ani przed nim nie chroni. Co gorsza, kaszel może tylko pogorszyć sprawę.

Zatem, co zrobić, kiedy pojawią się u nas objawy świadczące o zawale? Po pierwsze trzeba zachować spokój. Po drugie należy jak najszybciej wezwać pomoc. Trzeba pamiętać, że w przypadku zawału kluczowe znaczenie ma czas. Im szybciej chory trafi do szpitala, tym większe ma szanse na pełny powrót do zdrowia. 

Zawał serca - co przyczynia się do jego rozwoju?

Zawał serca jest przede wszystkim skutkiem przewlekłej choroby wieńcowej. Dotyka ona najczęściej mężczyzn pomiędzy 32. a 50. rokiem życia oraz kobiety od 45. do 70. lat. Choroba ma po części podłoże genetyczne, jednak zdrowy tryb życia może znacznie zniwelować objawy lub całkowicie uniknąć zawału serca. Główną przyczyną tego schorzenia jest miażdżyca, na którą wpływa:

  • poziom cholesterolu we krwi;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzyca;
  • otyłość;
  • picie alkoholu, palenie papierosów;
  • dieta bogata w tłuszcze proste i cukry.

Zawał serca - jakie daje objawy?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zawału serca należą

  • ból w klatce piersiowej;
  • duszności;
  • osłabienie;
  • stan przedomdleniowy lub omdlenie;
  • kołatanie serca.

Warto mieć na uwadze, że zawał nie zawsze ma taki sam przebieg. Czasem zdarza się, że atak serca wywołuje ból brzucha z nudnościami i/lub wymiotami. Takie nietypowe zawały znacznie częściej obserwuje się u kobiet.

Data aktualizacji: 12.09.2020,
Opublikowano: 07.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej