Eksperyment: Co się dzieje z ciałem człowieka po wejściu do lodowatej wody? 

Zobacz film: Morsy - jak kąpiel w zimnej wodzie wpływa na ciało? Źródło: 36,6.

Morsy to osoby, które zażywają kąpieli zimą w dość chłodnej wodzie. Co się wtedy dzieje z organizmem człowieka?

Okazuje się, że ciśnienie oraz tętno przyspieszają, podnosi się saturacja, czyli wysycenie krwi tlenem. Mimo że Morsy przebywają w zimnej wodzie, to temperatura ciała się nie zmienia. Dzieje się tak, ponieważ mózg, serce, nerki, wątroba oraz płuca działają jak wewnętrzny kaloryfer. Ten mechanizm będzie działał pod warunkiem, że woda nie jest byt zimna i nie przebywamy w niej za długo. Przekroczenie tej bezpiecznej granicy może doprowadzić do tzw. hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. Trzeba pamiętać, że sytuacja, kiedy temperatura ciała spadnie poniżej 35 stopni Celsjusza zagraża życiu.

Jakie korzyści daje morsowanie? Przede wszystkim chłodna kąpiel pobudza wydzielanie endorfin. Wbrew pozorom hormony te nie tylko poprawiają nasze samopoczucie, ale i łagodzą ból. Dodatkowo organizm wydziela adrenalinę, czyli hormon stresu. Jego obecność we krwi pobudza układ odpornościowy, który zaczyna produkować więcej białych krwinek (leukocytów) oraz przeciwciał. Im więcej ich w organizmie, tym lepiej i szybciej radzi on sobie z patogenami i rzadziej chorujemy.

Ta forma krioterapii, czyli leczenia zimnem poprawia ukrwienie, a tym samym korzystnie wpływa na funkcje seksualne, zwłaszcza u panów. A co daje paniom? Zdaniem specjalistów największe korzyści czerpią te panie, które mają prawidłową masę ciała. To u nich najbardziej obniża się poziom tzw. „złego” cholesterolu. Zimne kąpiele świetnie łagodzą ból, zwłaszcza ten towarzyszący zwyrodnieniom czy chorobom reumatycznym. Polecane są także w leczeniu astmy.

Mimo że zostanie Morsem niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, nie można tak po prostu wejść do lodowatej wody. W pierwszej kolejności należy skonsultować się lekarzem i wykonać stosowne badania – EKG, badanie moczu, morfologię. Od ich wyników będzie zależało, czy dana osoba może zostać Morsem.

Przed wejściem do wody trzeba założyć czapkę i rękawiczki, gdyż chronią one przed nadmierną utratą ciepła.

Data aktualizacji: 23.03.2018,
Opublikowano: 05.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej